zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmy na obrazovce 49. týden

Z filmu Letní déšť

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Letní déšť
Miguelitovi je osmnáct, právě opouští nemocnici s dlouhou jizvou a s výtiskem Dantovy Božské komedie. Od té doby, co tuhle knihu přečetl, ví, že chce být spisovatelem. Zatím je ale léto a Miguelito se schází u bazénu s Babirusem, který má rád bojová umění, s Pakem, jehož otec je boháč, s malým Mortallem a s Luli, která sní o dráze tanečnice. Když léto skončí, parta se rozprchne na všechny strany a také románek s Luli pro Miguelita končí. Oba mladí lidé dospěli.
„Můj film je o přechodu z doby dospívání k dospělosti", říká Antonio Banderas. „Sny mého mládí byly daleko skromnější, než byl potom můj život. Vždycky jsem chtěl být divadelním hercem, a ne hvězdou. Neztratil jsem nic z té energie, která mne kdysi pudila odejít z Malagy. Vzpomínám si dodnes přesně na ten okamžik, kdy jsem si uvědomil, že jsem se změnil. Kdybych se někdy vrátil do Malagy, bude to v kůži jiného člověka.“ Letní déšť byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2007 a získal tu cenu Europa Cinemas Label. Vysílání: 03.12., 00.00 hod., ČT2.

Chodníky slávy... Burt Reynolds Formule!
Mimořádně nadaný mladý závodník Jimmy Bly jen těžko vzdoruje tlaku, který sebou přináší nečekaně oslnivá kariéra nového favorita Velkých cen. Tvrdý majitel závodního automobilového týmu proto povolává zpět mezi své nejbližší spolupracovníky zkušeného Joea Tonta. Tento muž, který v životě již dobře poznal vítězství i prohry, má být mladému kolegovi oporou, krýt mu na okruhu záda a dovést jej až k titulu mistra světa. Jejich největším soupeřem je šampión Beau Brandenburg. Jimmy Bly mu nebezpečně šlape na paty, a také začal chodit s jeho bývalou dívkou. A s Joem Tontem má navíc nevyřízené účty v podobě nedávné nehody...
Hlavní roli v akčním dramatu ztvárnil zkušený Sylvestr Stallone, který je zároveň producentem a autorem scénáře. Režie filmu se ujal osvědčený hollywoodský tvůrce Renny Harlin (Smrtonosná past 2, Cliffhanger, Lovci myšlenek). Vysílání: 04.12., 22.20 hod., ČT2.

Krajina střelců
Western - kdysi nejoblíbenější žánr, jehož tradice sahá až k samotným počátkům filmu, už není zdaleka tak populární jako kdysi. Ale pořád je tady a všichni jeho příznivci doufají, že jen tak nezmizí. Populární americký herec Kevin Costner patří k těm tvůrcům, kteří se zasloužili o jeho určitou renesanci. V roce 1990 debutoval jako režisér epickým příběhem vojáka, který se spřátelí s indiány, Tanec s vlky. Divácký i kritický ohlas snímku, který získal mj. sedm Oscarů, oživil zájem o skomírající žánr a sám Costner se po letech k němu vrátil filmem Krajina střelců (2003). Opět ve vlastní režii vytvořil hlavní postavu bývalého pistolníka Charleyho Waitea, jenž se živí jako honák dobytka. Se svým parťákem Šéfem Spearmanem (Robert Duvall) se u městečka s poetickým názvem Harmonville dostává do konfliktu s bohatým rančerem Baxterem (Michael Gambon), který ovládá celé město, včetně jeho ochránců zákona. Na půdorysu tradiční westernové zápletky se tak střetává dobro se zlem ve své téměř klasické podobě. Nechybí tu ani ženský prvek, představovaný sestrou místního doktora Sue Barlowovou (Annette Beningová). Příběh, natočený podle předlohy úspěšného autora westernových knih Laurana Painea, se odehrává v osmdesátých letech 19. století na americkém středozápadě, ovšem natáčelo se v kanadské provincii Alberta. Vysílání: 05.12., 00.00 hod., ČT1.

