zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výročí "čočkostroje" - Otto Wichterle v Čekém centru v Praze

Výročí

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jen málokterý český vědec se těší takovému uznání a popularitě jako profesor Otto Wichterle, který je znám především díky svému vynálezu kontaktních čoček. Jak na poli vědy a techniky, tak v oblasti společenské se profesor Wichterle stal významnou postavou našeho národa, postavou, která mnohé ovlivnila a získala si věhlas a uznání doma i v zahraničí. Jeho životní osudy jsou důkazem, jak složitě se překonával nepřehledný terén 20. století. Jeho neobyčejný příběh a neuvěřitelný přinos vědě je velkou inspirací a je stálým předmětem zaslouženého obdivu.

V letošním roce si připomínáme 50. výročí jeho vynálezu - výroby měkkých kontaktních čoček odstředivým litím a zároveň rok 2013 bude rokem nedožitých stých narozenin pana profesora. Česká centra spolu s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR využila těchto dvou významných výročí a uspořádala výstavu věnovanou Otto Wichterlemu, jeho životu, životnímu dílu a jeho významu nejen pro svět vědy, ale i pro společenskou oblast života.
Otto Wichterle, český chemik a vynálezce, se narodil v roce 1913 v Prostějově a zemřel roku 1998 ve Stražisku. Byl profesorem Vysoké školy chemicko- technologické v Praze a předsedou ČSAV v letech 1989-92. Založil a do roku 1970 vedl Ústav makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály. V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první "čočkostroj" sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů.

Příběh profesora Wichterleho není jen příběhem houževnatosti vědce alei i příběhem boje s lidskou hloupostí, příběhem nepoddajnosti agresivním ideologiím a schopností udržet si důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nýbrž výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled a nesmírné trpělivosti.

Výstava o životě zahájená u příležitosti Týdne vědy a techniky v budově Akademie věd na Národní třídě probíhá nyní až do 7. ledna v Českém centru v Rytířské ulici v Praze a pak se vydá na pouť po síti Českých center v zahraničí.

19.12.2011 23:12:23 HelKo | rubrika - Z Českých center