Lípa Musica připomene konec světové války

autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekJiž tuto sobotu zavítá Lípa Musica na jedno z nejstarších mariánských poutních míst litoměřické diecéze. Do Hejnic se festival vrací po šesti letech od legendárního vystoupení The King’s Singers, Pro koncert věnovaný hned dvěma významným výročím: 80 let od konce druhé světové války a 300 let od vysvěcení poutního kostela Navštívení Panny Marie, spojil festival síly s Českým rozhlasem Vltava. Do Hejnic přivezou Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Velký orchestr, malé město
Není obvyklé, aby městečko s necelými třemi tisíci obyvateli hostilo velký a prestižní symfonický ansámbl, o to větší svátek to 24. května bude. „Poutní chrám v Hejnicích je místem, které nese paměť mnoha generací. Je pro nás splněným snem zde opět uspořádat koncert a připomenout si obě významná výročí,“ uvádí ředitel festivalu Martin Prokeš, „abychom zároveň dostáli našemu poslání stavět mosty mezi Čechy a Němci, přizvali jsme ke spolupráci s jedním z nejlepších českých orchestrů současnosti německého dirigenta Gregora Mayrhofera.“
Český debut mladého dirigenta se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Bellou Adamovou před měsícem vzbudil zslouženou pozornost. Na evropské hudební scéně se Mayrhofer prosazuje díky spolupráci s Bavorskou státní operou, Lucernským festivalem či Berlínskou filharmonií, kde působil jako asistent Simona Rattla. Od roku 2024 je uměleckým ředitelem Hidalgo festivalu v Mnichově.
Motto „Hudba…humanita“: Poselství naděje a lidskosti
Program koncertu přinese díla, která nesou hluboká poselství o lidskosti a naději. Violoncellista Tomáš Jamník provede Druhý violoncellový koncert Bohuslava Martinů. V druhé části večera zazní Rückertovy písně Gustava Mahlera v podání mezzosopranistky Belly Adamové a orchestru. O vycházející hvězdě Belle Adamové se říká, že Mahlerova tvorba je pro její hlas jako stvořená.
„Rückertovy písně patří k nejdojemnějším dílům v našem repertoáru. Ve své podstatě jsou plné naděje. Někdy jsou falešně interpretovány jako smutné, ale pro mě jde o niternou oslavu – oslavu osvobození od názorů vnějšího světa. Rückert a Mahler zde barvitě vykreslují naději na konci všeho zoufalství a bezmoci,“ dodává Adamova o svém oblíbeném díle.
Magické prostředí s dávnou historií
Ze stejných pohnutek jako program večera bylo vybráno i místo provedení. Severní Čechy, pravda, neoplývají velkými koncertními sály, kde by mohl vystoupit takřka stohlavý ansámbl, hejnický poutní chrám má ale něco navíc. A to genia loci, příběh, jenž je také příběhem naděje a znovuzrození.
Poutní tradice v Hejnicích sahá až do středověku. Legenda vypráví o sítaři z nedalekého Lužce, jeho nemocné ženě a dítěti. Sítaři se při odpočinku pod lipou zjevili andělé. Na jejich radu zakoupil sošku Panny Marie, kterou umístil do koruny lípy. Po modlitbách u tohoto místa se jeho rodina uzdravila. Zaznamenaná verze ze 17. století hovoří o zjevení Bohorodičky. Ať tak nebo tak, hejnická soška Mater Formosa (Sličná Matka) vznikla patrně na konci 14. století a Hejnice se staly cílem poutníků hledajících pomoc a útěchu.
Barokní chrám a rozkvět pod patronací Gallasů
Zlomovým okamžikem bylo v roce 1691 rozhodnutí hraběte Františka Ferdinanda z Gallasu přeměnit Hejnice na významné mariánské poutní místo. Spolu s manželkou Johanou Emerencií přivedli do Hejnic františkány a financovali stavbu nového barokního chrámu podle plánů architekta Tomáše Haffeneckera. Základní kámen byl položen v roce 1722 a chrám byl vysvěcen v předvečer svátku Navštívení Panny Marie 1. července 1725.
Monumentální stavba, jejíž hlavní oltář je netradičně orientován k jihu, aby vynikl na pozadí Jizerských hor, dodnes přitahuje pozornost svou architekturou i uměleckými díly. Kromě iluzivního oltáře Josefa Kramolína je zde cenný gotický křídlový oltář, lustr z olovnatého křišťálu vyrobený v Kamenickém Šenově nebo unikátní varhany z dílny Rieger-Götz.
Historie zkoušená válkami i totalitou
Hejnice přečkaly husitská tažení, třicetiletou válku i reformy císaře Josefa II., které snížily počet řeholníků. Válka, která změnila svět, však zasáhla i do historie poutního místa. Hejnice, ležící v pohraničí, nesly otisk válečných a poválečných let, kdy došlo k dramatickým změnám ve skladbě obyvatelstva i v péči o poutní místo. Klášter byl v roce 1950 obsazen Státní bezpečností, a zatímco byl postupně internačním klášterem, charitním domovem pro řeholnice, školou i sklady, poutní kostel chátral.
Obnova místa začala po roce 1989. Klášter byl postupně revitalizován a dnes slouží nejen duchovním, ale i kulturním účelům. Místo, které svým příběhem samo o sobě symbolizuje naději a víru, je ideální kulisou pro koncert věnovaný připomínce lidskosti a vítězství dobra nad zlem.
To, že se sejdou dvě historická výročí v jednom roce, je vlastně jen dílem náhody. Ale v tomto případě by bylo ostudné nevzpomenout obě. A nemůžeme si nechat pro sebe ani fakt, že v roce 1925 rozhlas zaměstnal své první kmenové hudebníky, sexteto, které položilo základ budoucím rozhlasovým symfonikům, kteří v příštím roce oslaví výročí stoleté.
Co už ale není náhoda, je přímý přenos koncertu, který zajistí Český rozhlas Vltava. Ještě před slavnostním koncertem k výročí konce 2. světové války zazní ve vysílání Vltava Live. Od 18.00 si v aule Kláštera a poutního domu v Hejnicích bude redaktor Vojtěch Babka povídat s historiky Janem Heinzlem, Martinem Hořákem a také s ředitelem festivalu Martinem Prokešem. Tématem budou dramatické události května 1945 v severních Čechách i dnešní přeshraniční umělecká spolupráce se Saskem.
Vstupenky a více informací na www.lipamusica.cz. Koncert v přímém přenosu začíná v 19.00. Kvůli nerušenému průběhu vysílání bude vstup do sálu možný do 18.50.
Časopis 26 - rubriky
Články v rubrice - Festivaly
Barokní jam session pod hvězdami

Festival Lípa Musica předznamená svůj 24. ročník tradičně letním open-air prologem. V pátek 27. června se fest ...celý článek
Časopis 26 - sekce
DIVADLO
Cenu Evalda Schorma získala Klára Metge

Cenu Evalda Schorma, kterou uděluje každoročně agentura DILIA studentům divadelních škol za původní hru, drama celý článek
HUDBA
Autor písně Běž domů, Ivane se vrací do vlasti

Ostatky hudebního skladatele Jaromíra Vomáčky se po dlouhých letech díky Nadaci Život umělce vrací zpět do Čes celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Velikáni filmu... Yves Montand

Volba zbraní
Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Catherine Deneuveová v hlavních celý článek