zvláštní poděkování
Volný.cz

Tanec smrti Karla Šiktance bude mít hudební premiéru

Mikrochor

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mimořádná básnická skladba Karla Šiktance Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel získává další rozměr. Báseň na objednávku pěveckého smíšeného sboru Mikrochor v čele s Lukášem Prchalem zhudebnil mladý skladatel Michal Vejskal. V premiéře poprvé zazní ve čtvrtek 25. října 2018 od 20.00 hod. ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické na pražských Vinohradech. Vejskalova hudební kompozice je určená pro smíšený sbor, sólové housle a recitátory. Pod vedením sbormistra Lukáše Prchala ji tak v premiéře vedle sboru Mikrochor provedou houslistka Lucie Priester a herci Marie Štípková a Justin Svoboda.

„Když mě Lukáš Prchal, sbormistr pěveckého smíšeného sboru Mikrochor, požádal o zhudebnění básnické skladby Karla Šiktance Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel, byla to pro mě velká výzva, neboť sama báseň je neuvěřitelným skvostem české literatury,“ vysvětluje Michal Vejskal. Pro Mikrochor to není první premiéra. „Ve výběru programu se vždy snažím být inovativní, nacházet zajímavá díla, která u nás ještě provedena nebyla. Pokud pak mohu na novince úzce spolupracovat přímo se skladatelem, je to to nejlepší tvůrčí prostředí,“ dodává Lukáš Prchal.
Báseň Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel Karel Šiktanc napsal v sedmdesátých letech minulého století. Oficiálně však vyšla až po roce 1989, předtím se s ní mohli čtenáři seznámit pouze díky samizdatovým vydáním. Téma tance smrti se objevuje v evropském výtvarném umění zhruba od počátku 15. století a stalo se inspirací umělců v průběhu dalších staletí. Znázorňuje smrt, jak tančí s živými bez rozdílu na společenský statut a připomíná tak smrtelnost každého z nás. Šiktanc svou báseň situoval do tehdejších reálií a doby, kdy Československo ovládal totalitní komunistický režim. Vytvořil dvě kontrastní linie. V jedné se starý, slepý a světem unavený Bůh prochází po lidmi zdevastované krajině a v závěru s nadějí v lepší budoucnost předává svou moc dítěti. Proti tomu Smrt, služka jakési “vyšší moci”, odvádí na “druhý břeh” postavy různých profesí. Ty se následně ocitají v kole “tančícího chóru nemrtvých.”

Mikrochor je smíšený pěvecký sbor s dlouholetou tradicí a zkušeností s interpretací velkých děl světové klasiky i méně známých současných autorů. Na svých projektech spolupracuje s mladými českými profesionálními muzikanty a skladateli (mimo jiné Varhanem Bauerem, Petrem Wajsarem či Zdenou Košnarovou). Má za sebou například úspěšné provedení Slavnostní liturgie z pera ukrajinské autorky Lesji Dyčko nebo nové nastudování monumentální Celebration Jazz Mass světově uznávaného českého jazzmana Karla Růžičky. Mikrochor již šestnáct let umělecky vede Lukáš Prchal.

Michal Vejskal, hudební skladatel, pianista a dirigent je absolventem skladby a dirigování na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Jeho umělecký záběr je více než široký. Spolupracuje s řadou orchestrů, kapelami Burma Jones, Hi-Fi nebo Yvetou Blanarovičovou či Davide Dorůžkou. Spolupracuje i s řadou divadel, například Divadlo Na Vinohradech, divadlo Minor, Klicperovo divadlo nebo divadlo Pod Palmovkou. Je autorem úspěšného projektu „Salome-pásmo písní Karla Kryla“. Je autorem znělky pro festival Mladí ladí Jazz 2017. Jako symfonický aranžér spolupracuje především s kytaristou a hudebním skladatelem Michalem Pavlíčkem.

Vstupenky jsou k dispozici v síti GoOut.net.

8.10.2018 16:10:01 JoMe | rubrika - Koncerty

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Amerikánka (Jatka78)

Články v rubrice - Koncerty

Laureáti Broumovské klávesy vystoupí na koncertě v Rudolfinu

Broumovské klávesy

V pondělí 22. října 2018 se v pražském Rudolfinu uskuteční Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní so ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Drak a Poslední trik Meliese

Divadlo DRAK

DRAK, kterého netřeba se bát (7/7)
Příběh legendárního divadla pro publikum od dvou do sta let. Odchody a p celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 43. týden

Náš venkov: Proti proudu
Duchovní i fyzický přesun jednoho z nejvýraznějších folkových hudebníků Romana Hor celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Strašnice … zahrada Prahy, brána armád…

Strašnice … zahrada Prahy, brána armád…

Výstava je již osmým dílem mnohaletého projektu Muzea hl. m. Prahy o pražských čtvrtích. Strašnice leží v praž celý článek

další články...