zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní revue 4/2002

Repro Scena.cz

  

Poslední číslo Divadelní revue v tomto roce přináší:
STUDIE - ANALÝZY

  • Eva Stehlíková: Dáma se zvláštním jménem a divadlo českého středověku
  • Jarmila F. Veltrusky: Postava mastičáře ve středověkém náboženském divadle
  • Jindřich Černý: 1955 (České divadlo a společnost)
  • Hana Hložková: Dětské studio a Vladimír Morávek
  • ROZHLEDY

  • Barbara Mazáčová: O obrozenecké dramatice trochu jinak
  • Milan Lukeš: Ani pro bohemisty není už hranic
  • Další pracidelné rubriky ČESKÁ DIVADLENÍ ENCYKLOPEDIE a DOKUMENTY – TEXTY – MATERIÁLY.

  • Černobílý fantom minulosti (Karel Vondrášek: Sowjetisches Kulturmodell und das tschechische Theater 1945-1968. Zum Spannungsverhältnis zwischen tschechoslowakischer Kulturpolitik und tschechischem Theater. Analyse und Dokumentation. Teil I (Analyse), Teil II (Dokumentation) Dokumente und Analysen zur russischen und sowjetischen Kultur Band 14/I,II Herausgegeben von Karl Eimermacher und Klaus Waschik. Gefördert von Volkswagen-Stiftung. Bochum, Projekt Verlag, 1999.)
    Když v šedesátých letech známý britský kritik Kenneth Tynan označil Prahu za hlavní město evropského divadla, vyjádřil tak názor mnoha svých kolegů, kteří se jezdili dívat na Svobodovu scénu, Radokovy a Krejčovy inscenace, Topolovy, Havlovy, Klímovy, Kohoutovy a Kunderovy hry. Pozornost zahraničních hostů i domácích diváků přitahovala souhra autorů, režisérů, scénografů a souborů. To vše, právě tak jako ta "zlatá šedesátá", nelze ovšem považovat za zázrak, ale je nutno vidět mimo jiné v kontextu vývoje české i světové poválečné kultury: částečně jako navázání na kontinuitu předválečného vývoje, a částečně jako reakci na normativní, politicky indoktrinovanou poetiku čtyřicátých a začátku padesátých let a to nejen na tzv. Východě..... více Divadelní revue 04 (Veronika Ambros)
  • Eva Stehlíková: Dáma se zvláštním jménem a divadlo českého středověku Úvod ke dvěma studiím Jarmily F. Veltrusky publikovaným v Divadelní revui 4/2002
    Dvě studie o Mastičkářovi, které tu publikujeme, jsou podepsány jménem, které zní povědomě a přitom ne zcela česky. Křestní jméno je zcela jasné femininum, příjmení má tvar maskulinní. Tajemné F. uprostřed hlásá rodné jméno. Dáma s tímto jménem se narodila 22. 6. 1937 v Praze jako Jarmila Felzmannová. To je však opravdu jen místo, kde spatřila světlo světa, kořeny jejího rodu jsou v líbezném Jindřichově Hradci. Její otec Adolf Felzmann byl od podzimu 1945 prvním tajemníkem Československého velvyslanectví v Londýně. V květnu 1948 na svůj úřad rezignoval a zažádal o politický azyl v Anglii. Tak se stalo, že většinu svého života prožila v Anglii a ve Francii. Později se provdala za Jiřího Veltruského, kterého není třeba představovat, a tím získala jméno ve tvaru srozumitelném úředníkům celého světa.
  • Hana Hložková: Dětské studio a Vladimír Morávek
    Dětské studio (dále DS) vzniklo jako malá scéna Divadla na provázku (dále DNP). Jeho vývoj byl ovlivněn uměleckým programem DNP, okruhem umělců, kteří s DNP spolupracovali a samotnými hereckými i režisérskými osobnosti tohoto divadla. DS bylo tvůrčí dílnou se zřejmým zacílením na inscenační tvorbu, nikoliv pouhým dramatickým kroužkem pro vyplnění volného času dětí. Ve dvacetiletém časovém rozmezí DS se měnil nejen praktický provoz, ale samostatným vývojem prošlo zejména jeho umělecké zaměření. Činnost DS vyvrcholila v období, kdy je vedl režisér Vladimír Morávek, který dokázal vytvořit soubor výrazně překračující hranice amatérské divadelní tvorby.
  • 15.12.2002 Redakce | rubrika - Zákulisí/ Klípky