zvláštní poděkování
Volný.cz

Pražští symfonikové zahrají s vítězi Kocianovy houslové soutěže

Pavel Šporcl

autor: Lenka Hatašová   

zvětšit obrázek

U příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže se ve středu 25. dubna 2018 od 19:30 hod v Obecním domě uskuteční mimořádný koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s názvem Houslové gala. Iniciátorem koncertu je patron soutěže Pavel Šporcl. Ten také bude hlavním protagonistou programu, během večera však vystoupí dalších osm vynikajících houslistů – vítězů Kocianovy houslové soutěže – například Josef Špaček, Stefan Milenković, Bohuslav Matoušek a další. Orchestr bude řídit australsko-britská dirigentka Jessica Cottis. Na koncertě zazní např. díla Vivaldiho, Čajkovského, Dvořáka, ale také samotného Jaroslava Kociana nebo zbrusu nová skladba Lukáše Sommera, který ji zkomponoval přímo pro tento koncert.

„Kocianova houslová soutěž je bezesporu jedna z nejdůležitějších světových houslových soutěží pro děti do šestnácti let. Když jsem se jako třináctiletý stal jejím laureátem, byl to pro mne zlomový okamžik. Tento úspěch mi přinesl nové příležitosti a otevřel dveře. Od roku 2016 jsem jejím patronem. Snažím se soutěž prezentovat co nejširší veřejnosti, s odkazem na um nejen Mistra Kociana, ale i dalších úžasných českých houslistů minulosti i současnosti. A to mě dovedlo k myšlence oslovit FOK a mé kolegy houslisty, abychom u příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže společně uspořádali speciální koncert. Ten na jednom pódiu spojí absolutní vítěze soutěže několika generací. Věřím, že tento večer bude nejen oslavou houslí a krásné hudby, ale především projevem respektu a úcty k Jaroslavu Kocianovi, jednomu z nejlepších houslistů všech dob,“ uvedl Pavel Šporcl.
Jaroslav Kocian absolvoval Pražskou konzervatoř pod vedením vynikajícího pedagoga Otakara Ševčíka a kompozici studoval u Antonína Dvořáka. Záhy se z něj stal významný český virtuos a pedagog v mistrovské třídě Pražské konzervatoře. Procestoval svět a vychoval řadu skvělých houslistů, mezi nimiž vynikal například Josef Suk. V Kocianově rodném Ústí nad Orlicí nese jeho jméno nejen slavná houslová soutěž, ale také hudební festival.

Vstupenky na www.fok.cz

18.4.2018 12:04:38 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Koncerty

FOK zahraje Mou vlast pro republiku

Obecní dům (Foto: Jan Kolman)

Státní svátek 28. října 2018 je již tradičním termínem mimořádného Koncertu pro republiku, pořádaného Symfonic ...celý článekČasopis 43 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Z Akademie do přírody - podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860 – 1890

Zdenka Braunerová - Vltava u Klecan

Záměrem výstavy je představit hlavní centra krajinářského školení, která měla vliv na zobrazování přírody a na celý článek

další články...