zvláštní poděkování
Volný.cz

Gabriela Beňačková a její svěřenci si podmanili Obecní dům

Gabriela Beňačková, Jakub Pustina a dirigent Dušan Štefánek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Světově uznávaná sopranistka Gabriela Beňačková se výjimečně vrátila na pražské podium. V Obecním domě operní pěvkyně zazpívala 5. března společně se dvojicí svých svěřenců. Duety a árie s Beňačkovou představili mezzosopranistka Ester Pavlů a tenorista Jakub Pustina. Pěvce doplnil Český národní symfonický orchestr pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka, který při této příležitosti navázal na oslavy 25 let své existence.

Gabriela Beňačková se v Praze setkala s vřelým přijetím a aplausem vestoje. „Jsem velmi ráda, že jsem zase po čase kývla na nabídku koncertovat v Praze, a navíc se svými studenty. Repertoár, který jsem pro tuto příležitost vybrala, pěkně podtrhoval i celou atmosféru krásného koncertu. Ester i Jakub jsou již na výborné úrovni a já myslím, že si zaslouží prezentaci,“ říká majitelka proslulého sopránu se slovanskou slzou, který rozezněl největší operní domy světa. Nutno dodat, že Ester Pavlů a Jakub Pustina předvedli, že jsou důstojnými a vyrovnanými partnery světové sopranistky.
Netradiční koncert, který pořádala advokátní kancelář
Císař, Češka, Smutný u příležitosti svého 25 výročí fungování v prostorách Obecního domu v Praze, zahájilo dílo italského skladatele Giuseppa Verdiho včetně duetů z Othella, při nichž se společně představili Gabriela Beňačková a Jakub Pustina. Ester Pavlů připomněla například árie z Verdiho pětiaktové opery Don Carlos. Před přestávkou se pražské publikum dočkalo také přednesení dvou postav, které Beňačková proslavila mimo jiné v Metropolitní opeře v New Yorku. Árie z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém a také z Janáčkovy Její Pastorkyně Zdrávas královno se setkaly s nejhlasitějšími ovacemi večera. „Jsem si jist, že šlo o důstojnou oslavu našich dvacátých pátých narozenin s krásnou paralelou. Gabriela Beňačková jako operní diva světových podií představila své talenty, které vede a pomalu jim pomyslně předává žezlo. I my, zakladatelé naši kanceláře, již musíme myslet na naše následníky, které si vychováváme a s klidným svědomím jim zanecháme renomé společnosti, na němž jsme roky pracovali,“ uvádí Pavel Smutný, společník zmíněné advokátní kanceláře a také filantrop, který působí mimo jiné i jako prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.
Legenda světové opery, která svým kolegům na pódiu pomyslně předala pochodeň odkazu české opery, uvedla ve druhé půlce vystoupení árie z Wagnerovy opery Tannhäuser. Jakub Pustina ji doplnil u duetu z Bludného Holanďana, zatímco Ester Pavlů pozorným divákům zazpívala vybrané skladby italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Při závěrečné trojici přídavků v Obecním domě zazněla rovněž díla Franze Lehára, Oskara Nedbala a v neposlední řadě Emmericha Kálmána. Z netradičního koncertu, který pořádala advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný u příležitosti výročí 25 let fungování, odcházelo publikum nadšené.

6.3.2018 17:03:06 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Poslední lod (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Klavírista Honza Čmejla úspěch za velkou louží

Jan Čmejla

„Klavír to už je nedílná součást mého života. Je nejen mým největším končíkem, ale doslova životní nápln ...celý článek


Jiří Kylián rytířem choreografie

Jiří Kylián rytířem choreografie (Zdroj: ND Praha)

Dne 13. března 2019 byl Jiří Kylián, choreograf světového renomé, uveden do křesla Académie des Beaux-Arts v L ...celý článekČasopis 13 - sekce

HUDBA

Portrét Kurt Cobain

Kurt Cobain  (Portrét Kurt Cobain!)

Kurt Cobain!
Portrét charismatického rockového zpěváka, od jehož úmrtí uplynulo 25 let (1967–1994). A celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Výstavy v domě umění GVUO nekončí

Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) prodlužuje aktuální výstavy až do květnové rekonstrukce střechy Domu celý článek

další články...