zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kde úřadoval Masaryk

T. G. Masaryk

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Masarykova knihovna otevřena pro veřejnost. Před sto šedesáti lety, 7. března 1850, se v Hodoníně narodil první československý prezident TGM a toto výročí bude připomínáno řadou akcí pořádaných oficiálními institucemi.

Pražský hrad si připomene toto výročí výstavou pojmenovanou ŽIVOT TGM NA HRADĚ – VŠEDNÍ I SVÁTEČNÍ v Rožmberském paláci, která začíná 3. března a potrvá do 14. března. Výstava bude zahrnovat dokumenty, fotografie, obrazy, modely ale i různé předměty, které používal TGM a jeho rodina např. porcelánové soubory a sklo. Některé exponáty, pocházející z hradních sbírek, uvidí veřejnost vůbec poprvé. K zajímavostem budou patřit určitě účty za nákupy a např. účtenka na částku 20 korun, kterou zaplatil TGM svému holiči.

V rámci výstavy bude o víkendu 6. a 7. března zpřístupněna patrně nejznámější část bytu, který ve druhém patře Nového paláce pro Masaryka v první polovině dvacátých let upravil slovinský architekt Josip Plečnik. TGM a další prezidenti využívali tento prostor jako své kanceláře. Podobu knihovny poznamenalo působení komunistických představitelů a zejména normalizační snažení Gustava Husáka, a proto při její rekonstrukci už za prezidentování Václava Havla musely být některé části nahrazeny. Návštěvníci budou moci vedle knihovny projít vůbec poprvé po Plečnikově Vázovém schodišti a nahlédnou do Archívu Pražského hradu, který byl založen z iniciativy vedoucího kanceláře TGM Přemysla Šámala.

K masarykovskému tématu se váže také další výstava na Hradčanech ale nikoliv prostorách Pražského hradu nýbrž v Hrzánském paláci v Loretánské ulici, kterou organizuje Úřad vlády společně s Národním archívem u příležitosti devadesátiletého výročí přijetí první československé ústavy v roce 1920.

Výstava CESTY ČESKÉ ÚSTAVNOSTI představí vedle první československé ústavy také řadu dalších dokumentů, které upravovaly poměry v našich zemích od středověku po současnost. Z třeboňského archívu byl např. zapůjčen návrh zákoníku Karla IV. Maiestas Carolina, který se však nepodařilo pro odpor šlechty prosadit, z majetku knihovny Národního muzea je zde jeden z pěti dochovaných exemplářů Vladislavského zřízení zemského z roku 1500, první zákoník vydaný tiskem, dále ústava protestantských stavů z roku 1619 Česká konfederace nebo Obnovené zřízení zemské z roku 1627 ustavující poměry v době pobělohorské. Z doby novější bude možné nahlédnout do ústavy z roku 1948 a 1960 a vystavena je také ústava z roku 1992 platná v současnosti. „Cesty české ústavnosti“ jsou v Hrzánském paláci přístupné veřejnosti do 7. března 2010.

5.3.2010 23:03:07 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...