zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 36 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Dvořákova Praha - Freiburger Barockorchester

Články v rubrice - Z éteru

Brigitte Bardot: Nepochopená

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot: Nepochopená
Sexuální symbol 50. a 60. let dvacátého století. Francouzský filmový portrét. ...celý článek


Výtvarné tipy 37. týden

Mistrovská díla: Juan Gris – Zátiší se snídaní

Galerie umění III. (5/12)
Louvre a rokoková sbírka pařížského lékaře. Pařížský Louvre je domovem slavné sb ...celý článek


Ján Kadár a Elmar Klos

Ján Kadár a Elmar Klos

Zlatá šedesátá II.: Ján Kadár & Elmar Klos
Režijní spolupráce Jána Kadára a Elmara Klose vynesla čs. kinema ...celý článek


Kino Art tipy 37. týden

Submarino

Žena z Latinské čtvrti
Tajemná kráska a nevyjasněná úmrtí mění v Paříži život spisovatele Toma Rickse. Fran ...celý článek


Literární tipy 37. týden

Robinsonka

Robinsonka
Miroslava Šafránková v hlavní roli příběhu dospívající dívky, jejíž život změní náhlá smrt mamin ...celý článek


Životy slavných - Frances

Životy slavných - Frances
Cena za kariéru hollywoodské hvězdy byla pro ni příliš vysoká. Jessica Langeová v ...celý článek


ČT art: Nárůst původní tvorby, programové nabídky i sledovanosti

Touha, opatrnost

Už dva roky nabízí Česká televize díky kanálu ČT art divákům každý večer výběr z pořadů věnujících se českému ...celý článek


Longplay

Longplay

Longplay
Zpověď deseti předních českých grafiků na téma minulost, přítomnost a budoucnost obalů hudebních n ...celý článek


Filmové tipy 37. týden

Cesta do Indie

Cesta do Indie
Indie přiměje člověka podívat se sám sobě do očí. Britský film, vyznamenaný dvěma Oscary (19 ...celý článek


České filmy 37. týden

Láska je láska

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném koprodukčním komediálním filmu o lidech, ...celý článek


Alexander Dumas - seriál

Alexander Dumas - seriál

Alexandr Dumas starší (1/3) - Dobytí Paříže
Vladimír Menšík v titulní roli televizní trilogie Jaroslava Die ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Pierre Melville

Osudový kruh - Alain Delon

Práskač
Jean-Paul Belmondo v podsvětí, kde zrada se trestá smrtí. Francouzsko-italský film noir (1962). Dál ...celý článek


Třistatřicettři

Jan Schmid

Třistatřicettři
S jakými výslovnostními a řečovými neduhy nastupují dnes děti školní docházku? Moderátoři l ...celý článekČasopis 36 - sekce

DIVADLO

Magický Činoherní klub

Magický Činoherní klub

Magický Činoherní klub: Počátek
Nový cyklus mapující půlstoletí legendární pražské divadelní scény. Počátky celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Evropa dnes

Evropa dnes
Staré dámy zpívají i žijí naplno. Francouzský dokument, vítěz Prix CIRCOM Regional (Premiéra). celý článek

další články...