zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koncerty filharmonie

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2018
Ze Zlatého sálu Spolku přátel hudby ve Vídni už tradičně v přímém přenosu zazní opět krásné a oblíbené melodie. Skladby Johanna Strausse otce a syna, Josefa Strausse, Franze von Suppé a Alphonse Czibulky nastudoval a řídí Riccardo Muti. V choreografii Davida Bombany tančí sólisté Vídeňského státního baletu. Uvádí J. Vejvoda. Režie českého znění J. Šmíd. Režie Henning Kasten. Česká televize vysílá už tradičně na Nový rok přímý přenos slavnostního koncertu z Vídně. Tento snad nejpopulárnější evropský koncert je pravidelně uváděn od roku 1939 a jeho základem jsou vždy krásné melodie, jež složili členové dynastie rodiny Straussů. Orchestr Vídeňské filharmonie, který je vždy jejich interpretem, si od roku 1986 zve různé dirigenty, kteří se snaží najít nové nuance v interpretaci této krásné hudby. Tím letošním je vynikající italský dirigent Riccardo Muti. Už tradičně budou některé skladby inscenovány jako taneční čísla v podání sólistů Vídeňského státního baletu. Samotný koncert je rozdělen na dvě části a v přestávce mezi nimi nabídne rakouská televize ORF opět hudební dokument.
Vysílání: 01.1., 11.15 hod., ČT2

Novoroční koncert České filharmonie
Přímý přenos první hudební události roku 2018. Ve skladbách N. Rimského-Korsakova, E. Griega, C. Saint-Saënse, P. de Sarasateho a M. Ravela účinkují I. Kahánek – klavír a J. Vodička – housle. Českou filharmonii řídí R. Payare. Režie T. Šimerda. Dnes již tradiční Novoroční koncert České filharmonie tentokrát představí dva vynikající mladé české umělce – Ivo Kahánka a Jiřího Vodičku. Ivo si pro své vystoupení vybral romantický Griegův Klavírní koncert, který je blízký jeho hudebnímu naturelu. Jiří se představí ve dvou virtuózních a mimořádně barvitých skladbách Camilla Saint-Saënse a Pabla de Sarasateho. Jižním temperamentem je naplněno finální Ravelovo Bolero, které je zároveň brilantní ukázkou instrumentačního mistrovství svého autora. Zajímavou hudební osobností je i Rafael Payare, který je jedním z nejžádanějších mladých dirigentů a má za sebou úspěšné debuty s Vídeňskou filharmonií, Mnichovskou filharmonií, Londýnským symfonickým orchestrem a Chicagským symfonickým orchestrem. Od roku 2014 je šéfdirigentem orchestru v Ulsteru a nedávno byl jmenován hlavním dirigentem Castletonského festivalu ve Virginii.
Vysílání: 01.1., 20.00 hod., ČT art
V přestávce: Vltava (dle Smetany)
V koncertní přestávce uvádíme ohlédnutí za archivním filmovým zpracováním Smetanovy symfonické básně (1996). Režie P. Vantuch. Filmový historik Karel Čáslavský představuje zajímavou archivní filmovou ilustraci symfonické básně Bedřicha Smetany, která vznikla v roce 1934 v režii J. Fischera. Nese se v duchu zavedeného výkladu a zachycuje prostředí, které jednotlivé melodie evokují. Uvidíme tedy venkovskou svatbu, rej divoženek a další poetické výjevy v duchu národního obrození.
Vysílání: 01.1., hod., ČT art

25.12.2017 19:12:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...