zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 05 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Z éteru

Miloš Kopecký a jeho herectví

Sedm žen Alfonse Karáska

Psíčci lorda Carltona
Má či nemá královský cenzor schválit sérii choulostivých fotografií? Miloš Kopecký v ...celý článek


Dokument Tycho Brahe

Dokument Tycho Brahe

Tycho Brahe
Tajemství smrti slavného astronoma. Dánský dokument. Tycho Brahe sice pocházel ze šlechtické ro ...celý článek


Limonádový Joe aneb Koňská opera

Limonádový Joe aneb Koňská opera

Limonádový Joe aneb Koňská opera
Je nebezpečně střízlivý. A nestojí o žádné Kidy. Brilantní humor a skvělé ...celý článek


Mačkané sklo

Mačkané sklo
Mačkání skla je jednou z nejlevnějších a nejrychlejších technologií pro výrobu skleněné bižute ...celý článek


Kino Art tipy 6. týden

Je to jen vítr

Je to jen vítr
Chceme žít tady a teď! Nenávist bez příčiny. Maďarský koprodukční film (2012). Hrají: K. Tol ...celý článek


Výtvarné tipy 6. týden

Pieter Brueghel st. – Triumf smrti

Deset století architektury: Bezděz
Raně gotický hrad Bezděz je unikátní především tím, že od roku 1264 zůst ...celý článek


Z masa a krve

Z masa a krve

Z masa a krve
Kontroverzní pohledy na umělecká hnutí Fashion Food a Eat Art, při nichž si dekadentní výtvar ...celý článek


České filmy 6. týden

Gympl

Gympl
Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml. v komedii o studentech, učitelích, rodičích a graffiti. Koprodukční sníme ...celý článek


Věra Chytilová a její filmy

Sedmikrásky (1967)

Zlatá šedesátá: Věra Chytilová
Portrét nejvýznamnější české režisérky, jejíž novovlnné filmy dodnes působí ...celý článek


Film Samotáři

Ivan Trojan

Samotáři
Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček a Ivan Trojan v komedii o mladých lidech, kteří se ...celý článek


Filmové tipy 6. týden

Ochránce

Nebezpečný klient
Susan Sarandonová v roli advokátky, chránící malého svědka. Americký film podle bestselle ...celý článek


Literární tipy 6. týden

Krehká identita

Krehká identita
Další osobitý film kontroverzní režisérky Zuzany Piussi o pseudonárodních buditelích a neja ...celý článek


Impresionisti 3

Impresionisté

Impresionisté (3/3)
Malovali vodu, světlo, barvy, viděli svět novýma očima. Svět je ale odmítal pochopit. B ...celý článek


Slavný autor Dick Francis

Dick Francis na festivalu Velké pardubické České pojišťovny

Dick Francis
Slavný autor oblíbených detektivních románů, válečný letec i žokej v rozhovoru o své životní c ...celý článek


Velikáni filmu... Mike Nichols

Absolvent

Absolvent
Dustin Hoffman jako mladík, který se bouří proti přetvářce a maloměšťáctví. Americký film oceněný ...celý článekČasopis 05 - sekce

DIVADLO

Komedie roku 2015

Z inscenace Jméno (MD Brno)

V pondělí 1. února 2016 byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny XVI. ročníku GRAND Fes celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 6. týden

Zrní v Meetfactory

Kombo: Zrní v Meetfactory
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzi celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Ballet Hommes Fatals se představí v Hybernii

BALLET HOMMES FATALS

BALLET HOMMES FATALS uvede stejnojmenné představení v pražském divadle Hybernia 28. února 2015 od 18 hodin. celý článek

další články...