zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 41 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art tipy 42. týden

Jmenuji se Oliver Tate

Psí dostihy
Pavel Landovský a Josef Charvát v hlavních rolích tragikomedie o životě českých emigrantů (1983 ...celý článek


Železná Lady

Železná Lady - Meryl Streepové

Železná Lady
Za svou vizí šla Margaret Thatcherová bez kompromisů. Oscarový britsko-francouzský životopisný ...celý článek


Dokument Polibek od Putina

Polibek od Putina

Polibek od Putina
Marie miluje Putina, a proto pracuje pro mládežnické politické hnutí Naši. Nezávislý novi ...celý článek


Výtvarné tipy 42. týden

Théodore Géricault – Vor Medúzy

Galerie umění III. (10/12) / Svatostánek japonské tvorby v Bostonu
Bostonské Muzeum výtvarných umění se můž ...celý článek


Filmové tipy 42. týden

Vyměřený čas  (Zdroj: HBO)

Tetovaný
Zavilý sběratel umění potká muže, který má Modiglianiho přímo na své kůži. Louis de Funes a Jean G ...celý článek


Z masa a krve

Z masa a krve
Kontroverzní pohledy na umělecká hnutí Fashion Food a Eat Art, při nichž si dekadentní výtvar ...celý článek


Rok jinak Lenky Wimmerové

Rok jinak Lenky Wimmerové
Televizní režisérka, která pomáhá rozvíjet Broumovsko. Dokumentární cyklus přibli ...celý článek


České filmy na obrazovce tipy 42. týden

Jedna ruka netleská - Jiří Macháček

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Dále hrají: M. Tac ...celý článek


Dobrý den Babylone

Dobrý den Babylone

Dobrý den, Babylone!
Příběh dvou bratrů, jejichž životy ovlivnilo nastupující filmové umění. Film natočený ...celý článek


Edgar Degas – medailon

Edgar Degas
Malíř tance a pohybu vynikal svými pastely aktů. Francouzský dokument (Premiéra). Edgar Degas ( ...celý článek


Literární tipy 42. týden

Bylo nás pět - A. Novák

Bylo nás pět (1/6) - Pěkné vysvědčení
Když všechna dobrá předsevzetí vezmou za své... Český seriál podle hu ...celý článek


Pavel Juráček a jeho filmy

Případ pro začínajícího kata

Zlatá šedesátá II.: Pavel Juráček
Posmrtně vydané deníky Pavla Juráčka otevřely propastný pohled do duše tv ...celý článek


Velikáni filmu... Rudolf Hrušínský

Skřivánci na niti

Skřivánci na niti
Smutná komedie Jiřího Menzela na motivy knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém ...celý článekČasopis 41 - sekce

OPERA/ TANEC

Maestro Libor Pešek zahájil 23. sezónu CNSO

Libor Pešek

Předehrou k opeře Bedřicha Smetany LIBUŠE zahájil CNSO pod vedením šéfdirigenta Libora Peška svou 23. sezónu. celý článek

další články...