zvláštní poděkování
Volný.cz

České filmy 27. týden

Z filmu Kdopak by se vlka bál

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kdopak by se vlka bál
Konečně film o lásce, který můžete vidět s dětmi! Byla jednou jedna malá holčička Terezka, která měla ráda maminku, tatínka a pohádku O Červené Karkulce a byla šťastná. Ale jednoho dne se něco změnilo... (2008). Hrají: D. Dědková, J. Čvančarová, P. Řezníček, J. Krausová, M. Kratina, M. Hofmann, M. Taclík, M. Boková a další. Kamera M. Štěpánek. Scénář a režie Maria Procházková.
Byla jednou jedna malá holčička. Jmenovala se Terezka (D. Dědková) a měla moc ráda pohádku O Červené Karkulce. Žila spokojeně s maminkou (J. Čvančarová) a tatínkem (P. Řezníček), chodila do školky s kamarádem Šimonem (M. Kratina) a byla šťastná. Ale jak už to v pohádkách i v životě bývá, jednoho dne se cosi změnilo. Terezka neví, proč se maminka najednou chová jinak. Neví, kdo je ten cizí pán (M. Hofman) a proč se doma mluví o Japonsku. Ví jen, že něco je špatně. Ptá se, ale dospělí mluví jinou (svojí) řečí. Jediný, kdo umí poradit, je kamarád Šimon a ten má jasno: maminka je vyměněná mimozemšťanka. Terezku tak čeká veliké dobrodružství. Složitá cesta za odhalením tajemství možná povede přes daleké země a možná někde číhá i nebezpečný vlk...
Rodinný film režisérky M. Procházkové se stal mj. vítězem 22. ročníku festivalu českých filmů Finál, kde získal sošku Zlatého ledňáčka za nejlepší film a na 49. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně obdržel cenu Zlatý střevíček pro nejlepší hraný film pro děti.
Vysílání: 05.7., 15.50 hod., ČT1.

Pro pamětníky... Rozmarné léto
"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Úsměvná novela Vladislava Vančury v proslulém filmovém přepisu režiséra Jiřího Menzela (1967). Hrají: R. Hrušínský, V. Brodský, F. Řehák, M. Myslíková, J. Drchalová, J. Menzel a další. Scénář V. Nývlt a J. Menzel. Kamera J. Šofr.
V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává, a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet...
Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí - Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová.
Vysílání: 07.7., 16.40 hod., ČT1.

Amerika
Martin Dejdar dobývá Ameriku ve filmové adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky (1994). Dále hrají: J. Lábus, J. Schmitzer, J. Rytychová, K. Kozáková, L. Tomanová, P. Landovský, O. Kaiser, T. Vorel, P. Nový, M. Riehs, P. Vacek a další. Scénář V. Michálek a M. Duba. Kamera M. Duba. Režie V. Michálek.
Film režiséra Vladimíra Michálka je postmodernistickou vizí nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný. Do Ameriky počátku 20. století, země velkých vzletů i velkých pádů, přijíždí mladý Čech (Martin Dejdar). Jeho strýc (Jiří Lábus) je nejbohatší muž Ameriky. Synovce přijme jako vlastního syna za podmínky absolutní podřízenosti. V tvrdých poměrech, tolik vzdálených idylické Evropě, mladý muž neobstojí. Je strýcem tvrdě a nečekaně zavržen. Amerika mu nastaví svoji druhou tvář - stává se z něj vyděděnec bez budoucnosti. Filmová vize mu však jistou naději poskytne.
3. července uplyne 130 let od narození spisovatele Franze Kafky, k jehož výročí film dnes uvádíme.
Vysílání: 02.7., 21.40 hod., ČT2.

