zvláštní poděkování
Volný.cz

Letní škola barokní hudby ve znamení díla G. F. Händela

Sál zámku Holešov

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zpěváci a instrumentalisté, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby, i noví zájemci – ti všichni jsou zváni na 16. ročník Letní školy barokní hudby, kterou od 10. do 19. srpna 2018 hostí zámek Holešov. Oblíbený a mladými umělci vyhledávaný mezinárodní hudební workshop, jehož pořadatelem je Czech Ensemble Baroque, je jedinečnou příležitostí získat cenné teoretické i praktické zkušenosti, intenzivně pracovat pod vedením prvotřídních lektorů z celé Evropy. Vrcholem budou tradičně tři velké společné závěrečné koncerty, na nichž zazní oratorium G. F. Händela Alexandrova slavnost. Přihlášky na Letní školu barokní hudby 2018 jsou k dispozici do 1. června na webu www.baroknihudba.cz.

Letní škola barokní hudby (LŠBH) se právem těší velkému zájmu odborné i laické veřejnosti. Praktická výuka je rozšířena o řadu přednášek a podnětných rozhovorů o lidech a s lidmi pohybujícími se v oblasti staré hudby a její poučené interpretace. Vyučují se všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl (sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, generál bas, housle, viola, violoncello, fagot, flétna a další). Letos podruhé také barokní trombon – sackbut a bicí nástroje. Kromě toho, že frekventanti absolvují sólové hodiny u svých lektorů, je pro ně neocenitelnou zkušeností společný nácvik díla. Pokročilejší studenti mají kromě nastudování hlavní skladby svůj vlastní studijní plán, jehož výsledky mohou spolu se svými pedagogy prezentovat na dvou studentských koncertech a především v interpretační soutěži o výstup s orchestrem a kontrakt s Hudebním festivalem Znojmo.
Letošní 16. ročník LŠBH má podtitul Síla hudby Orfea 18. století aneb Od concerta grossa k oratoriu. „Přesněji řečeno k oratoriu G. F. Händela Alexandrova slavnost. Po letech strávených v barokní Itálii, Anglii, Německu i Česku, po ročníku zabývajícím se syntézou národních stylů a po ročníku stráveném ´Na hranici epoch´ se vrátíme na samotný Olymp barokní hudby a společně nastudujeme ódu ke dni sv. Cecílie, patronky hudebníků z roku 1736,“ přibližuje dirigent Roman Válek, který LŠBH v roce 2003 založil a dodnes se koná pod jeho supervizí.

Výrazný podíl na úspěchu Letní školy barokní hudby má mimořádně inspirativní místo konání – nádherný raně barokní zámek v Holešově s dlouhou hudební tradicí a neopakovatelným geniem loci. A samozřejmě mezinárodní tým lektorů, jehož členy jsou spolu s Romanem Válkem (orchestrální třída) také legendární Emma Kirkby (sólový zpěv), Luise Haugk (barokní hoboj), Jaroslaw Thiel (barokní violoncello), Jean-Francois Lombard a Marta Infante (sólový zpěv), Petr Zajíček (barokní housle), Jakub Kydlíček (zobcová flétna), Tereza Válková (sborová třída), a další respektovaná jména.

23.4.2018 11:04:55 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Andělé v Americe (MDP)

Články v rubrice - Zprávy

Pražští symfonikové jsou na turné v Japonsku

FOK v Suntory Hall (Foto: Kurt Neubauer)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem odletěl 3. ledna 2019 do Japonska ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Do DISKu se v lednu vloudí žháři

Pan Biedermann a Žháři

Svou čtvrtou a poslední absolventskou inscenaci s názvem
Pan Biedermann a Žháři představí studenti Katedry celý článek

další články...

HUDBA

13. komnata Viktora Dyka

13. komnata Viktora Dyka
Známý český zpěvák, textař, skladatel a muzikálový herec si způsobil těžký úraz, k celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

V hlavní roli Jeanne Moreauová

Jeanne Moreauová

V hlavní roli Jeanne Moreauová
Hluboký hlas a pronikavý pohled. Portrét legendy evropského filmu. Francouzs celý článek

další články...