zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svolinského čtyřmetrová vitráž odpočívala více než 50 let

Svolinského čtyřmetrová vitráž odpočívala více než 50 let

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Už 25. října 2012 olomoucké Muzeu umění zahájí jeden z nejvýznamnějších projektů posledních let – výstavu OD TIZIANA PO WARHOLA, kterou si druhá největší instituce svého druhu u nás připomene 60 let činnosti. Ve výstavních sálech diváci najdou zhruba 500 exponátů od starého umění po současnou výtvarnou kulturu a mezi nimi i řadu děl, která ještě nebyla nikdy vystavena, nebo dlouhá léta odpočívala v depozitáři. Patří k nim také čtyřmetrová dvojdílná vitráž Karla Svolinského nazvaná Z města i venkova, která byla jedním z ústředních exponátů československého pavilonu na EXPU 1958 v Bruselu. Poté se přestěhovala do beden a více než 50 let čekala na další příležitost. Olomoucké muzeum ji nyní, v souvislosti s jubilejní výstavou zrekonstruovalo a představí veřejnosti.

Muzeum umění Olomouc má podle kurátorky Anežky Šimkové ve svých sbírkách tři vzácné památky na světovou výstavu EXPO 1958 v Bruselu. Mezi originální předměty z bruselské expozice patří monumentální dvojvitráž Z města i venkova vyrobená podle návrhu Karla Svolinského, která byla umístěna v přízemí československého pavilonu s dalšími vitrážemi podle návrhů českých umělců Jana Kotíka a Vladimíra Sychry. Společně tehdy reprezentovaly vysokou úroveň českého skla. „Po skončení bruselského EXPA skončily barevné skleněné výplně vitráží v dřevěných bednách prostlaných dřevitou vatou a několik desetiletí odpočívaly v depozitářích, stejně jako čtyři metry vysoké kovové rámy s nepřehlédnutelnými ´bruselskými´ příčkami,“ přiblížila osud slavného díla Šimková.

Příležitost představit Svolinského dvojvitráž v novém lesku se olomouckému muzeu naskytla až nyní, a to v souvislosti s výstavou Od Tiziana po Warhola. „V rámci přípravy výstavy se tak přímo ve výstavním sále Trojlodí uskutečnila náročná rekonstrukce díla. Ujala se jí pražská Umělecká huť sklenářská Jiřička-Coufal, jejíž ateliér se může pochlubit tradicí od roku 1935 a který měl kdysi i v roce 1958 podíl na montáži a posléze demontáži bruselské vitráže,“ řekla kurátorka. Šéf ateliéru Petr Coufal spolu s restaurátorem Radkem Páníkem a jihokorejskou sochařkou Nikki Eunkyung, která u nás studuje řemeslo vitráže, postupně do kovové konstrukce opatrně vkládali a upevňovali jednotlivé skleněné segmenty, vyrobené pro bruselské EXPO podnikem Borské sklo. „Předcházela tomu samozřejmě důkladná odborná příprava a dá se říci, že i tiché nadšení pracovníků ateliéru, kteří se rekonstrukcí vitráže vysloveně těšili. Po dvou dnech soustředěné práce se jim podařilo obnovit exponát, který spoluvytvářel bruselský styl, jednu z osobitých kapitol českého designu. Stalo se tak po celých 54 letech od vzniku této dvojdílné vitráže,“ neskrývala nadšení Šimková.

Celé dílo tvoří dva za sebou stojící rámy s barevnými výplněmi, z nichž přední nese v sobě důležité obrazové poselství, v tomto případě pro Svolinského příznačnou optimistickou symboliku života v přírodě s oblíbenými motivy mládí, her, ptáků, květin, Slunce a doplněnou i symboly městské architektury, zadní konstrukce je pak pozadím pro přední část. „Teprve po nasvětlení vyniknou světelné efekty průsvitu barevných skel a jejich hra, která se mění i se změnou postavení pozorovatele. Svolinského dvojvitráž bude bezpochyby patřit k efektním a divácky přitažlivým součástem výstavy Od Tiziana po Warhola,“ nepochybuje historička umění. Upozornila současně, že „bruselský sen“, jak zní název slavné výstavy a knihy o československé účasti na EXPU 1958 a životním stylu 1. poloviny 60. let, nebude na výstavě Od Tiziana po Warhola reprezentovat jen Svolinského vitráž. „Vystavíme i dvě textilní díla, která rovněž zdobila československý pavilon v Bruselu, totiž rozměrný gobelín Antonína Kybala s názvem Hrála si má milá s holubičkou a slavný vlněný koberec Ludmily Kybalové Srdcová dáma odměněný v Bruselu Velkou cenou,“ uzavřela Šimková.

Výstava Od Tiziana po Warhola s podtitulem Muzeum umění Olomouc 1951 – 2011 bude probíhat od 25. října do 31. března příštího roku v obou muzejních budovách, tedy v Muzeu moderního umění a v Arcidiecézním muzeu a divákům nabídne to nejlepší ze sbírek od starého umění po současnou výtvarnou kulturu. „Výstava bude rozdělena na pět relativně samostatných výstav. Zahrne staré umění, výtvarné umění 19. století, umění první a druhé poloviny 20. století a prezentaci historie nejen muzea, ale sbírání a vystavování výtvarného umění na Olomoucku od konce středověku prostřednictvím fotodokumentace, publikací a katalogů. V obou budovách tak návštěvníci uvidí zhruba pět set exponátů, které je provedou dějinami výtvarného umění,“ přiblížil ředitel muzea Pavel Zatloukal.

Muzeum ale nezůstane jen u výstavy. „Naším cílem je popularizace muzejní činnosti prostřednictvím pestré škály doprovodných akcí, například přednášek, komentovaných prohlídek a koncertů, a také speciálních programů pro žáky a studenty všech typů škol,“ upozornil Zatloukal.

30.9.2012 22:09:42 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Kopie Ďáblovy bible bude k vidění v klášteře

Ďáblova bible

Na prohlídkovém okruhu broumovského kláštera bude od 1. července vystavena kopie největší rukopisné knihy svět ...celý článek


Theodor Pištěk se vrací do Alšovy jihočeské galerie

T. Pistěk, Adieu guy moll, 1992-2017,olej na platně

Poprvé se malíř Theodor Pištěk objevil společně s americkými a evropskými hyper-, foto- či jinými realisty 60. ...celý článek


Seznamte se v Národopisném muzeu s romskou kulturou!

Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom

Národní muzeum společně s brněnským Muzeem romské kultury otevírá od 3. června novou výstavu s názvem Otevřená ...celý článekČasopis 26 - sekce