zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hra pozpátku v Berlíně

Hra pozpátku v Berlíně

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nově otevřená galerie GASK se jako jediná česká instituce svého druhu zúčastní šestého ročníku Bienále současného umění v Berlíně. V berlínském divadle Hebbel am Ufer 2 (HAU 2) uvede GASK v rámci programu Bienále hru jednoho z našich nejvýznamnějších konceptuálních umělců – Jána Mančušky, jehož tvorba je hojně prezentovaná i na zahraničních přehlídkách umění. Hru bude možné zhlédnout 10., 11. a 12. června vždy od 20 hodin.
Je to pro nás velká čest, že můžeme GASK prezentovat v zahraničí a spolupracovat na programu Berlínského bienále, které patří k nejvýznamnějším uměleckým akcím v Německu,“ říká ředitel galerie GASK Jan Třeštík. „Účastí na Bienále v Berlíně potvrzujeme svou vizi, že chceme být progresivní galerií, která je otevřená různým žánrům a formám umění. Spolupráci se zahraničními uměleckými projekty a institucemi chceme rozvíjet i do budoucna,“ dodává Třeštík. Ján Mančuška s GASK dlouhodobě spolupracuje a je aktuálně zastoupen na výstavě Kontakt, sbírky skupiny Erste Bank, kterou je v GASK možné vidět do konce srpna. Díla Jána Mančušky bude v rámci Bienále možné zhlédnout také v berlínské galerii Meyer Riegger, vernisáž výstavy zde proběhne 11. června. Šestý ročník Berlínského bienále současného umění se koná v Berlíně od 11. června do 8. srpna a za dobu své existence se stalo prestižní uměleckou akcí.

Hra pozpátku kombinuje prvky divadelní hry, performance, dramatu literatury a konceptuálního umění. Představení bylo poprvé s velkým ohlasem uvedeno v Královském dánském divadle v Kodani v rámci Quadrienále současného umění U-TURN. Česká premiéra Hry pozpátku se odehrála 14. února v divadle Archa s reprízami ve dnech 16. a 17. února. Hra pozpátku navazuje na starší textové instalace Jána Mančušky, v nichž byl text zároveň objektem i prostředkem práce s prostorem. Koncepce Hry pozpátku pracuje simultánně se dvěma směry děje. Na jedné straně vypravěč umístěný v publiku přednášející příběh a na straně druhé tanečníci na podiu ztvárňující stejný děj, avšak z opačného konce. První polovina děje se odvíjí lineárně až do chvíle, kdy se hlavní hrdina rozhodne vrátit v čase. Dopustil se zásadní chyby v osobním životě a trpí utkvělou představou, že ji musí napravit. Vrací se tedy hlouběji do minulosti na místa děje, která se již v příběhu odehrála, aby se chyby vyvaroval, ale pokaždé selže.
Autorem a režisérem Hry pozpátku je Ján Mančuška, který pohybové nastudování svěřil Petře Hauerové, role vypravěče se pro účely berlínského představení, které bude uvedeno v anglickém jazyce, ujal dánský herec Klaus Tange. V pohybových kreacích se dále představí Ondřej Lipovský, Miroslav Kochánek, Lotte Nouwkens, Veronika Kacianová i Petra Hauerová. Představení Hra pozpátku v rámci šestého ročníku Berlínského bienále současného umění uvádí GASK ve spolupráci se sdružením Čtyři dny, galerií Meyer Riegger, Andrew Kreps Gallery a divadlem Hebbel Am Ufer. Berlínské bienále se koná v Berlíně od 11. června do 8. srpna 2010.

13.6.2010 23:06:45 Redakce | rubrika - Zprávy