zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Z éteru

Král komiků

Král komiků

Král komiků
To nejlepší z Vlasty Buriana! Střihový film Vladimíra Síse a Rudolfa Jaroše (1963). Scénář M. F ...celý článek


Časosběrný dokument Mallory

Mallory

Mallory
Časosběrný dokumentární film o třináctileté strastiplné cestě od drog k naplnění životního cíle. Re ...celý článek


Vzpomínka na Václava Havla

Václav Havel

Havel jede na dovolenou
Originální road-movie, které nás zavede do časů Spartakiády a StB. Připravili A. a ...celý článek


Filmové tipy 50. týden

Dobrodruzi

Bohem zapomenuté děti
Láska nepotřebuje slova. Americký film podle divadelní hry Marka Medoffa (1986). Hraj ...celý článek


Arnošt Lustig - 90 let

Arnošt Lustig

Arnošt Lustig očima Jana Němce
Portrét spisovatele světového významu, který by v těchto dnech oslavil devad ...celý článek


Belmondo o Belmondovi

Jean-Paul Belmondo

Belmondo o Belmondovi
Legenda světového filmu očima vlastního syna na cestě za přáteli. Francouzský dokumen ...celý článek


Nebezpečná metoda

Nebezpečná metoda

Životy slavných - Nebezpečná metoda
Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Jun ...celý článek


Výtvarné tipy 50. týden

Velké stavby světa: Singapurské Vegas

Velké stavby světa: Singapurské Vegas
Marina Bay Sands je jedním z nejnáročnějších stavebních projektů posl ...celý článek


Literární tipy 50. týden

Cesta do Indie a zpět

Bylo nás pět (6/6) / Cesta do Indie a zpět
Nerozlučná pětice kamarádů se dnes vypraví do dalekých krajů. Zá ...celý článek


Epopej Atlas mraků

Atlas mraků / Jim Sturgess, Du-na Baeová

Atlas mraků
Naše životy nám nepatří, od zrození do smrti jsme svázáni s ostatními. Německo-americká koprodu ...celý článek


Film Lída Baarová

Lída Baarová - T. Pauhofová

Lída Baarová
Milovala zločince. Je to zločin? Výpravné drama o vztahu legendární české herečky s nacistický ...celý článek


Dobrý voják Švejk

Dobrý voják Švejk

Dobrý voják Švejk
Rudolf Hrušínský v titulní roli filmového přepisu slavného humoristického románu Jaroslav ...celý článek


České filmy tipy 50. týden

Čert ví proč

Brak
Obstarat si prostitutku je snadné. Jak se ale zbavit jejího těla? Česká černá komedie (2002). Hrají: V ...celý článek


Kino Art - Komorník

Komorník

Komorník
Černý muž, Bílý dům a dějiny, tvořené osmi prezidenty. Forest Whitaker v titulní roli amerického f ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Zemřel Radim Hladík

Radim Hladík

Jeden z nejuznávanějších českých kytaristů Radim Hladík, který byl zároveň skladatelem, zemřel v neděli 4. 12. celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Louskáček a Silvestrovské gala Berlínské filharmonie

Denis Rodkin a Anna Nikulina (Foto: Damir Yusupov)

I letos čekají milovníky umění a Přenosů do kin dvě prosincové programové stálice. Pohádkový balet Louskáček z celý článek

další články...