zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Teplické varhanní léto 2008

Varhany Josefa Breinbauera ve Vyšším Brodě

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Festival Teplické varhanní léto 2008 záhajil v neděli 10. srpna 2008 v kostele sv. Alžběty v Teplicích koncert Martina Baka. Cyklus pěti koncertů programově zahrnuje skladby 16. století až díla současnosti. Největší důraz je samozřejmě kladen na období romantismu, které je pro varhany Josefa Breinbauera po interpretační stránce nejvhodnější. Pro zpestření některá vystoupení obohatí zpěv nebo jiný hudební nástroj, jako jsou housle či flétna. Další vzstoupení se konají 17. , 24. , 31. srpna a 7. září. Koncerty začínají vždy v 19 hodin. Festival je benefiční kulturní akcí, jejíž výtěžek bude věnován na generální opravu historických varhan Josefa Breinbauera z Ottensheimu u Lince. Vzácný nástroj z roku 1877 se nachází v kostele sv. Alžběty v lázeňské části Teplice – Šanov. Nápad uspořádat cyklus varhanních koncertů vznikl spontánně.

Historie varhan šanovského kostela sv. Alžběty se oficiálně začala psát dnem 10. 3. 1876. Tehdy se na zasedání „Kirchenkomité“ poprvé jednalo o zařízení novostavby chrámu včetně pořízení nástroje na hlavní kruchtu. Řídícímu učiteli bylo uloženo vypsat výběrové řízení. Ze dne 17. 6. 1876 pak najdeme strohou zmínku v protokolu, že stavbu varhan provede firma Breinbauer und Sohn. Noviny Teplitz – Schönauer Anzeiger pak 29. 9. 1877 potvrzují, že nástroj pro nový kostel skutečně postavil varhanář Josef Breinbauer. Největší prací Josefa Breinbauera byla přestavba původně dvoumanuálových varhan z 18. století ve Starém dómu v Linci. Na české území se Josef Breinbauer dostává ve druhé polovině 60. let 19. století, kdy staví menší jednomanuálové varhany pro kostel sv. Markéty v Horní Plané. Rakouští odborníci se shodují, že varhany Josefa Breinbaera v teplickém kostele sv. Alžběty a ve Chvalšinách u Českého Krumlova jsou jedinými samostatnými dochovanými nástroji Josefa Breinbauera vůbec. Proto je jejich umělecká hodnota velmi vysoká, zejména s ohledem na doklad vývoje rakouského varhanářství 19. století.

„Jako někdejší varhaník tohoto kostela jsem jen nerad viděl, jak nástroj chátrá. Proto jsme se společně se zástupci Římskokatolického děkanství Teplice dohodli na založení kulturní tradice, která by zároveň skýtala možnost rychleji získat prostředky na opravu varhan. Zkrátka se pokoušíme spojit příjemné s užitečným. Doufám, že milovníci hudby i krásných hudebních nástrojů budou odcházet spokojeni a rádi se vrátí do teplického kostela sv. Alžběty a poslechnou si majestátný zvuk Breinbauerových varhan,“ řekl Nikola Bojčev.

Z dalšího programu uveďme - 17. 8. Ondřej Valenta – varhany a Libor Novák – baryton. 24. 8. Nikola Bojčev – varhany a Lenka Chmelová – flétna. 31. 8. Martin Beran – varhany a Klára Šilhavá – housle. 7. 9. Alena Michálková – varhany, Varhanní hudba kostelních kůrů v proměnách staletí.

11.8.2008 10:08:10 JoMe | rubrika - Festivaly

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...