zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 9. týden

Zlá krev

Hříchy pro pátera Knoxe (9/10) / Mezi námi děvčaty
Striptérka Anita se dostává do nebezpečí! Oblíbený cyklu ...celý článek


Zlatá šedesátá: Jiří Menzel

Jiří Menzel

Zlatá šedesátá: Jiří Menzel
Režisér, který našel klíč k tomu, jak na plátně oživit hrabalovskou poetiku a l ...celý článek


Výpravný italský seriál Leonardo da Vinci

Seriál Leonardo da Vinci

Život Leonarda da Vinci (5/5)
Osudy jedné z největších renesančních osobností rekonstruované na základě dob ...celý článek


Filmové hity Bořivoje Zemana

Ženy v ofsajdu

Bořivoj Zeman
Autor filmových hitů Pyšná princezna, Byl jednou jeden král a Šíleně smutná princezna pohlede ...celý článek


České filmy tipy 9. týden

J. Bartoška (Bolero)

Kolja
Zdeněk Svěrák v hlavní roli laskavé komedie o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře, a netuš ...celý článek


Oscar 2017

Oscar

Oscar 2017
Slavnostní vyhlášení 89. výročních cen Americké filmové akademie. Uvádí Jimmy Kimmel, komentují ...celý článek


Modrá krev: Nostitzové

Nostitzové

Modrá krev: Nostitzové
Když se vysloví jméno Nostitzů, většině se vybaví dnešní Stavovské, původně Nostitzo ...celý článek


Filmové tipy 9. týden

Tygr sedmi moří

Pryč od minulosti
Když se potkali, jemu příliš nepřálo štěstí a ona měla za sebou příliš mnoho. Americký kr ...celý článek


Výtvarné tipy 9. týden

Benátky a umění

Deset století architektury: Nové Město pražské
Osmého března 1348 vydal Karel IV. zakládací listinu Nového ...celý článek


Kino Art tipy 9. týden

Trvalá dovolená

Futurologický kongres
Robin Wrightová, Harvey Keitel a Paul Giamatti v přepisu povídky slavného autora sci- ...celý článek


Fotografie: Nalezené obrázky

Fotografie: Nalezené obrázky

Fotografie: Nalezené obrázky (9/12)
Záznamy naší společné paměti. Francouzský cyklus dokumentů (Premiéra). ...celý článek


24. Český lev

24. Český lev

24. Český lev
Adéla Banášová uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského ...celý článek


Feťácká komedie Trainspotting

Trainspotting

Trainspotting
Závislost na heroinu není žádná dovolená, ale práce na plný úvazek. Černočerná feťácká komedi ...celý článek


2 x Alain Delon

Spálené stodoly

Šok
Kdo se jednou zapletl do sítě zločinu, jen těžko uletí. Alain Delon a Catherine Deneuveová v hlavních r ...celý článek


Soukromé století: Sousoší dědečka Vindy

Sousoší dědečka Vindy

Soukromé století: Sousoší dědečka Vindy
Osobní dějiny 20. století natočené rodinnou kamerou. Příběh zneuzna ...celý článek


Dokumentární klub - Válka lží

Válka lží
Bylo svědectví jednoho muže o existenci a hrozbě chemických zbraní jediným důvodem rozpoutáním vá ...celý článekČasopis 08 - sekce

DIVADLO

Malá inventura po patnácté

Plán B (Foto: Michal Ureš)

Už patnáctý ročník mezinárodního festivalu nového divadla, zahrnujícího pestrou paletu žánrů a forem, pod názv celý článek

další články...

HUDBA

Kytaroví Emmanuel a Rafferty se potkají v Rudolfinu

Tommy Emmanuel (Zdroj: Simone Cecchetti)

Na pozvání pořadatelů festivalu Kytara napříč žánry se do Prahy vrací miláček publika, virtuózní kytarista, ko celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Diva Kristine Opolais v nové sexy Rusalce z Met

Kristine Opolais v nové Rusalce  (Met)

Světově nejhranější česká opera o nešťastné lásce vodní víly k pozemskému princi se v letošní sezóně dočká už celý článek

další články...