zvláštní poděkování
Quantcom.cz

TINA B. - festival současného umění Praha 2009

TINA B. - festival současného umění Praha 2009

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V pražských exteriérech se počátkem října objevily nezvyklé objekty. Na pěší zóně Na Příkopech a Ovocném trhu kontejnery s videoinstalacemi, nad dvorem Hergetovy cihelny se vznáší balón s barevnými dekoracemi, v parku na Klárově stojí bílé krychle s malbami, na vnější stěně Parkhotelu jsou nalepeny kusy nábytku.

Do 25. října probíhá v Praze už po čtvrté umělecký festival, organizovaný Vernon Fine Art International za podpory ministerstva kultury a hlavního města Prahy, který se snaží propojit kulturní scénu východní a střední Evropy s novými trendy z celého světa. Název TINA.B. je zkratkou anglického „This Is Not Another Biennale“ – „to není další bienále“ a zároveň je Tina B. symbolem festivalu - záhadnou ženskou postavou, která stále mění svou podobu.

Tématem letošního ročníku je New Era – nová éra, která se pro východní a střední Evropu otevřela díky politickým změnám právě před dvaceti lety. V centru pozornosti jsou vedle místních díla především výtvarníků z Izraele, Švýcarska a Blízkého Východu – účastní se na 50 umělců v 7 uměleckých projektech, které pracují novými uměleckými způsoby a používají neotřelé umělecké techniky. Zahrnují např. performance, video, Light Art, Sound and Radio Art a další.

K těm velmi neotřelým patří Living Room (obývací pokoj) Marion Ritzmann (*1978). Nainstalovala ho na venkovní stěnu poprvé v Basileji, na stěně Parkhotelu je to tedy už repríza. Z hlediska každodenní zkušenosti absurdita -nábytek, umělé květiny, lampa, která v noci svítí to vše venku místo v místnosti- poukazuje na rozpad zaběhnutých způsobů vnímání městského prostoru, na definici soukromého a veřejného prostoru a jejich funkce.

Jenny Marketou (*1954) vyzdobila „Bublinu“ - balón o průměru 9 metrů v Hergetově cihelně, který se používá pro vyhlídkové lety, pestrobarevnými slogany a dekoracemi inspirovanými motivy popové kultury 60. let - éry papírových oděvů na jedno použití. „Bublina“ má symbolizovat recyklaci starých forem a jejich proměnu do tvarů nového světa a zároveň odkazuje i na skutečnou recyklaci papíru v době nadcházejícího nedostatku zdrojů.

Z ulice neviditelná část festivalu se odehrává ve sklepeních Domu U Kamenného zvonu (patřících Galerii hlavního města Prahy), kde se setkaly tři kurátorské projekty- Blancy de la Torre ze Španělska, která prezentuje i díla švýcarská, Rabina Dorona z Izraele a sekce uspořádaná týmem festivalu Tina. B. Jsou zde zastoupeni známí výtvarníci jako např. Andrea Bianconi, SEMP, Zoë Walke, Neil Bromwich, Andrei Molodkin, Olaf Breuning a Ron Rocco.
Neobvyklými objekty na neobvyklých místech se festivalu daří plnit svůj další záměr - vzbudit zájem o současné umění v daleko širším okruhu veřejnosti, než jak to dokáží běžné výstavy.

20.10.2009 01:10:35 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek


Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...