zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beckettomotive  (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Dvě jubilea Jana Zrzavého

Dvě jubilea Jana Zrzavého

V roce 1976 natočila začínající filmařka Helena Třeštíková zcela pozoruhodný dokument o malíři Janu Zrzavém u ...celý článek


Filmové tipy 10. týden

Mlčení jehňátek

Návštěvníci
Drátěnou košili v pračce nevypereš, aneb současná doba si nedokáže vážit statečných rytířů. Fra ...celý článek


2 x Guy de Maupassant

Guy de Maupassant

Dedičstvo
Peníze nepáchnou. A takový milion přímo voní. Slovenský televizní film podle povídky Guy de Maupa ...celý článek


Kino Art tipy 10. týden

Bratrstvo

Chaotická Ana
Žila na poušti, v jeskyni i s indiány. Před tisícem let. Měla různá jména, ale vždycky to byl ...celý článek


Literární tipy 10. týden

Preceptor

Preceptor
Vychovatel k češství nebo k lásce? Televizní adaptace novely Aloise Jiráska (1986). Hrají: M. Str ...celý článek


Velikáni filmu... Miroslav Krobot

Miroslav Krobot   (Dům)

Dům
Úspěšný debut režisérky a scenáristky Zuzany Liové. Intimní drama otce a dcery v příběhu snu nedokonalé ...celý článek


České filmy tipy 10. týden

Aňa Geislerová (Kráska v nesnázích)

Kráska v nesnázích
Aňa Geislerová, Josef Abrhám a Roman Luknár v hlavních rolích milostného trojúhelníku v ...celý článek


Dagmar Hochova

Lidé, místa, vzpomínky Dagmar Hochové
O nábřeží, kde bydlela a pracovala, Tančícím domě i dalších zajímavýc ...celý článek


2 x o punku

Sex Pistols: Děs a Běs

Kmeny: Punk
Ideály a estetika vyklouznutí z tuhého společenského řádu. Režisérka Daniela Gébová proniká do ...celý článek


Fenomén Underground: Baráky

Toužili žít v komunitách s podobně smýšlejícími lidmi, nic po nikom nechtěli. Mnozí skončili ve vězení, stát j ...celý článek


Československý filmový zázrak

Hledání tvaru
Filmy nové vlny jsou absurdní záminkou k parlamentní interpelaci a jejich tvůrci se semknou k ...celý článek


Konfrontace Petra Fischera: Ukaž svůj kmen

Konfrontace Petra Fischera: Ukaž svůj kmen

Dokumentární cyklus o subkulturách Kmeny vstupuje na obrazovky. Nakolik těží z potenciálně vyprázdněné kategor ...celý článek


Výtvarné tipy 10. týden

Mistrovská díla: Hubert Robert

Praha – rozmanitost v jednotě
Miroslav Táborský vypravuje o dvanácti českých divech světa – pam ...celý článek


Úděl nadání

Lukáš Jabůrek - sklářský designér
Hledal se, znovu a znovu začínal. Teď je z něj úspěšný umělecký ředitel j ...celý článek


Sissy

Romy Schneiderová

Sissi - Mladá císařovna
City i politika v životě u dvora. Druhá část klasické rakousko-německé trilogie v h ...celý článek


Je nám ctí... Barokní umění

České baroko
Putování po národních památkách. Tentokrát se setkáme s díly výjimečného architekta J. B. Sant ...celý článek


Vzpomínka na Tomáše Holého

Vzpomínka na Tomáše Holého

Malá hvězda nezapadá
Jako dítě rozdával smích, ale příliš brzy odešel... Na talentovaného chlapce, který tr ...celý článek


Medailon Václava Hraběte

Václav Hrabě

Zemřel mlád 24 let
Václav Hrabě, bouřlivák, kultovní básník několika generací a představitel nonkonformního ...celý článekČasopis 10 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 10. týden

Na plovárně s Hanou a Petrem Ulrychovými

Na plovárně s Hanou a Petrem Ulrychovými
Rozhovor Marka Ebena s legendární sourozeneckou dvojicí. Režie J. celý článek

další články...