Panna a netvor
Příběh o lásce, která překoná prokletí. Filmová pohádka režiséra Juraje Herze o Krásce a Zvířeti (1978). Hrají: Z. Studenková, V. Harapes, V. Voska, J. Brejchová, Z. Kocúriková a další. Scénář O. Hofman a J. Herz.
Bohatý ovdovělý kupec (V. Voska) má tři dcery, z nich starší dvě, Gábinka a Málinka (J. Brejchová a Z. Kocúriková), myslí jen na výhodné vdavky a na bohatství. Pro nejmladší Julii (Z. Studenková) je naopak nejdůležitější láska k tatínkovi. Kupec jednou v tajemném lese přijde o všechny vozy se vzácným zbožím a ze dne na den se stane chudákem. Zabloudí do tajemného zámku, obývaného hrozivým netvorem. Ten výměnou za mužův život požaduje jednu z jeho dcer. Julie, která zámek posléze navštíví, vzbudí v jeho zakletém pánovi (V. Harapes) city, jaké dosud nezažil. Místo aby ji hned zabil, probouzí se v jeho zvířecím těle lidské srdce...
Neotřelá variace Juraje Herze na téma klasické pohádky o kouzelné moci lásky, která vrací zakletému princi lidskou podobu, je jedinečná kouzly kamery i hereckými výkony Zdeny Studénkové a Vlastimila Harapese.
Vysílání: 05.7., 10.25 hod., ČT1.

1.7.2013 08:07:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 50. týden

Dobrodruzi

Bohem zapomenuté děti
Láska nepotřebuje slova. Americký film podle divadelní hry Marka Medoffa (1986). Hraj ...celý článek


Epopej Atlas mraků

Atlas mraků / Jim Sturgess, Du-na Baeová

Atlas mraků
Naše životy nám nepatří, od zrození do smrti jsme svázáni s ostatními. Německo-americká koprodu ...celý článek


České filmy tipy 50. týden

Čert ví proč

Brak
Obstarat si prostitutku je snadné. Jak se ale zbavit jejího těla? Česká černá komedie (2002). Hrají: V ...celý článek


Výtvarné tipy 50. týden

Velké stavby světa: Singapurské Vegas

Velké stavby světa: Singapurské Vegas
Marina Bay Sands je jedním z nejnáročnějších stavebních projektů posl ...celý článek


Literární tipy 50. týden

Cesta do Indie a zpět

Bylo nás pět (6/6) / Cesta do Indie a zpět
Nerozlučná pětice kamarádů se dnes vypraví do dalekých krajů. Zá ...celý článek


Král komiků

Král komiků

Král komiků
To nejlepší z Vlasty Buriana! Střihový film Vladimíra Síse a Rudolfa Jaroše (1963). Scénář M. F ...celý článek


Vzpomínka na Václava Havla

Václav Havel

Havel jede na dovolenou
Originální road-movie, které nás zavede do časů Spartakiády a StB. Připravili A. a ...celý článek


Časosběrný dokument Mallory

Mallory

Mallory
Časosběrný dokumentární film o třináctileté strastiplné cestě od drog k naplnění životního cíle. Re ...celý článek


Film Lída Baarová

Lída Baarová - T. Pauhofová

Lída Baarová
Milovala zločince. Je to zločin? Výpravné drama o vztahu legendární české herečky s nacistický ...celý článek


Nebezpečná metoda

Nebezpečná metoda

Životy slavných - Nebezpečná metoda
Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Jun ...celý článek


Dobrý voják Švejk

Dobrý voják Švejk

Dobrý voják Švejk
Rudolf Hrušínský v titulní roli filmového přepisu slavného humoristického románu Jaroslav ...celý článek


Belmondo o Belmondovi

Jean-Paul Belmondo

Belmondo o Belmondovi
Legenda světového filmu očima vlastního syna na cestě za přáteli. Francouzský dokumen ...celý článek


Arnošt Lustig - 90 let

Arnošt Lustig

Arnošt Lustig očima Jana Němce
Portrét spisovatele světového významu, který by v těchto dnech oslavil devad ...celý článek


Kino Art - Komorník

Komorník

Komorník
Černý muž, Bílý dům a dějiny, tvořené osmi prezidenty. Forest Whitaker v titulní roli amerického f ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

Robert Bellan: Vytvářet humor je trošku alchymie...

Robert Bellan

Cesty k divadlu jsou různé: přes silný divadelní zážitek, ochotnické hraní, dramatický kroužek… V případ celý článek

další články...

HUDBA

Velké lásky Mariky Gombitové

Přebal knihy Úlomky vzpomínek

Životní příběh Mariky Gombitové je protknut pro několika osudovými událostmi. Kromě vážné nehody v roce 1980 k celý článek

další články...