zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 10. týden

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

CNSO Studio Live – Angélique Kidjo
Setkání s africkou zpěvačkou v rámci jejího koncertu na Prague Proms 2016 v Obecním domě v Praze. Český národní symfonický orchestr diriguje Gast Waltzing. Režie J. Mudra a R. Vodrážka (Premiéra). "Co může překonat hlas Angélique Kidjo? Jenom její srdce." To jsou slova Billa Clintona, bývalého prezidenta Spojených států amerických. Angélique Kidjo pochází z Beninu, malé africké země, přesto je oceňována a uznávána po celém světě. Koncerty Kidjo jsou o štěstí a o radosti. Pro svůj mocný hlas, charisma a jevištní projev i pro svou dramatickou minulost se tato držitelka Grammy stala ikonou: "Africkou první divou". Angélique Kidjo je jednou z největších postav africké hudby, je "kreativním zdrojem energie" a v mezinárodním měřítku se může chlubit dvanácti alby. Je symbolem proměny, energie i krásy a tvoří hudbu, která vychází ze západoafrické tradice. Prolíná ji s funky, jazzovým a latinskoamerickým stylem i dalšími směry.
Vysílání: 06.3., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 09.3., ČT art

Zkouška orchestru: Ve spárech dvou dirigentů
Marek Eben, Jiří Bělohlávek, Jiří Rožeň a Česká filharmonie předvedou, co se obvykle nevidí a neslyší. Zažijete opravdovou zkoušku orchestru v novém, zábavně poučném cyklu pro všechny, kteří chtějí o klasické hudbě a jejích skladatelích vědět víc. Pódiová režie A. Nellis. Televizní režie S. Vaněk (Premiéra). Již pátý díl edukativního cyklu pro malé i velké posluchače a diváky zvolil tentokrát téma "dva dirigenti a jedna skladba". Marek Eben hned v úvodu svým nezaměnitelným vtipem a šarmem poznamenal, že byli-li přizváni dva dirigenti, musí se přece ušetřit jinde. Proto prý diváci uslyší pouze jednu skladbu – Koncertní předehru Othello Antonína Dvořáka – ale zato hned dvakrát. Hudebníky i oba dirigenty vtipně ujistil, že mohou být dnes klidnější, protože když dílo zazní dvakrát, riziko, že by se třeba něco nepovedlo, je zásadně menší... A to byl jen začátek. Následovaly další a další vtipné vstupy moderátora s oběma dirigenty, ale i filharmoniky. Rudolfinum se prohýbalo smíchem, jaký není slyšet ani u zábavných pořadů na silvestra. A to prý jde o "vážnou hudbu"! Salvy smíchu zněly i tehdy, když jeden z hráčů České filharmonie předváděl typická gesta pana šéfdirigenta a jeho předchůdců. Samozřejmě že koncert měl i serióznější stránku, kdy oba dirigenti konfrontovali své obsahové, ale i muzikantské představy díla inspirovaného slavným a tragickým Shakespearovým příběhem.
Vysílání: 10.3., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 12.3., ČT art

Co je melodie?
Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga, od jehož narození uplyne letos 100 let. Téma deváté části Bernsteinova cyklu začíná otázkou: "Co je to melodie?". Melodii obyčejně lidé berou jako popěvek, písničku, kterou si mohou i zapískat a která se snadno zapamatuje, protože "uvízne v hlavě". Melodie je vlastně zpěvnou stránkou hudby, jako je rytmus jejím tanečním rysem. Nejdůležitější věcí nápěvu je jeho samostatnost. Má svůj začátek, střed a konec, a poskytuje nám uspokojení. Někdy to může být přímo píseň, jako například Gershwinovo Summertime, Schubertova Serenáda nebo Mrs. Robinson Paula Simona. Ale v symfonické hudbě nejsou přesně takové nápěvy. Kdyby byly úplně samy o sobě, nepotřebovaly by další rozvíjení. A rozvíjení je v symfonické hudbě to hlavní: narůstání a proměny melodického jádra do velkého symfonického stromu. Jako krásná ukázka melodie poslouží poslední věta Brahmsovy Čtvrté symfonie – přitom její téma není víc než stupnice ze šesti tónů.
Vysílání: 11.3., 20.20 hod., ČT art, Leonard Bernstein o hudbě (9/25)
Opakování: 14.3., ČT art

CNSO Studio Live – Danny Elfman
Setkání se skladbami legendárního amerického hudebníka v rámci koncertu na Prague Proms 2017 v Obecním domě v Praze. Český národní symfonický orchestr diriguje John Mauceri. Režie J. Mudra a S. Vaněk (Premiéra). Když se řekne Danny Elfman, ti starší si vybaví nezaměnitelného zpěváka z americké skupiny Oingo Boingo a jeho bohatou tvorbu filmové muziky, reprezentovanou takovými tituly, jakými jsou Batman, Střihoruký Edward, Planeta opic, Návrat Sommersbyho nebo také TV seriál Zoufalé manželky. Napříč generacemi pak má své příznivce jeho hudba z filmů Tima Burtona, jako Karlík a továrna na čokoládu, Beetlejuice, Ukradené Vánoce, PeeWeeho velké dobrodružství a další. Pro festival Prague Proms a sólistku Sandy Cameron, pražskému publiku se představila před třemi lety fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi, zkomponoval Danny Elfman Koncert pro housle a orchestr a této světové premiéry se zúčastnil osobně.
Vysílání: 11.3., 21.30 hod., ČT art

26.2.2018 18:02:30 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni celý článek

další články...