zvláštní poděkování
Volný.cz

Život na špičkách umělecký dokument

Život na špičkách

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Dvanáctiminutový umělecký dokument ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH nevšední formou nahlíží do zákulisí života prvních sólistek Baletu Národního divadlaNikoly Márové, Aliny Nanu, Terezy Podařilové, Miho Ogimoto a Andreji Kramešové. Bude poprvé veřejnosti slavnostně představen 6. března od 17.00h na Nové scéně Národního divadla.
Autorka filmu Tereza Bílá a kameraman a režisér Igor Zacharov zprostředkovávají intimní pohled na každodenní práci prvních sólistek, která je plná tvrdé dřiny, odříkání, ale i velkých emocí.

Tanec totiž není jen úžasná práce nohou nebo brilantně zvládnutá technika, ale vyžaduje eleganci, disciplínu, pevnou vůli, píli, muzikalitu a hlavně velké srdce. „Kde není srdce, není umění,“ řekla slavná ruská primabalerína Anna Pavlovová. Ano, to je právě ten magický moment, který promění tanečnici v primabalerínu, to je ta alchymistická proměna olova ve zlato. To vše v sobě mají naše umělkyně, ženy, které dosáhly pomyslného vrcholu na cestě k baletnímu mistrovství.
„První myšlenka na dokumentární snímek ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH vznikla v mé hlavě asi před 5 lety v Londýně. Balet a umělecký tanec pro mě v tu dobu znamenal tajemný a neodhalený svět, jehož zákulisí mě přitahovalo a vyzývalo k pochopení. Zjistila jsem také, jak velkou váhu mají pro baletky špičky, které jsou jejich nástrojem a nástavbou těla. Špičky, jak říká Tereza Podařilová, v sobě drží osud celého představení, a pokud jsou špatně připravené, mohou mít i fatální dopad. Při přípravách na nat á čení mi bylo opravdu velkou ctí se setkat s Terezou, Nikolou, Miho, Andreou a Alinou, primabalerínami Národního divadla, strávit s nimi čas, mluvit s nimi o jejich životě a vztahu k baletu, pozorovat je při tréninku a v zákulisí. Tento svět má nesmírné kouzlo a přenesl mě do jiné dimenze. Jejich píle, disciplína, láska k tanci a k této profesi je velice silná. Ony samy jsou silné a křehké zároveň,“ říká Tereza Bílá.

5.3.2018 10:03:36 Helena Kozlová | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Same Same

Časopis 50 - sekce

DIVADLO

VČD uvede premiéru Ibsenových Opor společnosti

Josef Pejchal a Milan Němec (Opory společnosti)

V sobotu 15. prosince 2018 se na velkém jevišti Východočeského divadla Pardubice uskuteční poslední premiéra s celý článek

další články...

HUDBA

Adventní koncerty

Adventní koncerty

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z kostela Cyrila a Metoděje v Karlíně je věnován organizaci A celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Výtvarné tipy 51. týden

Větrný mlýn (Světový unikát v Ruprechtově)

Světový unikát v Ruprechtově
Kousek od Brna stojí jedinečný větrný mlýn. Pohlednice o větrném mlýnu se zvlá celý článek

další články...