zvláštní poděkování
Volný.cz

Literatura na obrazovce

Staré pověsti české

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem. Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981).
Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztělesnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracem se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995). Vysílání: 28.9., 16.55 hod., ČT1.

Staré pověsti české
Špalíček, Císařův slavík, Bajaja - co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české, které uvádíme v malém cyklu umělcových filmů, nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů. Vysílání: 28.9., 06.50 hod., ČT2.

Filmový klub Lady Chatterleyová
ejznámější dílo britského spisovatele D. H. Lawrence Milenec lady Chatterlyové bylo od svého vydání v roce 1928 až do 60. let minulého století cenzurován jako pornografický. Hlavní postavou románu je mladá vdaná žena Constance (lady Chatterleyová), jejíž manžel, baronet Clifford Chatterley, v důsledku zranění z první světové války ochrnul od pasu dolů, a stal se tak impotentním. Filmových adaptací, tedy interpretací tohoto románu vznikla celá řada. Z českých si připomeňme televizní film Viktora Polesného s Borisem Rösnerem a Zdenou Studénkovou. Tato mimořádná adaptace francouzské režisérky Pascale Ferranové vznikla v roce 2006.
Filmový publicista Michal Procházka o filmu napsal. "V neposlední řadě bychom neměli zapomínat, že máme před sebou nádherný film - jeden z nejlepších z počátku tohoto milénia. Nic na tom nemění ani skutečnost, že po zisku několika Césarů a po kladných recenzích v tisku naprosto propadl u publika. Mimochodem zruinoval i samotného producenta, na něhož byla dokonce záhy uvalena exekuce. Ferranová se stala nešťastným příkladem francouzského filmu mimořádně nadané filmařky, která za posledních patnáct let natočila stěží tři filmy. I proto byla nedávno zvolena do čela takzvané skupiny třinácti osvícených revolucionářů - Les Treizes, kteří měli diskutovat o slabinách současného systému francouzské kinematografie i její distribuce. Vznikla z toho zpráva a řada doporučení ústředním orgánům, v tomto případě CNC - Centre national du cinéma français.
Přitom bych se odvažoval tvrdit, že tu vidíme umění literární adaptace na vrcholu, kdy film neslouží za nástroj převedení slova do kinematografického výjevu - a kdy „filmová realita“ jen neilustruje původní příběh. Může se nám dokonce zdát, že Ferranová staví celý svět Lady Chatterleyové znovu od začátku. Z každého záběru cítíme sílu kinematografického média, které nabízí množství výkladů. Constance se zvedne, zašustí jí šaty, slyšíme její kroky. Načež se zarazí a ohlédne. Jde o každé gesto, hltáme záchvěvy citu. Autorka dokazuje, že právem patří do generace konce 80. let po bok Arnaud Desplechina, Érica Rochanta, Yvana Attala, do skupiny, která byla ovlivněna americkým filmem i koncepcí autorského filmu let šedesátých. A snažila se s pomocí exkluzivní formálních prostředků cizích žánrů točit naprosto osobní filmy, které vás svedou." Vysílání: 29.9., 22.50 hod., ČT2.

Sňatky z rozumu (5/5)
Krach vídeňské burzy v roce 1873 otřásl hospodářským životem Rakousko-Uherska, Nedobyl však nezchudl. Začal kupovat další pozemky za pražskými hradbami. Pátý díl totiž začíná v roce 1874, kdy právě padnou pražské hradby, a Praha se rozšiřuje, a končí otevřením českého Národního divadla 11. června 1881. Završila se tím jedna historická etapa českého národa a otevírá se nová... O ní a o dalších osudech postav bude vyprávět pokračování Sňatků z rozumu - sedmidílný seriál Zlá krev. Vysílání: 30.9., 14.10 hod., ČT1.

24.9.2012 15:09:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 36 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Kitchen Drama  (NoD)

Články v rubrice - Z éteru

Je nám ctí... Jan Švankmajer - 80 let

Don Šajn

Chiméry Jana a Evy Švankmajerových
Světoznámý český filmař a jeho žena - výtvarnice očima francouzských dok ...celý článek


Životy slavných: Frida

Životy slavných: Frida

Tvořila i žila ve znamení vášně a bolesti. Salma Hayeková jako slavná mexická malířka Frida Kahlo v americkém ...celý článek


Kino Art tipy 36. týden

Caesar musí zemřít

Caesar musí zemřít
Skupina vězňů inscenuje klasickou tragédii Williama Shakespeara, aby se po skončení před ...celý článek


Literární tipy 756. týden

Romeo, Julie a tma

Jak jsme přečetli Čapka
O dobách dávno minulých, kdy i Karel Čapek patřil k nežádoucím autorům. Povídka z c ...celý článek


Juraj Herz - 80 let

Deváté srdce

Deváté srdce
Česká filmová pohádka režiséra Juraje Herze o potulném studentovi, smutné Adrieně, zločinném a ...celý článek


Velikáni filmu... Jan Škvankmajer - 80 let

Přežít svůj život

Šílení
Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním ...celý článek


Filmové tipy 36. týden

Dobrodruzi - Alain Delon

Tři mušketýři (1/2)
Jeden za všechny - všichni za jednoho! Gérard Barray v nejoblíbenější adaptaci Dumasova ...celý článek


Český film tipy 36. týden

Obecná škola

Obecná škola
Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce ...celý článek


Podoby dekadence

Podoby dekadence

Provokace, skandály i cenzurní zákazy lemují historii dekadentního umění. Dokument režiséra A. Kisila se tímto ...celý článek


Brigitte Bardot: Nepochopená

Brigitte Bardot

Sexuální symbol 50. a 60. let dvacátého století. Francouzský filmový portrét (Premiéra).
"Jednoho dne rodič ...celý článek


Život a doba soudce A.K. (1/13)

D. Švehlík při natáčení

Osamělost
První kauza soudce Adama Klose - a hned taková, na kterou žádný soudce jen tak nezapomene. Premié ...celý článek


Výtvarný tip 36. týden

V takový krásný společnosti
Vlastimil Brodský s malíři a s malováním (2000). Kamera a režie J. Eisner.
N ...celý článekČasopis 36 - sekce

HUDBA

Pharrell Williams už brzo dorazí do Prahy

Pharrell Williams

Producent a zpěvák Pharrell Williams, vystoupí 17. září v O2 areně, kam zavítá v rámci turné The Dear G I R L celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

RockOpera Praha chystá další rockový nářez

ROP natáčení Prokletí

RockOpera Praha míří do nové sezóny. Vedle oblíbených kusů chystá letos rockový stánek v pražských Holešovicíc celý článek

další články...