zvláštní poděkování
Volný.cz

České filmy 27. týden

Z filmu Kdopak by se vlka bál

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kdopak by se vlka bál
Konečně film o lásce, který můžete vidět s dětmi! Byla jednou jedna malá holčička Terezka, která měla ráda maminku, tatínka a pohádku O Červené Karkulce a byla šťastná. Ale jednoho dne se něco změnilo... (2008). Hrají: D. Dědková, J. Čvančarová, P. Řezníček, J. Krausová, M. Kratina, M. Hofmann, M. Taclík, M. Boková a další. Kamera M. Štěpánek. Scénář a režie Maria Procházková.
Byla jednou jedna malá holčička. Jmenovala se Terezka (D. Dědková) a měla moc ráda pohádku O Červené Karkulce. Žila spokojeně s maminkou (J. Čvančarová) a tatínkem (P. Řezníček), chodila do školky s kamarádem Šimonem (M. Kratina) a byla šťastná. Ale jak už to v pohádkách i v životě bývá, jednoho dne se cosi změnilo. Terezka neví, proč se maminka najednou chová jinak. Neví, kdo je ten cizí pán (M. Hofman) a proč se doma mluví o Japonsku. Ví jen, že něco je špatně. Ptá se, ale dospělí mluví jinou (svojí) řečí. Jediný, kdo umí poradit, je kamarád Šimon a ten má jasno: maminka je vyměněná mimozemšťanka. Terezku tak čeká veliké dobrodružství. Složitá cesta za odhalením tajemství možná povede přes daleké země a možná někde číhá i nebezpečný vlk...
Rodinný film režisérky M. Procházkové se stal mj. vítězem 22. ročníku festivalu českých filmů Finál, kde získal sošku Zlatého ledňáčka za nejlepší film a na 49. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně obdržel cenu Zlatý střevíček pro nejlepší hraný film pro děti.
Vysílání: 05.7., 15.50 hod., ČT1.

Pro pamětníky... Rozmarné léto
"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Úsměvná novela Vladislava Vančury v proslulém filmovém přepisu režiséra Jiřího Menzela (1967). Hrají: R. Hrušínský, V. Brodský, F. Řehák, M. Myslíková, J. Drchalová, J. Menzel a další. Scénář V. Nývlt a J. Menzel. Kamera J. Šofr.
V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává, a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet...
Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí - Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová.
Vysílání: 07.7., 16.40 hod., ČT1.

Amerika
Martin Dejdar dobývá Ameriku ve filmové adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky (1994). Dále hrají: J. Lábus, J. Schmitzer, J. Rytychová, K. Kozáková, L. Tomanová, P. Landovský, O. Kaiser, T. Vorel, P. Nový, M. Riehs, P. Vacek a další. Scénář V. Michálek a M. Duba. Kamera M. Duba. Režie V. Michálek.
Film režiséra Vladimíra Michálka je postmodernistickou vizí nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný. Do Ameriky počátku 20. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech (Martin Dejdar). Jeho strýc (Jiří Lábus) je nejbohatší muž Ameriky. Synovce přijme jako vlastního syna za podmínky absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, mladý muž neobstojí. Je strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu nastaví svoji druhou tvář - stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Filmová vize mu však jistou naději poskytne.
3. července uplyne 130 let od narození spisovatele Franze Kafky, k jehož výročí film dnes uvádíme.
Vysílání: 02.7., 21.40 hod., ČT2.

Panna a netvor
Příběh o lásce, která překoná prokletí. Filmová pohádka režiséra Juraje Herze o Krásce a Zvířeti (1978). Hrají: Z. Studenková, V. Harapes, V. Voska, J. Brejchová, Z. Kocúriková a další. Scénář O. Hofman a J. Herz.
Bohatý ovdovělý kupec (V. Voska) má tři dcery, z nich starší dvě, Gábinka a Málinka (J. Brejchová a Z. Kocúriková), myslí jen na výhodné vdavky a na bohatství. Pro nejmladší Julii (Z. Studenková) je naopak nejdůležitější láska k tatínkovi. Kupec jednou v tajemném lese přijde o všechny vozy se vzácným zbožím a ze dne na den se stane chudákem. Zabloudí do tajemného zámku, obývaného hrozivým netvorem. Ten výměnou za mužův život požaduje jednu z jeho dcer. Julie, která zámek posléze navštíví, vzbudí v jeho zakletém pánovi (V. Harapes) city, jaké dosud nezažil. Místo aby ji hned zabil, probouzí se v jeho zvířecím těle lidské srdce...
Neotřelá variace Juraje Herze na téma klasické pohádky o kouzelné moci lásky, která vrací zakletému princi lidskou podobu, je jedinečná kouzly kamery i hereckými výkony Zdeny Studénkové a Vlastimila Harapese.
Vysílání: 05.7., 10.25 hod., ČT1.

