zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaroslav Róna vystavuje v Ostravě

Jaroslav Róna, Exodus, 2005

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V úterý 14. prosince 2010 bude v ostravském Domě umění v 17 hodin slavnostně zahájena výstava Jaroslava Róny. Galerie výtvarného umění v Ostravě představí malby a plastiky tohoto mezinárodně uznávaného umělce. Výstava představí díla z umělcovy vlastní sbírky i od soukromých sběratelů, doplní ji vzdělávací programy pro školy a veřejnost. K vidění bude do 6. března 2011.

V Ostravě vystavoval naposledy před čtrnácti lety. Letošní výstava bude jiná, protože představí „řadu děl, které ještě nikdo neviděl, jinak to bude ten pořád stejný Jaroslav Róna,“ říká sám umělec. Tato díla budou mít v Ostravě svou výstavní premiéru.
Jaroslav Róna, spoluzakládající člen skupiny Tvrdohlaví, patří bezesporu ke špičkám současného umění. Věnuje se především malbě, plastikám a dříve i vitrážím. Kromě toho vystupuje v divadle Sklep se skupinou Tros Sketos a vyučuje na Akademii výtvarných umění v Praze.
Tvorbu Jaroslava Róny ovlivnili, jak sám říká, Pablo Picasso, Paul Gauguin, Henri Moore, Alberto Giacometti, Alfred Kubin, Franz Kafka, Ernest Hemingway, Boris Vian a skupina Monty Python. Z českých umělců pak Jan Zrzavý, Otto Guttfreund, Vladislav Vančura, Karel Poláček a divadlo Sklep.

„Jaroslav Róna je nepřehlédnutelný a možno říct, že i trvalý úkaz na scéně českého výtvarného umění. Svým dílem i vyhraněnými názory budí zpravidla vzrušené reakce a diskuse. Přes prognózy některých halasných teoretiků nedávných postmoderních štvanic je i dnes pevně a přesvědčivě rozkročen mezi tradičně pojatým obrazem a řádně modelovanou sochou,“ shrnuje tvorbu Jaroslava Róny Radan Wagner, který se dlouhodobě věnuje umělcovu dílu.

Expozice v Domě umění bude obohacena o prezentaci knih nakladatelství Gallery spol. s. r. o., které ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě vydává u příležitosti výstavy první velkou knižní monografii Jaroslava Róny. Publikace, která má 440 stran a obsahuje přibližně 350 barevných reprodukcí, dokumentuje vývoj umělcova díla.

„Již tři desítky let spoluvytváří Jaroslav Róna podobu českého výtvarného umění, přispívá k jeho duchovní a myšlenkové závažnosti a apelativnosti,“ říká editor monografie Jan Dvořák a doplňuje „Kniha si klade za cíl nejen bilancovat dráhu umělce a rekapitulovat vytvořené hodnoty, ale snad i nabídnout zobecnění. Vypovědět něco obecnějšího o postavení umělce k době, k establishmentu, k oficiální reflexi, k uměleckým módám, k příslovečnému zápasu o prosazení svého třeba i za cenu solitérství“.

Jaroslav Róna se narodil v roce 1957 v Praze. V roce 1975 ukončil studium na Odborném učilišti Kara Hlinsko, obor kožešník a nastoupil na Střední odbornou školu výtvarnou v Praze. Své vzdělávání ukončil v roce 1984, kdy absolvoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor sklářské výtvarnictví. V roce 1987 spoluzaložil skupinu Tvrdohlaví. Samostatně vystavuje od roku 1985 např. v Praze, Seattlu, Vídni nebo Berlíně. Jako výtvarník spolupracoval na filmu Amerika (1994, režie Vladimír Michálek). Zúčastnil se desítek skupinových výstav v České republice i zahraničí. Jeho umělecká díla se nalézají ve sbírkách 11 kulturních institucí v České republice a mnoha soukromých sbírkách u nás i v zahraničí. Nejvýraznějším projektem z posledních deseti let byla realizace pomníku Franze Kafky v Praze v roce 2003. Kromě toho vystupuje s Františkem Skálou a Alešem Najbrtem v divadle Sklep pod názvem Tros sketos a vyučuje na Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér Sochařství I.

14.12.2010 00:12:01 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick celý článek

další články...