zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Zdenek Merta

Články v rubrice - Z éteru

Neobyčejné ženy: Hedy Lamarrová

Hedy Lamarrová

Neobyčejné ženy: Hedy Lamarrová
Herečce, jíž proslavil skandální film Extáze, dnes vděčíme za mobilní volán ...celý článek


Na plovárně se Svatoplukem Benešem

Na plovárně se Svatoplukem Benešem

Na plovárně se Svatoplukem Benešem
Hostem Marka Ebena je legendární herec a představitel milovnických rolí ...celý článek


Ukrajina, davaj, Ukrajina

Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina (3/16)
Portrét Sofije Andruchovyč, ukrajinské prozaičky a lau ...celý článek


Velikáni filmu... Pierre Richard

Co kdybychom žili společně? - P. Richard a J. Fondová

Co kdybychom žili společně?
Stáří neutečeš, ale domovu důchodců třeba ano. Francouzsko-německá hořká komedi ...celý článek


Gottland: Panenství Lídy Baarové

Gottland: Panenství Lídy Baarové

Gottland: Panenství Lídy Baarové
Hvězda prvorepublikového filmu v druhém díle dokumentárního cyklu studentů ...celý článek


Ivan Passer a jeho filmy

Ivan Passer

Zlatá šedesátá: Ivan Passer
Režisér, který pro svět objevil podmanivou lyriku příliš všedních dní a fádních ...celý článek


Filmové tipy na 27. týden

Náhradnice

Náhradnice
Svatba jako řemen po anglicku se skotskou příchutí. Britská romantická komedie (2011). Hrají: K. ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Tajemný Picasso

Potrava duše & těla (19/20)
Zátiší se sýry, mandlemi a preclíky. Francouzský cyklus ARTE (Premiéra). V nizo ...celý článek


České filmy tipy 27. týden

Bathory

Záhada hlavolamu
Ve Stínadlech se něco děje... a Rychlé šípy u toho nesmějí chybět. Český dobrodružný film ...celý článek


Literární adaptace tipy 27. týden

Princ a chuďas  -  Roman Skamene

Princ a chuďas (2/2) - Zrození krále
Dobrodružný příběh ze staré Anglie o jedné podivuhodné záměně. Roman S ...celý článek


V takový krásný společnosti

V takový krásný společnosti
Miroslav Horníček a jeho zamyšlení nad malířstvím a výtvarným uměním (2000). Ka ...celý článek


České romány na obrazovce

Rozmarné léto

Rozmarné léto
"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Úsměvná novela Vladislava Vančury v prosl ...celý článek


Kino Art tip - Někde jinde

Někde jinde

Někde jinde
Vítězný film Sekce nezávislých na 49. MFF v Karlových Varech, natočený v německé produkci (2014 ...celý článek


Americké nezávislé léto - Pí

Pí


Neexistuje řád, jenom chaos. Americký film (1997). Hrají: S. Gullette, M. Margolis, B. Shenkman, P. Hart ...celý článek


Průzkum umění

Průzkum umění

Průzkum umění (1/5)
Skvosty z Muzea v Nantes: Ingres a Frémiet. Francouzský cyklus dokumentů (Premiéra). Ne ...celý článekČasopis 26 - sekce

HUDBA

Jarda Svoboda - Solo

P5ebal alba Solo

Sólové album Jardy Svobody kapelníka skupiny Traband, zpěváka, skladatele, textaře i varhaníka nese prozaický celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Mimořádný úspěch Martina Adámka

Martin Adámek

Student klarinetové třídy Hudební fakulty JAMU Martin Adámek v polovině června zvítězil v konkurzu do Ensemble celý článek

další články...