zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prázdninové putování za výstavami III

Z tvorby Salvadora Dalího

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Při cestách za výstavami stojí za to pozdržet se i v západních Čechách. Přímo v Plzni se po Váchalovi a Kubinovi nabízí další lákadlo – Salvador Dalí v Západočeském muzeu. Do 30. srpna si mohou návštěvníci prohlédnout přes sto litografií – ilustrací k Dantově Božské komedii, menší bronzové plastiky, keramické talíře a malované kachle, celkem 200 prací katalánského surrealisty a jednoho z nejproslulejších uměleckých exhibicionistů, Salvadora Dalího (1904 – 1989). Jak známo vytvářel Dalí ovlivněn Freudem nejen surrealistické obrazy vyznačující se skvělou kreslířskou a malířskou technikou renesačních mistrů ale také grafiku, bronzovou plastiku, keramiku, fotografie a zasahoval i do filmu - s Luisem Bunuelem se podílel v roce 1928 na vzniku kultovního „Andaluského psa“.

Do plzeňského muzea byla díla zapůjčena ze soukromé galerie v Domě U Bílého jednorožce v Praze na Staroměstském náměstí – kde mimochodem jsou k vidění i k zakoupení další Dalího grafiky- jejíž majitel Zdeněk Kočík pochází z Plzně a v Plzni už minulý rok pomáhal organizovat výstavu Andy Warhola. V expozici se nachází Dalího práce s typickými náměty jako je slon na pavoučích nohách, roztékající se hodiny a všudypřítomní mravenci, květiny, jídla i malované kachle s koňmi.
Další část výstavy představuje dvacet fotografií Salvadora Dalího od Václava Chocholy. Dalí si pronajal v Paříži luxusní apartmá v hotelu Meurie, kde celoročně pobýval a pracoval. V roce 1969 dovolil Václavu Chocholovi, aby s ním zde strávil jeden týden a fotografoval ho. Něco podobného už se žádnému fotografovi nepodařilo a fotografie Dalího, které takto vznikly, jsou považovány za jedny z nejlepších.

Když už budete v budově Západočeského muzea a zajímá vás divadlo, nezapomeňte se podívat na „Na scénu“ - výstavu plzeňské scénografie v průběhu století v levé části 1. patra. Výstava sleduje vývoj scénických řešení v plzeňském divadle v průběhu století na výtvarných návrzích a maketách, nejstarší exponát pochází z roku 1914 a nejnovější ze současných inscenací.
„Divadelní zákusek“ ke kávě je přichystán v muzejní kavárně – návrhy kostýmů bývalého tanečníka a od roku 1998 kostýmního výtvarníka Romana Šolce, který vytvořil např. garderobu pro místní balety Někdo to rád horké, Dáma s kaméliemi a Čachtická paní, pro pražské muzikály Golem, Kleopatra, Kladivo na čarodějnice a další a který spolupracuje vedle plzeňského Divadla J.K. Tyla rovněž s Národním divadlem a Státní operou v Praze. Obě divadelnické výstavy potrvají do 30. září.

V objektu barokního kláštera v Mariánské Týnici vystavuje Václav Fiala své sochy jako „Poctu Santininu“.
V Pošumaví v galerii na hradě Klenová u Janovic nad Úhlavou začíná 1. srpna pravidelná přehlídka evropských diplomantů Start Point 2009.

3.8.2009 23:07:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Maso Krůtí chystá inscenaci Recyclus Coitus

Členové souboru Maso Krůtí

Soubor Maso Krůtí, královny něžného punku, chystá na květen v Divadle NoD premiéru svého doposud největšího di celý článek

další články...