zvláštní poděkování
Volný.cz

Klavíristka Veronika Böhmová zazáří v Rudolfinu

Veronika Böhmová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V pražském Rudolfinu vystoupí 27. ledna 2018 od 19:30 hod v rámci komorní řady FOK s názvem Světová klavírní tvorba vynikající česká klavíristka Veronika Böhmová. Uvede výjimečný program ruských autorů z přelomu 19. a 20. století, ve kterém vyniká především Sonáta č. 9 s tajuplným názvem Černá mše.

Alexandra Skrjabina a Sergeje Rachmaninova vyučoval hře na klavír stejný učitel Nikolaj Zverev. Oba jeho žáci pak při kompozici používali na tu dobu neobvyklé harmonie, ale každý jiným způsobem, až se propracovali k osobitým stylům a vlastní hudební řeči. Zatímco Rachmaninov se rozvinul ve velkého pozdního romantika, Skrjabina zavedly hudební experimenty inspirované mystickými myšlenkami a různými filosofickými směry (okultismus, teosofie či satanismus) až k samé hranici atonality. Název Černá mše dal deváté sonátě Skrjabinův obdivovatel a přítel. Sám autor proti tomuto názvu nic nenamítal, prohlásil o skladbě, že zobrazuje „temné síly“, uprostřed noční můru a na závěr opět „temné síly, které promění lyrické téma v krutý pochod.“ Atmosféra této sonáty je skutečně démonická.

Jako protiklad temným silám rozzáří Rudolfinum Veronika Böhmová, která kromě této skladby předvede své brilantní klavírní umění v náročných, ale efektních a posluchačsky vděčných etudách. Veroniku Böhmovou již české publikum zná z Pražského jara a Pražského podzimu, v zahraničí se s klavírními recitály představila v Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně. Za svůj prozatím největší úspěch jmenuje vystoupení ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku v roce 2016.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:,,Zářivá osobnost klavíristky Veroniky Böhmové, její fenomenální paměť, lehkost s jakou studuje a zprostředkovává novou hudbu, výrazová čistota, nadhled, cit pro barvy a architekturu skladeb, to vše ji v kombinaci s naprosto spolehlivou technikou předurčuje k mimořádnému úspěchu. Laureátka několika desítek českých i mezinárodních klavírních soutěží, nekonformní osobnost i interpretka, zahraje v rámci svého výlučně ruského programu mimo jiné i Skrjabinovu mysteriózní sonátu č. 9 s podtitulem „Messe noir“, kterou sám autor nikdy veřejně nehrál, neboť se obával její přílišné temnoty a démoničnosti, kterou je tato kompozice doslova naplněna.

Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.

22.1.2018 19:01:07 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 46 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Sedmé nebe

Články v rubrice - Koncerty

Poznaňská filharmonie zahraje v Praze

Poznaňská filharmonie (Foto: Piotr Skórnicki)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zve na mimořádný koncert Poznaňské filharmonie, která zahraje v pražském ...celý článekČasopis 46 - sekce

HUDBA

Florence + The Machine zahájí Colours of Ostrava 2019

Florence Welch

Festival Colours of Ostrava oznamuje po legendách The Cure další velkou hvězdu současné světové hudby - britsk celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy tipy 47. týden

D. Kolářová a J. Hanzlík (Slasti Otce vlasti)

Slasti Otce vlasti
Učňovská léta Karla IV. aneb Jak to určitě nebylo. Touto českou historickou komedií si p celý článek

další články...