zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 2. týden

Olomoucké kašny

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Deset století architektury - Olomoucké kašny
Kamenné barokní skvosty vypovídají o významných událostech historie a o mistrech sochařského umění (1997). Scénář a režie P. Kaňka
Olomouc je starobylé město, do poloviny 17. století hlavní město Moravy, kdysi sídlo biskupů a později arcibiskupů. Tady tradičně kvetlo spojenectví mezi měšťany a katolickou církví. Ze stavebních slohů především baroko výrazným způsobem poznamenalo tvář města.

Z té doby se zachoval pozoruhodný soubor kašen a církevních památníků. Na Horním náměstí stojí největší z nich - Cesarova kašna z roku 1725. Jezdecká socha římského císaře je dílem sochaře Václava Rendera, který tím oslavil legendu o založení města. Césarův rodokmen byl vztahován k mýtickému Heraklovi a snad i proto na stejném náměstí je také jeho socha. Herakles má v levé ruce štít s orlicí jako symbol města Olomouce. Kašna Michaela Mandíka vyjadřuje přání obyvatel, aby se městu vyhnuly kruté rány - jako byla jeho okupace Švédy 1642–1650.
Sloup Nejsvětější Trojice, dílo Václava Rendera, vyjadřuje, že pilířem barokního řádu byla teologická hierarchie. Na Dolním náměstí zase stojí mariánský morový sloup jako výraz díků za překonání morové epidemie. Nedaleko je umístěna nejstarší kašna, kde socha Neptuna má chránit Olomouc před vodními živly. Gdaňský sochař Michael Mandík a olomoucký kameník Václav Schüler ji dokončili roku 1683. Další kašna s Jupiterem metajícím blesky ji pak tematicky doplňuje, neboť se obrací k bohu ovládajícímu nebeské živly. Mezi uměleckými odborníky je nejvíce ceněná kašna Tritonů. Vzájemně oddělené mušle nesou 2 vodní muži a 2 delfíni. Nahoře je chlapec a 2 okřídlení vodní psi. Autorem je stejně jako u předchozí kašny olomoucký měšťan a kameník Václav Render. K dílu byl inspirován obdobnou Berniniho kašnou v Římě.
Merkurova kašna, dílo Filipa Sattlera a Václava Rendera patří rovněž mezi vynikající díla. Římský bůh obchodu tady žehná prosperitě města na křížení dvou ulic.
Vysílání: 07.1., 09.00 hod., ČT2

Národní klenoty - Český Krumlov - od řeky k nebesům
Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy památek UNESCO na českém území (2011). Scénář a režie J. D. Novák
Město leží na březích Vltavy, kolem původně gotického hradu. Přes další stavby z jiných období zůstalo spolu s komplexem hradu a zámku jedinečným příkladem středověkého města střední Evropy. Jeho architektonické bohatství je nedotčené více než pět století. Rezervace zahrnuje přes tři sta gotických a renesančních budov.
V dokumentárním cyklu o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO, máme možnost seznámit se s jedinečnými památkami, ale i s historií jejich vzniku. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. A netýká se to pouze měst, jako jsou např. Třebíč, Telč, Kutná Hora, Kroměříž, Litomyšl nebo Olomouc. I Praha je zastoupena dvěma díly. Do seznamu samozřejmě patří i Lednicko-valtický areál, který se řadí mezi největší upravované krajiny v Evropě. Ale autoři nezapomněli ani na český venkov. Zavítali do jihočeských Holašovic, kde je nejzachovalejší jihočeská lidová architektura 18. a 19. století.
Třináctidílným cyklem nás provede herec Miroslav Táborský.
Vysílání: 12.1., 09.30 hod., ČT2
Opakování: 16.1., ČT2

Královské paláce (1/3)
Buckinghamská rezidence. Cyklus dokumentů BBC (Premiéra)
Tato budova vždycky silně působila na veřejnost. Není pouze sídlem britské monarchie a centrem královských a státnických záležitostí. Na tento palác se slavným balkonem se soustředí pozornost národa také při významných vzpomínkových a slavnostních událostech. Dnešní areál nádherného paláce býval kdysi otevřenou krajinou... Za známou fasádou se skrývá budova se zvláštní a překvapivou historií. Podíleli se na ní panovníci s velmi odlišnými představami o tom, jak má vypadat... Pokud jde o královské rezidence, Buckinghamský palác nepatří k nejstarším. Státnické místnosti nejsou staré ani dvě stě let. A přesto je historie paláce mnohem starší a dramatičtější, než byste předpokládali. Celým triptychem provází diváky renomovaná publicistka a moderátorka Fiona Bruce.
Vysílání: 08.1., 20.25 hod., ČT art
Opakování: 11.1., ČT art

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Pro všechny, kteří se zajímají o památky (2002). Režie J. Hojtaš
Ti, kteří se zajímají o památky, by si neměli nechat ujít dvacetidílný cyklus o Karlově mostě a jeho nejbližším okolí. Kunsthistorik pan profesor Dvořák je zárukou poutavého vyprávění, kterým umí nadchnout nejen studenty. První díl má název Předmostí. Začíná na Křižovnickém náměstí, které je jedno z nejmenších v Praze. Ale zároveň je označováno jako nejkrásnější na celém světě. Dnes se dozvíte proč.
Vysílání: 08.1., 23.50 hod., ČT art Opakování: 11.1., ČT art., 14.1., ČT art

B>Architektura (26/45)
Jean Prouve: Rodinný dům
bytovat rodinu, zajistit jí bezpečí v rodinném domě. Tento sen všech Francouzů realizuje v roce 1954 pro svou ženu a děti Jean Prouvé. Le Corbusier o tomto inženýru samoukovi, architektovi bez diplomu řekl: "Je to přímo prototyp stavitele". Vyučil se uměleckým kovářem a toužil vlastními slovy: "Obrátit architekturu na líc". Jeho výtvory a také přednášky na Vysoké škole umělecko-průmyslové poznamenají celé generace architektů. Tu, se kterou pracoval, stejně jako generace následující. "Jsem dělník, vždycky jsem se věnoval svému řemeslu a s vynaložením veškeré vůle stavěl s nejmodernějšími prostředky, které byly ve své době k dispozici. Nic jiného mě nezajímalo. Dobré věci v architektuře kolem nás, jsou jen výjimky. Všechno, co se vyrábí pro masy, je nevzhledné, ošklivé, vylhané, prostě podvod. Formalismus pro mě znamená negaci architektury."
ysílání: 09.1., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 14.1., ČT art., 16.1., ČT2

5.1.2014 13:01:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek



Časopis 16 - sekce