Světové filmové perly A.I.: Umělá inteligence
Povídka britského autora sci-fi Briana Aldisse Superhračky vydrží přes celé léto (1969) zaujala Stanleyho Kubricka nedlouho po svém publikování (práva na zfilmování si zajistil už počátkem sedmdesátých let). Slavný režisér zpočátku pracoval na scénáři s autorem předlohy, ale po úspěchu Lucasových Hvězdných válek projekt odložil. Vrátil se k němu až počátkem devadesátých let, kdy začal spolupracovat na scénáři s jiným britským spisovatelem vědecko-fantastické literatury Ianem Watsonem. Jednou z hlavních překážek, která realizaci A.I. (anglická zkratka pro umělou inteligenci byla dlouho pracovním názvem projektu) komplikovala a neustále odsouvala, byla úroveň trikové technologie, především v souvislosti s Kubrickovým úmyslem obsadit do ústřední role chlapce skutečného robota. Během dalšího přerušení přípravných prací (kvůli natáčení Eyes Wide Shut) došlo ke kontaktu Kubricka se Stevenem Spielbergem, který projevil o realizaci A.I. vážný zájem. Kubrick, jenž zřejmě cítil, že Eyes Wide Shut bude jeho závěrečný opus, předal Spielbergovi výsledky své práce na A.I. (včetně výtvarných návrhů) s tím, aby snímek realizoval on. Tak v roce 2001 vznikla výpravná sci-fi A.I.: Umělá inteligence o Davidovi, chlapci-robotovi, který žije v lidské rodině, jejíž vlastní syn Martin je dlouhodobě v komatu. Po zázračném Martinově uzdravení je David odstrčen a ponechán svému osudu v temném lese. Přesvědčený, že příčinou jeho trápení je to, že není "opravdový", se vydává hledat pohádkovou Modrou vílu, která z něho může udělat (jako z Pinocchia) skutečného chlapce. Motiv proměny robota v člověka se objevil rok předtím v Columbusově adaptaci Asimovovy povídky Bicentennial Man, uvedené u nás pouze na videu pod názvem Andrew - člen naší rodiny. Na rozdíl od tohoto, v podstatě příjemného rodinného snímku, je A.I.: Umělá inteligence ambiciozním pokusem o skloubení Kubrickovy filozofické roviny (zodpovědnost člověka za vytvoření umělého života, obdařeného lidským vnímáním a prožíváním) a častého Spielbergova tématu neúplné rodiny, vyprávěného na pozadí spektakulárně vykreslené budoucnosti. Ve filmu hrají důležitou úlohu vizuální efekty, ale především je postaven na pozoruhodných hereckých výkonech dvou hlavních aktérů, malého Haleyho Joela Osmenta (hlavní představitel Šestého smyslu) v roli Davida a Judea Lawa jako robota-gigola Joea, který se stává Davidovým průvodcem v neznámém světě. A.I.: Umělá inteligence byla nominována na dva Oscary, za vizuální efekty a za hudbu stálého Spielbergova spolupracovníka Johna Williamse. Žádného však nezískala. Vysílání: 05.12., 22.30 hod., ČT2.

Zelená karta
Newyorčanka Brontë žije tím správným životem v té správné zemi. Živí se zrním, bojuje za ekologii a angažuje se při ozeleňování chudinských čtvrtí. Jejím snem je získat krásný střešní byt s velkým skleníkem, majitelé jej však chtějí pronajmout jen manželskému páru. Francouz George se zase potřebuje oženit s Američankou, aby získal zelenou kartu, tedy povolení k pobytu a k práci v USA. Formální sňatek je dílem okamžiku, dvojice však netuší, že imigrační úřad podrobuje podobné novomanželské páry přísné kontrole. George a Brontë se rozhodnou strávit víkend v dívčině bytě, aby se perfektně naučili svým rolím a v náročné úřední zkoušce obstáli. Poživačný, upovídaný Francouz, který navíc kouří, pije a miluje maso, je asketické, spořádané dívce protivný, ona jemu je zase spíše k smíchu. Oboustranný odpor se však s postupem času mění v nečekané sympatie. Úřady ale mohou mít jiný názor.
Weirův snímek vyhovuje potřebám žánru romantické komedie, navíc je však inteligentní, filmařsky bravurní zábavou, skrývající hlubší úvahu o amerických a evropských specifikách. Režisérův ironický pohled, odlehčený laskavým humorem, nijak nezdůrazňuje správnost určitého životního přístupu, ale přitakává toleranci a lásce. Film byl oceněn dvěma prestižními Zlatými glóby, a to v kategoriích nejlepší komedie a nejlepší herec v komedii (Gérard Depardieu). Peter Weir, který se kromě režie ujal i scénáře a produkce filmu, byl právě za scénář nominován na Oscara. Vysílání: 08.12., 22.20 hod., ČT1.

