zvláštní poděkování
Volný.cz

Letní škola barokní hudby ve znamení díla G. F. Händela

Sál zámku Holešov

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zpěváci a instrumentalisté, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby, i noví zájemci – ti všichni jsou zváni na 16. ročník Letní školy barokní hudby, kterou od 10. do 19. srpna 2018 hostí zámek Holešov. Oblíbený a mladými umělci vyhledávaný mezinárodní hudební workshop, jehož pořadatelem je Czech Ensemble Baroque, je jedinečnou příležitostí získat cenné teoretické i praktické zkušenosti, intenzivně pracovat pod vedením prvotřídních lektorů z celé Evropy. Vrcholem budou tradičně tři velké společné závěrečné koncerty, na nichž zazní oratorium G. F. Händela Alexandrova slavnost. Přihlášky na Letní školu barokní hudby 2018 jsou k dispozici do 1. června na webu www.baroknihudba.cz.

Letní škola barokní hudby (LŠBH) se právem těší velkému zájmu odborné i laické veřejnosti. Praktická výuka je rozšířena o řadu přednášek a podnětných rozhovorů o lidech a s lidmi pohybujícími se v oblasti staré hudby a její poučené interpretace. Vyučují se všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl (sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, generál bas, housle, viola, violoncello, fagot, flétna a další). Letos podruhé také barokní trombon – sackbut a bicí nástroje. Kromě toho, že frekventanti absolvují sólové hodiny u svých lektorů, je pro ně neocenitelnou zkušeností společný nácvik díla. Pokročilejší studenti mají kromě nastudování hlavní skladby svůj vlastní studijní plán, jehož výsledky mohou spolu se svými pedagogy prezentovat na dvou studentských koncertech a především v interpretační soutěži o výstup s orchestrem a kontrakt s Hudebním festivalem Znojmo.
Letošní 16. ročník LŠBH má podtitul Síla hudby Orfea 18. století aneb Od concerta grossa k oratoriu. „Přesněji řečeno k oratoriu G. F. Händela Alexandrova slavnost. Po letech strávených v barokní Itálii, Anglii, Německu i Česku, po ročníku zabývajícím se syntézou národních stylů a po ročníku stráveném ´Na hranici epoch´ se vrátíme na samotný Olymp barokní hudby a společně nastudujeme ódu ke dni sv. Cecílie, patronky hudebníků z roku 1736,“ přibližuje dirigent Roman Válek, který LŠBH v roce 2003 založil a dodnes se koná pod jeho supervizí.

Výrazný podíl na úspěchu Letní školy barokní hudby má mimořádně inspirativní místo konání – nádherný raně barokní zámek v Holešově s dlouhou hudební tradicí a neopakovatelným geniem loci. A samozřejmě mezinárodní tým lektorů, jehož členy jsou spolu s Romanem Válkem (orchestrální třída) také legendární Emma Kirkby (sólový zpěv), Luise Haugk (barokní hoboj), Jaroslaw Thiel (barokní violoncello), Jean-Francois Lombard a Marta Infante (sólový zpěv), Petr Zajíček (barokní housle), Jakub Kydlíček (zobcová flétna), Tereza Válková (sborová třída), a další respektovaná jména.

23.4.2018 11:04:55 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zprávy

Vojtěch Dyk zazpívá ve Vídeňském koncertním domě

Vojtěch Dyk

Vídeň oslaví 100. výročí narození Leonarda Bernsteina unikátním uvedením původní verze jeho muzikálového orato ...celý článekČasopis 43 - sekce

DIVADLO

Jihočeské divadlo a 100 let „republiky”

Z plakátu Elity

Měsíc říjen patří výročí vzniku samostatného Československého státu. K výročí se hlásí i Jihočeské divadlo a k celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Cesty víry

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika se signatářkou a bývalou mluvčí Charty 77, novinářkou a překladatel celý článek

další články...