zvláštní poděkování
Volný.cz

Pražské jaro podporuje českou hudbu v zahraničí

Jana Boušková (Foto: Radek Cihla - Empres média)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Festival Pražské jaro je jediným českým reprezentantem v prestižní Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (ISCM). „Tato skutečnost je v souladu s tím, že nedílnou součástí programu Pražského jara jsou světové premiéry skladeb napsaných na jeho objednávku,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. Z titulu členství může Pražské jaro navrhovat skladby, které budou českou hudbu prezentovat na Světových dnech hudby, prestižním festivalu pořádaným právě Mezinárodní společností pro soudobou hudbu.

Každý rok se festival uskuteční v jiné světové metropoli. Praha festival hostila v letech 1924, 1925, 1935 a naposledy pak 1967. Letos to bude mezi 19. – 26. květnem v Pekingu. „Nesmírně mě těší, že byla porotou vybrána orchestrální skladba, kterou jsme přihlásili. Skladatele Jiřího Kadeřábka považuji za mimořádně osobitého autora – upoutal mne již roku 2012, kdy mu na Pražském jaru hostující BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v české premiéře provedla svěží skladbu, s vtipem nazvanou ´C´. Věřím, že i jeho novinka Vzdálené srdce II bude mít na festivalu v Pekingu úspěch,“ dodává Bělor.
„Je mi velkou ctí, že si ISCM vybrala pro letošní přehlídku mou skladbu. Ctí o to větší, že si plně uvědomuji dlouhou historii této organizace i její spojitost s českou hudbou. Vždyť roku 1923 v Salcburku, na historicky prvním ročníku této přehlídky, se prezentoval Leoš Janáček svou Sonátou pro housle a klavír,“ říká skladatel Jiří Kadeřábek. Jako východisko pro kompozici mu posloužila stará čínská báseň Při pití vína od Tao Yian-minga. „Skladbou se snažím vylíčit téma venkovského života a převzít ideu domku jakožto ústřední metafory pro já a vesmír,“ uvádí skladatel. „Chtěl jsem prozkoumat prázdná místa básně, vyplnit je a snad také zodpovědět otázky, které báseň klade.“ Jiří Kadeřábek bude nastudování i uvedení skladby v Pekingu osobně účasten.

Uvádění děl ve světové či české premiéře a objednávání novinek u českých autorů patří k výrazným dramaturgickým počinům Pražského jara. V letošním roce v rámci festivalu zazní deset skladeb ve světové a dvě v české premiéře. Ve třech případech pak festival sehrává klíčovou roli spojovníku české scény se zahraničím. Z iniciativy Pražského jara uvede Varšavská filharmonie ve světové premiéře skladbu Michala Nejtka, prestižní rakouský ansámbl Klangforum Wien kompozici Luboše Mrkvičky a písňový cyklus Marka Ivanoviće nastuduje švédská mezzosopranistka Katarina Karnéus.
Vedle těchto skladeb se přívlastkem světové premiéry pyšní vokální skladby Jiřího Gemrota v provedení Martinů Voices, novinkami je nabité festivalové vystoupení Epoque Quarteta, na koncertu Českého noneta pak poprvé zazní Passacaglia 1918 Michala Müllera.
V české premiéře bude uveden Koncert pro harfu a orchestr Lukáše Sommera, a to v podání Jany Bouškové za doprovodu PKF – Prague Philharmonia. Čeští posluchači rovněž vůbec poprvé uslyší skladbu Karakuri Ondřeje Adámka.

19.2.2018 17:02:47 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Festivaly

30. ročník festivalu TANEC PRAHA zahájí Jiří Kylián

East Shadow

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již ...celý článek


Myriam Bleau na Spectaculare

Myriam Bleau

Pátý ročník festivalu Spectaculare 2018 nabídne jedinečné vystoupení audiovizuální umělkyně Myriam Bleau pohyb ...celý článek


LVHF 2018 nabídne mimořádné posluchačské zážitky

Petr Nekoranec

Již třetí ročník LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU 2018 (LVHF 2018) opět obohatí podzimní kulturní a spo ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Zamilovaný Shakespeare

Zamilovaný Shakespeare

Zamilovaný Shakespeare
Komedie o tom, jak vznikla nejslavnější tragédie všech dob. Hvězdně obsazený americk celý článek

další články...

HUDBA

Kombo: Midi Lidi

Kombo: Midi Lidi

Kombo: Midi Lidi
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Příběhy filmových legend - Depardieu

Depardieu

Depardieu – portrét v životní velikosti
Měl být řezníkem, ale stal se jedním z nejslavnějších herců s celý článek

další články...