zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Skleněné Vánoce v Betlémské kapli

V. Beňáčková: Podmalba na sklo

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Společným tématem letošní již 31. vánoční výstavy v Betlémské kapli je sklo. A návštěvníci se mají v době od 27. listopadu 2010 do 3. ledna 2011 opravdu nač těšit. Budou žasnout nad krásou foukaných i korálkových ozdob, figurek a dalších výtvorů za skla.

Sklo je jedinečný materiál, který člověka provází už 5000 let, od doby, kdy si nevědomky vytvořil první korálky při pálení keramiky. Další tisíce let pak trvalo, než se naučil tavením křemičitého písku a jeho následným ochlazováním sklo vyrábět. Mnohdy tak vznikaly záhadné a tajné postupy, které skláři často předávali svým synům až na smrtelné posteli.

Tvůrce výstavy ing. Blahoslav Lukavec říká: „Budeme se snažit vytvořit podmínky pro to, aby co nejvíce tvůrců pracujících se sklem mohlo přímo na výstavě předvést návštěvníkům své umění. Velký prostor je samozřejmě věnován dětem. V dětském koutku bude pro děti přichystaná úžasná dřevěná stavebnice a nebude chybět ani pravý mlat, aby měli babičky a dědečkové, kde naučit svá vnoučata hrát kuličky. Věříme, že se nám opět podaří vytvořit co nejdokonalejší atmosféru klasických českých lidových Vánoc. “

Tradice „vánočního“ skla u nás sahá do 1. poloviny 19. století a zahrnuje především skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky. Tomuto řemeslu se u nás dobře dařilo, dokonce byla období, kdy Čechy svými skleněnými ozdobami slušně zásobovali velkou část světa. Dlouholetou tradici má podmalba na sklo – kořeny této techniky najdeme už ve starém Egyptě. U nás se nejvíce rozšířila ve středověku a i dnes se jí věnuje mnoho lidových tvůrců.

Na vánoční výstavě si můžete prohlédnout podmalby na sklo od Jany Bílkové, Jiřího Honysse, Barbory Štísové, Václava Říhy a Valérie Benáčkové, která právě pro tuto výstavu namalovala ve svých 85 letech (!) velký betlém na šestitabulkové okno. Vystaveny budou i skleněné vitráže od několika tvůrců, například od manželů Richarda a Jitky Kantových, Martina Hoplíčka a dalších.
Skutečnou pastvu pro oči slibují překrásné foukané ozdoby od mnoha výrobců, které udiví a okouzlí svou rozmanitostí a barevnou nápaditostí. Ještě větší údiv ale nejspíš vyvolají překrásné korálkové ozdoby. Návštěvníci si je navíc mohou sami zkusit sestavovat podle vlastní fantazie z připravených korálků.
Aby byla „skleněná“ výstava úplná, nelze vynechat korále a vinuté perle. Jejich tvorba u nás sahá až do keltského období a právě kopie těchto prastarých perlí budou na výstavě k vidění. V některé dny se na výstavě uskuteční ukázky jejich výroby.

Další část expozice bude věnována barvení skla, které je dokonalou detektivkou. Návštěvníci se například u 50 barevných vzorků skel dozví, jaký druh přísady se postaral o jejich zabarvení. Zajímavá bude i ukázka prastarého postupu výroby plochého, tzv. léhaného skla. Na výstavě nebudou chybět ani těžítka, rozmanité lahve a také duhové kuličky. Expozici vhodně doplní i skleněné originály od našich významných uměleckých sklářů, jako jsou Jaromír Rybák, Zdeněk Lhotský, Jindřich Doležal, Zdeněk Petr, Pavel Trnka, Martin Štefánek a další.

Krásu skla ještě podtrhnou díla z dalších materiálů, jako je dřevo, papír, různá těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno a nejrůznější přírodniny. K vidění bude např. Jáchymovský betlém od řezbáře Jiřího Laina, zajímavé betlémy od Vladimíra Morávka, velký pastýřský betlém z lipového dřeva vytvořený právě pro tuto výstavu Romanem Galekem a už tradičně nesmí chybět hraví čerti řezbáře Oldřicha Drozdy. V rámci výstavy se rovněž uskuteční i setkání řezbářů a krajkářek. Pro velký úspěch na minulých výstavách bude opět přítomen i mistra houslař Richard Opplt, který předvede výrobu mistrovských houslí.

21.12.2010 00:12:05 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce