zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 46. týden

Idyla na konci léta  -  J. Mádl

Idyla na konci léta
Líbánky v penzionu u Sázavy. Povídka z oblíbeného cyklu o lásce ve všech jejích podobác ...celý článek


Sedm pečetí Karla IV.

Sedm pečetí Karla IV.

Sedm pečetí Karla IV. (3/7) - Moudrý král
Karel IV. vystupoval navenek jako moudrý král, založil v Praze un ...celý článek


Literární magazíny 22. týden

Třistatřicettři
Co znamená sport v životě dnešní společnosti? Zábavu, únik od společenských problémů, trhán ...celý článek


Velikáni filmu... Russell Crowe

L. A. – Přísně tajné

L. A. – Přísně tajné
Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kevin Spacey, Kim Basingerová a R ...celý článek


Dokument o Zlínském filmovém festivalu

Dokument o Zlínském filmovém festivalu

Jak jsem zničil 56. Zlín Film Festival
Dokument o 56. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mlád ...celý článek


Igor Luther a jeho filmy

Muž, ktorý luže

Zlatá šedesátá: Igor Luther
Slovenský kameraman a velký obdivovatel francouzské nové vlny, jenž obohatil řa ...celý článek


Filmové tipy 22. týden

Něžné kuře

Něžné kuře
Policejní komisařka Annie Girardotová a profesor řečtiny Philippe Noiret - jaký to nesourodý pár ...celý článek


České filmy 22. týden

Lidice

Lidice
Karel Roden v hlavní roli filmu o pozadí tragického osudu Lidic. Film získal řadu ocenění na mezinár ...celý článek


Čas grimas

Čas grimas - M. Vašut

Čas grimás
Polohraný dokument o barokním sochaři F. X. Messerschmidtovi, ve kterém kontroverzního umělce zt ...celý článek


Taková láska - Marguerite Durasová

Taková láska - Marguerite Durasová

Taková láska
Psát pro ni znamenalo žít, ale bez lásky nedokázala psát. Jeanne Moreauová jako slavná spisova ...celý článek


Kino Art tipy 22. týden

Zátah

Zátah
Jean Reno jako lékař, který plnil svou povinnost až do konce. Francouzský koprodukční film (2010). Dá ...celý článek


Výtvarné tipy 22. týden

Mistr ženských polopostav – Portrét mladé ženy

Deset století architektury: Pozdní gotika jagellonské doby – Matěj Rejsek
Roku 1475 položil Vladislav ...celý článek


Česká fotka: Posedlost fotoaparátem

Česká fotka

Česká fotka: Posedlost fotoaparátem
Fotografové jsou od počátku své disciplíny v područí techniky, která u ...celý článek


Herecké hvězdy... Marie Vášová

Medailónek

Herecké hvězdy... Marie Vášová - Medailónek
Za sobectví se platí nejvyšší cenou – samotou. Televizní ...celý článek


Queer: Zasněnec

Von Roháč

Queer: Zasněnec
Intimní portrét českého básníka, výtvarníka a herce erotických filmů (2015). Režie JQr. Von ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Pohoda naděluje k dvacetinám další hvězdná jména

Róisín Murphy

Festival Pohoda rozšířil svůj line-up o další zvučná jména. Do slovenského Trenčína zavítají se svými novinkam celý článek

další články...