Pocit viny
Hrdinky filmu Pocit viny (2007), Diana (Evan Rachel Woodová) a Maureen (Eva Amurriová), jsou nerozlučné přítelkyně, i když by nemohly být rozdílnější. Impulzivní, rebelantská Diana, která si chce užívat života, na jedné straně a rozvážná, puritánská a upřímná Maureen na straně druhé. Obě chodí do stejné střední školy kdesi na východním pobřeží (místo není ve filmu identifikováno) a jednoho jarního dne se na dívčí toaletě ocitnou uprostřed řádění šíleného střelce (ozvěna tragické události v Columbine). Přežije jen jedna z nich... O patnáct let později sledujeme dospělou Dianu (Uma Thurmanová), pronásledovanou výčitkami, že ona je tou, která zůstala naživu. Učí dějiny umění, má manžela, dcerku, ale ve dne v noci pociťuje vinu za všechno, co se stalo. Anebo nestalo?
Překlad původního titulu Život před očima je výstižnější a přesnější než zavedený český název z videodistribuce Pocit viny především kvůli nečekanému způsobu, jímž se obě časové linie v závěru spojí. Jeho režisérem je tvůrce ukrajinského původu Vadim Perelman (nar. 1963), který zaujal už svým předchozím (a také prvním) snímkem Dům z písku a mlhy (2003), v němž pozoruhodným způsobem propojil osud iránského přistěhovalce a citově poznamenané ženy až k nevyhnutelně tragickému konci. Pocit viny má s jeho debutem některé společné rysy, zejména soustředěné herecké výkony tři hlavních protagonistek, Umy Thurmanové a Evan Rachel Woodové (byť jejich obsazení do jedné postavy je z fyzického hlediska sporné), a také Evy Amurriové, která kromě podoby zdědila po své matce Susan Sarandonové i notnou dávku talentu. Vysílání: 08.12., 00.10 hod., ČT1.

Podivný pár
Nestárnoucí herecké výkony známých hvězd Jacka Lemmona a Waltera Matthaua rozhodně nezklamou v kultovní divácké komedii. Hlavní hrdina Felix Ungar je věčně posedlý úklidem a čištěním všeho, co je po ruce. Nelze se proto vůbec divit, že jeho žena jednoho dne ztratí nervy a vyhodí jej z domu. Felix naštěstí nachází dočasné útočiště v prostorném bytě Oscara Madisona, svého klidného přítele z pokeru. Je to starý mládenec, jenž si může doma dovolit bezstarostnou nepořádnost. Jenže ve Felixovi se brzy probudí jeho přirozenost a začne všude nepřiměřeně uklízet... Vysílání: 08.12., 12.10 hod., ČT2.

Filmový klub Rembrandtova Noční hlídka
Píše se rok 1642. Rembrandt je uznávaným a zámožným umělcem, a zatímco se v Evropě válčí, jeho amsterodamský dům je plný lidí a malíř nemá nouzi o práci. Tvorba je pro něj obživou i vášní, hraničící s posedlostí. Zakázka namalovat členy amsterodamské městské domobrany jej zprvu neláká, posléze ji ale přijímá, rád totiž do svých obrazů ukrývá různé jinotaje a podobenství. Když dojde k jednomu podezřelému úmrtí a postupně začne vycházet najevo, že nejeden z portrétovaných pánů skrývá nějaké to temné tajemství, začne si malíř v zájmu umění i v zájmu pravdy se svými zákazníky pohrávat.
Uznávaný britský režisér a scenárista Peter Greenaway se ve svém filmu zabývá životem slavného malíře Rembrandta van Rijna (1606–1669) a okolnostmi vzniku jeho slavného skupinového portrétu. Ve vizuálně působivém snímku autor citlivě pracuje s kontrasty světla a stínu, se šerosvitem a s kompozicemi, typickými pro Rembrandtova díla. Vynalézavě kombinuje historické skutečnosti s fikcí a akcentuje dobovou atmosféru, spjatou s intrikami a politikařením, ale také mystiku, ironii, obscénnost a zejména divadelnost. Rembrandta vykresluje jako neustále hledajícího a neklidného umělce, ale i jako vášnivého a poživačného muže. V titulní roli exceluje britský herec Martin Freeman, známý svým účinkováním v kultovním seriálu Kancl (2001) a v poslední době především coby představitel doktora Watsona z ceněné britské série Sherlock (2010). Vysílání: 08.12., 22.30 hod., ČT2.

Bazén
Režisér Francois Ozon je u nás známý jak z festivalových projekcí, tak z distribuce, např. filmy: Kapky deště na rozpálených kamenech, Pod pískem, 8 žen, Profesionální manželka, řada jeho filmů vyšla na DVD.
Ozonova oblíbená herečka Charlotte Ramplingová hraje ve filmu Bazén stárnoucí anglickou autorku detektivních románů Sarah Mortonovou, která přistoupí na nabídku svého nakladatele Johna Bosloada a odjíždí do luxusní vily v Provence, kde by měla v klidu napsat svůj další román. Jako nezvladatelný uragán vtrhne do jejího soustředění Bosloadova dcera Julie, která vede bouřlivý, ničím nespoutaný život. Na jedné straně se Sarah těžko sžívá s krásnou sebevědomou dívkou, na druhé straně však právě její tak odlišný život a vyznávané hodnoty se stávají velmi inspirující pro její román. Do komorní psychologické hry mezi dvěma ženami osudově zasáhne tragická náhoda. Vysílání: 09.12., 23.55 hod., ČT2.

2.12.2012 22:12:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce