zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Viki kráčí za štěstím  (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art tipy 17. týden

Je to jen vítr

Je to jen vítr
Chceme žít tady a teď! Nenávist bez příčiny. Maďarský koprodukční film (2012). Hrají: K. Tol ...celý článek


Ano Masaryk

T. G. Masaryk

Ano, Masaryk (3/3)
Dokumentární trilogie o Tomáši Garrigue Masarykovi, jehož životní cestou poutavě provází ...celý článek


Výtvarné tipy 17. týden

Ferdinandovy zahrady

Malá městská zahrada
Premiérová část osmidílného cyklu, kde zahradní architekt Ferdinand Leffler představí ...celý článek


Konfrontace - Nové konce knihovny

Nové konce knihovny
V rychlé digitální, elektronické a virtuální době se proměňují i naše instituce. Co se ...celý článek


Česká architektura

Slavné a krásné vily

Příběh ztraceného kláštera
O objevu středověké památky, který přinesl nové poznatky o Zdislavě z Lemberka ( ...celý článek


Filmové tipy 17. týden

Souboj s Antikristem

Policajt nebo rošťák
"Časy jsou zlé, Kamile" aneb Jean-Paul Belmondo v jedné ze svých nejlepších rolí. Fran ...celý článek


Úsměvy Jiřího Pleskota

Úsměvy Jiřího Pleskota
Jaromír Hanzlík představuje nejvýraznější role skvělého českého herce, který by v tě ...celý článek


Velikáni filmu... Michael Caine

Michael Caine  (Jack Rozparovač)

Prácička v Itálii
Vyfouknout mafii čtyři miliony dolarů ve zlatě přímo pod nosem chce notnou dávku drzosti. ...celý článek


Dokudrama Waterloo!

Waterloo!

Waterloo!
Poslední Napoleonova bitva. Francouzské dokudrama. V dubnu 1814 se Francie zachvěla pod smrtonosn ...celý článek


Životy slavných: Artemisia

Artemisia
Byla krásná a nadaná a toužila po malířství a po svobodě. Ale žila v 17. století. Francouzský kop ...celý článek


Krajinou příběhů

Krajinou příběhů (hrad Kost)

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (1/10)
Svět hradů a hradišť neustále přitahuje lidskou p ...celý článek


Hollywood za II. světové války

Ilustrační foto

Hollywood za 2. světové války: Pod jedním praporem
Americký filmový průmysl zmobilizoval během 2. světové v ...celý článek


13. komnata Zora Ulla Keslerová

 Zora Ulla Keslerová  (Této noci v tomto vlaku)

13. komnata Zory Ully Keslerové
Česká a italská modelka a herečka prožila osudový manželský vztah s hudební ...celý článek


Průvan - Autor a jeho producent (a naopak)

Průvan
Dnes na téma Autor a jeho producent (a naopak). Filmový magazín s rozhovory a ukázkami tvorby studen ...celý článek


Queer: Telenovela

Queer: Telenovela

Queer: Telenovela
Život na televizní obrazovce jako životní styl i smysl existence (2015). Režie Peter Serg ...celý článek


České filmy tipy 17. týden

Sestřičky

Marečku, podejte mi pero!
Klasika českého filmového humoru o studentech školou nepovinných (1976). Hrají: J ...celý článek


Karel Höger - 40 let od úmrtí

Karel Höger  (Čtrnáctý u stolu)

Čtrnáctý u stolu
Karel Höger (†4. 5. 1977) jako záhadný mladý muž v komedii s detektivní zápletkou (1 ...celý článek


Literární tipy 17. týden

Kousek nebe

Kousek nebe
Táňa Pauhofová a Jakub Doubrava v milostné romanci z komunistického vězení. Podle povídky Jiříh ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Workshopy DAMU pro děti

Plakát akce

K čemu je divadlo? Kdo a jak ho tvoří? Jsou všechny dveře na jevišti opravdové? To je jen několik otázek, na celý článek

další články...

HUDBA

Připravte si deštníky, přijíždí Evidence

Evidence

Za oknem to vypadá jako by i počasí chtělo hrát roli v dnešní zprávě. A to sice: Evidence se 12. června 2017 v celý článek

další články...