1.7.2013 08:07:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Don Juan  (PP)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 4. týden

Žena v černém

Sedmá rota za úplňku
Hlavně se do ničeho nezaplést... a už je honí celé gestapo! Francouzská válečná komedi ...celý článek


GEN - Dana Drábová

Dana Drábová

GEN – Dana Drábová
Česká jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a krotit ...celý článek


Ceny české filmové kritiky 2016

Jana Plodková

Ceny české filmové kritiky 2016
Přímý přenos z vyhlášení sedmého ročníku cen udělovaných nejlepším filmům a ...celý článek


Velikáni filmu... Jane Fondová

Komuna mé matky - Jane Fondová

Komuna mé matky
Nikdy není pozdě se odvázat. Americká komedie s Jane Fondovou v hlavní roli (2011). Dále hr ...celý článek


Příběhy filmových legend - Shirley

Shirley

Shirley - Americký miláček
Portrét neslavnější dětské filmové herečky a bývalé velvyslankyně USA v Českoslo ...celý článek


Výtvarné tipy 4. týden

Zámek Jana Šembery v Bučovicích

Zámek Jana Šembery v Bučovicích
Renesanční zámek s arkádovým nádvořím patří k nejčistším a nejpůsobivějším ...celý článek


Dokument Kolowratové

Ilustrační foto

Modrá krev: Kolowratové
Věrně a stále. Takové je rodové heslo pánů z Kolowrat, které se po generace snaží v ...celý článek


Karel Lamač a jeho filmy

C. a k. polní maršálek - Vlasta Burian

C. a k. polní maršálek
Vlasta Burian jako hvězda oficírského sboru ve slavné komedii režiséra Karla Lamače, ...celý článek


Kino Art - Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona
Dvě temperamentní ženy během své dovolené potkávají charismatického malíře a jeho ...celý článek


Literární tipy 4. týden

Přítelkyně z domu smutku / Helga

Přítelkyně z domu smutku (3/4) / Helga
Ivana Chýlková v hlavní roli čtyřdílného televizního filmu oceněného ...celý článek


Děti sametu II: Jarmila Štuková

Jarmila Štuková

Děti sametu II: Jarmila Štuková
V listopadu 1989 navštěvovali první stupeň základní školy nebo chodili do š ...celý článek


Tragikomický příběh Všiváci

Všiváci - J. Langmajer

Všiváci
Tragikomický příběh dvou bratrů, které rozdělila jedna žena. Možná dvě… Zatímco Miki je špičk ...celý článek


Finsko očima Petra Voldána

Finsko očima Petra Voldána

Finsko očima Petra Voldána
Egypťan z Helsinek. Finský spisovatel, novinář a dramatik Mika Waltari, autor hi ...celý článek


Seriál Tutanchamon

Seriál Tutanchamon

Tutanchamon (1/3)
Měl svět u nohou, za zády nepřátele, kteří toužili získat jeho moc. Kanadsko-americká his ...celý článek


Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

Arnošt Lustig

Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky
Spisovatel Arnošt Lustig absolvuje se svým synem a jedním z vnuk ...celý článek


Životy slavných: Guy de Maupassant

Guy de Maupassant

Guy de Maupassant
Miloval ženy, psaní a život. Claude Brasseur jako velikán francouzské literatury. Francou ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Muzikál Chaplin strhující příběh s báječnou hudbou

Chaplin  (Daniel Rymeš, Tomáš Sagher, Rostislav Jatel)

Městské divadlo Brno uvede v premiéře 21. ledna 2017 od 19:00 hod na Hudební scéně životopisný muzikál o prosl celý článek

další články...