zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Don Juan  (PP)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny české filmové kritiky 2016

Jana Plodková

Ceny české filmové kritiky 2016
Přímý přenos z vyhlášení sedmého ročníku cen udělovaných nejlepším filmům a ...celý článek


Finsko očima Petra Voldána

Finsko očima Petra Voldána

Finsko očima Petra Voldána
Egypťan z Helsinek. Finský spisovatel, novinář a dramatik Mika Waltari, autor hi ...celý článek


Životy slavných: Guy de Maupassant

Guy de Maupassant

Guy de Maupassant
Miloval ženy, psaní a život. Claude Brasseur jako velikán francouzské literatury. Francou ...celý článek


Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

Arnošt Lustig

Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky
Spisovatel Arnošt Lustig absolvuje se svým synem a jedním z vnuk ...celý článek


Tragikomický příběh Všiváci

Všiváci - J. Langmajer

Všiváci
Tragikomický příběh dvou bratrů, které rozdělila jedna žena. Možná dvě… Zatímco Miki je špičk ...celý článek


GEN - Dana Drábová

Dana Drábová

GEN – Dana Drábová
Česká jaderná fyzička, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a krotit ...celý článek


Velikáni filmu... Jane Fondová

Komuna mé matky - Jane Fondová

Komuna mé matky
Nikdy není pozdě se odvázat. Americká komedie s Jane Fondovou v hlavní roli (2011). Dále hr ...celý článek


Karel Lamač a jeho filmy

C. a k. polní maršálek - Vlasta Burian

C. a k. polní maršálek
Vlasta Burian jako hvězda oficírského sboru ve slavné komedii režiséra Karla Lamače, ...celý článek


Příběhy filmových legend - Shirley

Shirley

Shirley - Americký miláček
Portrét neslavnější dětské filmové herečky a bývalé velvyslankyně USA v Českoslo ...celý článek


Filmové tipy 4. týden

Žena v černém

Sedmá rota za úplňku
Hlavně se do ničeho nezaplést... a už je honí celé gestapo! Francouzská válečná komedi ...celý článek


Výtvarné tipy 4. týden

Zámek Jana Šembery v Bučovicích

Zámek Jana Šembery v Bučovicích
Renesanční zámek s arkádovým nádvořím patří k nejčistším a nejpůsobivějším ...celý článek


Kino Art - Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona
Dvě temperamentní ženy během své dovolené potkávají charismatického malíře a jeho ...celý článek


Literární tipy 4. týden

Přítelkyně z domu smutku / Helga

Přítelkyně z domu smutku (3/4) / Helga
Ivana Chýlková v hlavní roli čtyřdílného televizního filmu oceněného ...celý článek


Seriál Tutanchamon

Seriál Tutanchamon

Tutanchamon (1/3)
Měl svět u nohou, za zády nepřátele, kteří toužili získat jeho moc. Kanadsko-americká his ...celý článek


Děti sametu II: Jarmila Štuková

Jarmila Štuková

Děti sametu II: Jarmila Štuková
V listopadu 1989 navštěvovali první stupeň základní školy nebo chodili do š ...celý článek


Dokument Kolowratové

Ilustrační foto

Modrá krev: Kolowratové
Věrně a stále. Takové je rodové heslo pánů z Kolowrat, které se po generace snaží v ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Folk factory: Janoušek & Vondrák

Slávek Janoušek

Folk factory: Janoušek & Vondrák
Slávek Janoušek patří od 80. let k nejuznávanějším tuzemským písničkářům. celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Verdiho Trubadúr v Českých Budějovicích

Trubadúr - plakát k inscenaci

První premiérou v novém roce 2017 bude inscenace jedné z nejznámějších a nejhranějších oper G. Verdiho TRUBADÚ celý článek

další články...