zvláštní poděkování
Volný.cz

Laureáti zahráli v rámci festivalu Za poklady Broumovska

Festivalový koncert v kostele sv. Jiří a Martina

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letní festival klasické hudby Za poklady Broumovska dává každoročně prostor mladým talentovaným interpretům, jejichž hudební kariéra je teprve v počátcích. Důkazem je třetí festivalový koncert, na němž v sobotu 13. července vystoupili letošní laureáti Mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa Jan Schulmeister a Francouz Arthur Coatalen.
Koncert proběhl v kostele sv. Jiří a Martina, který jako jediný z celé broumovské skupiny kostelů pochází ze stavitelské dílny architekta Martina Allia. První tóny klavíru Petrof zazněly krátce po 18. hodině díky čerstvě třináctiletému Janu Schulmeisterovi, který interpretoval skladby S. Rachmaninova, F. Chopina a F. Liszta. O druhou část programu se postaral francouzský klavírista Arthur Coatalen se skladbami F. Liszta, J. Brahmse a F. Chopina.

„Oba mladí klavíristé nejsou na pódiu žádnými nováčky. Jan Schulmeister má za sebou například účinkování se Zlínskou filharmonií pod taktovkou Tomáše Netopila, po našem festivalu ho čeká pozvání do Mariánských lázní na Chopinův festival a bude účinkovat i v rámci festivalu Dvořákova Praha. Francouzský pianista Arthur Coatalen stihl po vítězství v soutěži Broumovská klávesa vyhrát ve své kategorii italskou soutěž Pietro Argento a během léta se bude pilně připravovat na mezinárodní soutěž na Ibize,“ uvedla ředitelka festivalu Tereza Kramplová.
„Mockrát děkuji za krásnou atmosféru, hrálo se mi tu skvěle,“ uvedl do festivalové kroniky Jan Schulmeister, k němuž se přidal i Arthur Coatalen: „Atmosféra byla opravdu výjimečná a stejně tak i festivalové publikum, ačkoliv musím říci, že je velmi obtížné hrát na klavír v kostele, protože akustika se velmi liší od akustiky v koncertních síních.“
Třetí festivalový koncert si přišlo vyslechnout 195 posluchačů, díky nimž přibyla do festivalových pokladniček částka 14.410 Kč. Výsledný obnos dobročinného vstupného bude po skončení festivalu věnován na opravu broumovských kostelů.

Netradiční spojení dvou hudebních nástrojů – saxofonu a akordeonu – nabídne čtvrtý koncert festivalu Za poklady Broumovska. Ten se uskuteční v šonovském kostele sv. Markéty, v sobotu 20. července 2019 od 18 hodin. Před festivalovým publikem vystoupí rakouské Duo Aliada – saxofonista Michal Knot a akordeonista Bogdan Laketic.
„Duo Aliada koncertuje po celém světě, jako příklad můžeme uvést ty nejslavnější hudební síně – Carnegie Hall New York, Tonhalle Zürich, Musikverein Vienna nebo Hermitage Saint Petersburg. Na Broumovsko zavítají krátce po svém americkém turné. Koncert je důkazem toho, že i odlehlé kouty republiky mohou lákat zahraniční špičkové umělce,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

www.zapoklady.cz

15.7.2019 19:07:58 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 51 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadelní areál Bouda

Časopis 51 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 52. týden

Úsměvy Jaroslava Moučky

Úsměvy Jaroslava Moučky
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl výrazný herec, který nás opustil před 10 lety (1998). celý článek

další články...

HUDBA

Osmadvacátou Lucernou Hany Zagorové nic nekončí

Hana Zagorová památce Karla Gotta v Lucerně

Do Lucerny se pravidelně a s velkým úspěchem vrací zpěvačka Hana Zagorová. Té se v 10. prosince 2019 podařilo celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Vánoce

Miroslav Táborský (Naše tradice: Štědrý den)

Vánoce v Evropě
O zvycích spojených se slavením vánočních svátků v různých zemích (2000). Režie R. Chudoba. celý článek

další články...