zvláštní poděkování
Volný.cz

Otakar Lebeda – malíř krátkého života

Z tvorby Otakara Lebedy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Malíř Otakar Lebeda (1877 -1901) bývá odborníky řazen společně s Františkem Kavánem a Antonínem Slavíčkem k žákům Mařákovy krajinářské školy a v jeho díle se hledají počátky českého impresionismu a expresionismu. V obecnou známost příliš nevešel - jeho práce se nacházejí v soukromých sbírkách, kam byly většinou zakoupeny při jeho první už posmrtné výstavě v roce 1901 a dalších výstav se dočkal vzácně. Druhou uspořádal spolek Mánes v roce 1928 a další v roce 1977 Národní galerie. Ta letošní ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie je zatím největší. Nachází se zde na 150 obrazů a kreseb, z nichž téměř polovinu se podařilo zapůjčit od soukromých osob. Některá díla jsou vystavena vůbec poprvé a to ještě není zcela jisté, že se v budoucnosti neobjeví další, považovaná dosud za ztracená.

Otakar Lebeda patřil k mimořádně nadaným dětem, už v 15 letech se u něho projevoval takový kreslířský talent, že byl přijat do krajinářské školy Julia Mařáka. Během pěti let studia na Akademii vznikl také první soubor jeho pláten, krajinářské motivy ze školních exkurzí na Okoř, Budeč, do Zákolan, do Krkonoš a jižních Čech vytvořených ještě ve stylu akademického realismu. V těch pozdějších už se objevuje mařákovský šerosvit a realistická krajina se proměňuje v krajinu náladovou, vyjadřující stavy duše.

Jako první z Mařákova ateliéru získal stipendium na pobyt v Paříži, kam odjel hned po ukončení pražských studií v roce 1898 a kam se pak ještě dvakrát vrátil. Je překvapující, že z pařížského pobytu jsou známé jen tři menší obrázky, z pobytu v Bretani pak několik motivů s mořem. Pařížské vlivy zpracovával patrně až později, kdy se zdržoval u svého bratra v Karlových Varech – jsou zřejmé v obrazech „Horní Sadová třída“ a „Z Karlových Var“ – v titulním obraze výstavy. V roce 1900 se začal věnovat figurální malbě. Na podzim se pustil podle fotografické předlohy do práce na rozměrném plátně „Zabitý bleskem“, které pojal velmi expresivně. Obraz nedokončil, byl asi nad jeho síly. Podle Eduardy Lipanské, vnučky jeho staršího bratra Antonína, trpěl zřejmě něčím, co bychom dnes nazvali syndromem vyhoření. Psychicky i fyzicky vyčerpán se zastřelil 12. dubna 1901 ve věku 24 let.

Způsob smrti jej řadí k těm senzitivním umělcům, kteří v té době v nedlouhých časových odstupech předčasně ukončili svůj život jako jeho přítel Slavíček (1870 – 1910), Miloš Jiránek (1875 – 1911) nebo Jindřich Prucha (1886 – 1914) jakoby v předtuše hrůz přicházejících s novým stoletím. Přes svůj mladý věk však stihl vytvořit tolik, jak ukazuje výstava, co jiní za celý život.

Výstava předvádí chronologicky jednotlivá údobí jeho tvorby – realistické krajiny z pobytu na Akademii, psychologizující díla malovaná o prázdninách v Krkonoších – horská jezera, která jsou jakými průhledy do duše, pocity osamění, úzkosti, prázdnoty v náladě podzimního vypouštění rybníků v jižních Čechách, dále obrazy ze společného pobytu s Antonínem Slavíčkem v Bechyni, kdy se dominantní prvkem v obraze stává barva až po figurální náměty v závěru života.

Z Lebedovy pozůstalosti zpracované poprvé jeho bratrem Antonínem a zpřístupněné nyní jeho vnučkou doplňují jednotlivé sekce osobní dokumenty – fotografie, kresby a především korespondence s rodinou a napomáhají návštěvníkům porozumět tragickému běhu jeho života.
Rozsáhlá přehlídka prací Otakara Lebedy potrvá ve Valdštejnské jízdárně do 24. ledna 2010.

Lebedovy krajiny – cestoval nejen po Čechách ale i v zahraničí jsou zpočátku téměř akademické, pod Mařákovým vlivem se v nich objevuje šerosvit, vliv Chitussiho nebo Slavíčka ale i Van Gogha ( žluté obilné snopy a černí ptáci na modré obloze), jehož obrazy mohl vidět při svých návštěvách Paříže. Nakonec se zabýval figurální malbou, jak dosvědčuje i jeden z jeho posledních obrazů Zabitý bleskem, namalovaný podle fotografické předlohy na podzim roku 1900.

8.11.2009 22:11:44 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 07 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Úplné zatmění

Články v rubrice - Výstavy

České sklo v Izraeli

Ladislav Ševčík – Lily (Czech Glass)

Výstava českého skla v Jeruzalémě, nazvaná CROSS THE LINE, představuje jednu z hlavních událostí Českých cente ...celý článek


Od Dionýsia k Trifoonovi

Od Dionýsia k Trifoonovi

Zatímco pro nás představují Hromnice připadající na 2. února teprve přelom zimy, v Bulharsku se 1. února slaví ...celý článekČasopis 07 - sekce

HUDBA

Maluma zavítá v červnu do Prahy

Maluma - F.A.M.E

Zpěvák Maluma je právem považován za jednu z největších hudebních hvězd pocházejících z latinské Ameriky, kde celý článek

další články...