zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jana Boušková v Japonsku, Německu, Belgii i na Smetanově Litomyšli

Jana Boušková

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Červen bude pro přední českou i světovou harfistku velmi nabitý. Po několika letech se Jana Boušková konečně vrací do Země vycházejícího slunce coby sólistka světového renomé, aby zde provedla ryze český program nejen na slavnostním recitálu pro České velvyslanectví v Japonsku při příležitosti Roku české kultury v Japonsku, ale také v prestižní koncertní síni Parthenon v tokijské Tamě. Následovat bude debut Jany Bouškové s Královskou filharmonií Liége a návrat na renomovaný německý festival Spannungen. V závěru června se Jana Boušková představí na MHF Smetanova Litomyšl, aby zde pro vedla ve světové premiéře své přepisy dalších částí Smetanovy Mé Vlasti pro harfu.

V prvních červnových dnech se naše první harfistka vypraví do Japonska, kde se poslední dobou představovala zejména společně se svou Českou filharmonií. 1. června vystoupí na sólovém recitálu v sále Parthenonu v Tamě, v Tokijské prefektuře. Jana Boušková zde provede nejen známé skladby Smetany, Rösslera-Rosettiho či Španělský tanec Manuela de Fally, ale také Dvořákovu Americkou suitu, dílo, které harfovému světu představila ve vlastní úpravě a které se oblibě těší na předních světových scénách v podání jen těch nejlepších harfových virtuózů, jež si na ně troufnou... Kromě recitálu v Parthenonu vystoupí Jana Boušková i na slavnostním koncertu k výročnímu Roku české kultury v Japonsku, který pořádá České velvyslanectví v Japonsku.

"Na svůj návrat do Japonska se nesmírně těším. Poprvé jsem se v Japonsku představila záhy poté, co jsem získala Zaltou medaili na soutěži v USA v roce 1992 a tuto zemi jsem si skutečně zamilovala. Vřelé přijetí publikem, neobyčejná pohostinnost organizátorů, krásné koncertní síně, kultura i gastronomie, to vše je mi velmi drahé. Jsem ráda, že se do Japonska opět vracím coby sólistka a těším se na řadu přátel, které v této krásné zemi mám," říká Jana Boušková.
Po návratu z Japonska čeká Janu Bouškovou debut s Královskou filharmonií v Lutychu, kde se zhostí sólového partu v Mozartově Dvojkoncertu pod taktovkou dirigenta Christiana Armiga. Koncert se uskuteční 16. června v Abbaye de Val-Dieu v Aubel nedaleko Lutychu.
"Schopnost Jany Bouškové vytvořit jasné hudební struktury, číst mezi notami a sdělit přesně příběh každé skladby jsou fantastické. Její citovost je jedinečná a obzvláště oceněníhodný je zvuk, který dokáže vyloudit ze svého nástroje. Vedle toho, že je Jana Boušková skvělou a vřelou osobností, dokáže díky své otevřenosti snadno navázat ten správný vztah s obecenstvem a zcela si jej podmanit," říká Christian Arming, hudební ředitel orchestru, se kterým Jana Boušková již dříve několikrát spolupracovala.

Téměř každoročně je Jana Boušková zvána, aby se ujala harfových partů na výjimečném festivalu komorní hudby, který zdobí německý Heimbach. V rámci letošních koncertů festivalu Spannungen se Jana Boušková představí po boku takových jmen jako Sharon Kam, Veronika Eberle, Clara Andrada de la Calle, Gustav Rivinius, Herbert Schuch, Christian Tetzlaff nebo Lars Vogt. Koncerty s účastí Jany Bouškové zasazené do unikátních prostor secesní elektrárny se uskuteční ve dnech 18. - 22. 6.
A hned o dva dny později vyvrcholí česká sezóna naší Královny harfy vystoupením na národním festivalu Smetanova Litomyšl. V sobotu 24. 6. se zde Jana Boušková představí v unikátním programu Kdo v zlaté struny hrát zná, na němž zazní ve světové premiéře úpravy dvou částí Smetanovy Mé Vlasti - Vyšehrad a Šárka, které Jana Boušková pro harfu sama upravila.
"Mojí celoživotní snahou je, aby harfový repertoár byl co možná nejzajímavější a pro publikum vždy poutavý. Českých skladeb z dob obrození má harfa pramálo, pokud v originále vůbec nějaké existují, a s nápadem úprav skladeb Bedřicha Smetany pro harfu přišel již český harfista minulého století, Hanuš Trneček. Jeho Vltava, kterou jsem také zařadila do dnešního programu, je již dnes běžnou součástí repertoáru harfistů. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Přesto byla tato skladba dlouhou dobu v zapomnění a prvním, kdo tuto úpravu Hanuše Trnečka oživil, byla má maminka, harfistka Libuše Váchalová. Později jsem i já zařadila tuto skladbu i do svého repertoáru a od té doby se často s reakcí publika, že při mé hře této úpravy slyší najednou úplně celý orchestr. To mě nadchlo a spontánně inspirovalo k úpravě dalších částí symfonické básně Má Vlast ve snaze ještě více ukázat zvukové možnosti harfy...," uvádí Jana Boušková.
Kromě této lahůdky se Jana Boušková poprvé představí po boku fenomenálního Richarda Nováka a společně provedou Večerní písně od Bedřicha Smetany.

5.6.2017 17:06:04 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

Na scénu Vídeňské státní opery se vrací Rusalka

Pavel Černoch ve Vídni  (Zdroj: TZ)

Po čtyřech letech se na scénu Vídeňské státní opery vrací opera Antonína Dvořáka Rusalka v režii Svena-Erica B ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo celý článek

další články...