zvláštní poděkování
Quantcom.cz

35. Letní filmová škola Uherské Hradiště – ohlédnutí

35. Letní filmová škola Uherské Hradiště (Zdroj M. Malůšek)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letní filmová škola v Uherském Hradišti uzavřela své brány 2. srpna. S odstupem je čas na bilancování a ohlédnutí. Škola nabídla 493 filmů, z toho celovečerních bylo promítnuto 241, středometrážních 58 a krátkých filmů 194. Celkově se více jak na tři dny akreditovalo 4 124 návštěvníků.

Letos udělila Asociace českých filmových klubů, který je hlavní pořadatel akce, ceny těmto osobnostem:
Jaco van Dormael Za dlouhodobý humanistický přístup k tématům a postavám svých filmů, zejména při portrétování lidí s mentálním či fyzickým handicapem a jejich výjimečné umělecké ztvárnění.
Ondrej Šulaj Za výrazný podíl na formování československé a později slovenské kinematografie, za scénáristické i režijní kvality a institucionální podporu a rozvoj slovenské filmové tvorby po roce 1989.
Václav Vorlíček Za inovace v žánrovém profilu české bláznivé komedie a pohádky a odvahu v experimentování s trikovými postupy v komediálním žánru.
Raoul Servais Za rozvoj animačních postupů a rozvíjení jasné autorské linie a unikátního spojení animovaného filmu s hranou tvorbou.
Jaromíra Pilařová Za osobní přínos českému klubovému hnutí, dlouhodobou práci v revizní komisi AČFK a Filmovém klubu Sokolov.

Výběr nejzajímavějších událostí 35. Letní filmové školy

Digitální den na 35. Letní filmové škole v Uherském Hradišti se uskutečnil 30. července 2009. Během dne proběhly dvě přednášky, jedna beseda a vůbec první projekce 3D filmu v digitálním formátu v historii Letní filmové školy. Šlo o film U2 3D, který bylo do této doby možno vidět pouze v kinech IMAX, projekce na LFŠ byla jeho digitální premiéra v ČR. Nejdůležitější informací pro české kinaře bylo vystoupení předsedy rady Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie Přemka Šoby, který oznámil rozhodnutí rady SF z minulého týdne o uvolnění částky cca 45 milionů korun na digitalizaci kin a termín podání žádostí a to 10. 9. 2009 (detaily budou v nejbližší době publikovány na webu Ministerstva kultury).

V rámci doprovodného programu 35. LFŠ vznikl komiksový příběh na zdi v bývalých kasárnách dlouhé 60 metrů a vysoké 8 metrů. Komiksové výjevy zahrnující Pamelu Andersson, Otíka či Mickey Mouse vytvořil významný autor české streetartové scény Jakub Matuška aka Masker One. Zeď, která dříve sloužila tankistům ke trénování střel v areálu bývalých kasáren, bude jedinou hmatatelnou vzpomínkou na letošní ročník Letní filmové školy.

Cyklus Film a živá hudba nabídl takové perly světové kinematografie jako Muž s kinoaparátem, Orlakovy ruce či Metropolis a propojil je s českými i zahraničními umělci. K projekcím zahrálo sdružení DVA, Jiří Stivín, Gerhard Gruber, AGF, Floex + Líba, Kazety, Magnetik i MIDI LIDI. Vznikla tak jedinečná představení, která patřila k nejúspěšnějším a nejhojněji navštěvovaným.

Thriller Klíček Jána Nováka zavedl diváky do 50. let dvacátého století, kdy v komunistických žalářích v Uherském Hradišti docházelo ke krutým výslechům. Na natáčení se podíleli i samotní političtí vězni; film může nabídnout zajímavé herecké obsazení: velitele věznice ztvárnil Jan Přeučil, role bachaře se zhostil Norbert Lichý. Pro novináře, fotografy a akreditované hosty byla také připravena speciální prohlídka míst, kde probíhalo natáčení.

Jan Hus, mše za tři mrtvé muže. Premiéry nového filmu Miroslava Bambuška se zúčastnila asi nejpočetnější delegace v historii Letní filmové školy. Film se odehrává ve druhé polovině 20. století a geograficky se vztahuje k dějinám tzv. východního bloku. Postava reformátora filmem prochází a žádá si, aby byla znovu pochopena. Otevírá příběhy tří mužů: Angličana Grahama Bamforda, Němce Oskara Brüsewitze a Poláka Ryszarda Siwiece. Tyto tři pojí s Husem několik věcí: snaha napravit režim, v němž žijí, snaha poslechnout svědomí, které jediné je může vést k správnému cíli, a oběť nejvyšší, která završuje jejich životy. V druhé linii filmu se osudy tří hrdinů proplétají s osudy dalších postav, historika, bezdomovce a novináře, kteří přichází za jejich památkou, aby našli smysl vlastního života.

Rakouská renesanční umělkyně, performerka a filmařka Mara Mattuschka výstavou v Klubu kultury poprvé ukázala svoji tvorbu českým občanům. Mattuschka uvedla na Letní filmové škole také své krátké režijní počiny a podle svých slov tak Uherské Hradiště bylo prvním místem, kde se představila zároveň jako malířka i režisérka.

Ve spolupráci s Filmovou fakultou Akademie múzických umění (FAMU) proběhl na LFŠ unikátní přednáškový cyklus nazvaný Mini_FAMU. Pod vedením předních odborníků a pedagogů FAMU proběhl přenesený model filmové výuky. Jednotlivé přednášky cyklu zájemcům představily práci jednotlivých kateder a center FAMU. Nedílnou součástí bylo představení studovaných oborů, problematika jednotlivých filmových profesí přednášky byly doplněny ukázkami z tvorby studentů jednotlivých kateder a center. Kromě přednáškového cyklu proběhl i filmový workshop, který vedla dokumentaristka Linda Jablonská ve spolupráci s režisérem a střihačem Tomášem Doruškou, který byl zároveň i jedním z přednášejících cyklu Mini_FAMU.

Newyorská písničkářka a zpěvačka Suzanne Vega vystoupila na Studentském náměstí s kytaristou Gerrym Leonardem, který mimo jiné spolupracoval s Davidem Bowiem, a s baskytaristou Mikem Viscegliou, spoluhráčem Philla Collinse, Bruce Springsteena aj. Vega představila nejen písně ze svého nejnovějšího alba Beauty & Crime (2007), ale i své největší hity. Koncert navštívilo kolem 3000 posluchačů.

24.8.2009 12:08:57 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa celý článek

další články...