zvláštní poděkování
Volný.cz

Jihočeské divadlo uvede operetu Mikádo

Mikádo (zkouška)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ve čtvrtek 4. května 2017 uvede soubor opery Jihočeského divadla poslední premiéru letošní divadelní sezóny. Opereta autorské dvojice Gilbert & Sullivan Mikádo, jejímž dějovým tématem je opět záměna identity, zde bude uvedena v hudebním nastudování Martina Peschíka a v režii Dominika Beneše.
Inscenaci Mikádo inzerujeme jako „operetu po anglicku“. Příběh z exotického Japonska je totiž vtipnou zástěrkou, jak se zasmát poměrům nejen ve staré dobré Anglii, ale i v dnešní neduživé Evropě. Nikdo tu není tak úplně tím, kým tvrdí, že je, a tak je třeba být ve střehu, protože o intriky ani absurdity nebude nouze. Žádná láska nakonec není tak velká, aby bylo třeba dát se kvůli ní pohřbít zaživa…

Inteligentní, typicky britsky suchý, místy až černý humor převedl brilantně do českého znění Michael Žantovský a ve spojení s neoposlouchanou hudbou se tak nabízí svěží kus hudebního divadla.
Tato první „ostrovní“ opereta měla svou premiéru v březnu 1885 v londýnském Savoy Theatre a zaznamenala zde obrovský úspěch, neuvěřitelných 672 repríz. Po Shakespearově Snu noci svatojánské je Mikádo v Anglii druhá nejfrekventovanější hra a po Lehárově Veselé vdově nejhranější světová opereta. Roku 1907 na základě japonského protestu anglická cenzura další uvádění Mikáda zakázala a ještě v roce 1935 jistý bostonský občan protestoval proti uvedení tak „nemorální a lascivní operety“ ve svém městě. Během diplomatické návštěvy japonského císaře v Anglii byla na dva týdny stažena z repertoáru. Inscenační tradice v Čechách čítá doposud 6 uvedení Mikáda – 1903 pražské Národní divadlo, 1914 Městské divadlo na Královských Vinohradech, 1950 a 1979 Státní divadlo v Brně, 1977 Slezské divadlo v Opavě, 1988 Hudební divadlo Karlín.

V Jihočeském divadle má Mikádo s příhodným označením „opereta po anglicku“ premiéru v režii úspěšného režiséra mladší generace Dominika Beneše, který má na svém kontě řadu zajímavých inscenací (např. úspěšnou premiéru v ND v Praze, kde v jednom večeru nastudoval Stravinského operu Slavík a Čajkovského Jolantu).

„Dílo pánů Gilberta a Sullivana opravdu nemá v Čechách velkou tradici v uvádění. Sám jsem se s ním setkal až nyní, když mi šéf opery Tomáš Studený nabídl jeho nastudování pro Jihočeské divadlo,“ vysvětluje Dominik Beneš. „Trochu jsem však bádal a zjistil, že operety Gilberta a Sullivana mělo v repertoáru v 70. a 80. letech minulého století několik českých hudebních divadel. Je otázka, proč nezakotvily ve stálém repertoáru divadel mezi Strausse, Kalmány a Leháry jako jejich skvělá alternativa. Sullivana a Gilberta ke společné práci svedl jejich smysl pro absurditu a grotesku a více než ostatní skladatelé tohoto žánru ironicky poukazovali na aktuální společenský a politický stav. Ač tito pánové vyprodukovali své operety mnohem dřív než zmínění operetní autoři, jejich dílo a narážky jsou dodnes aktuální. Uměleckým stylem navíc předznamenávají začátek klasického muzikálu. Možná právě to jsou důvody, proč nelákali divadelní impresárie k jejich uvádění. Čas přišel nyní…,“ dodává režisér Beneš.
V titulní roli Josef Průdek, Zuzana Benešová nebo Kristýna Vylíčilová v „chutňoučké“ úloze Ňam-Ňam. V milovnické postavě Nanki-Půa se budou střídat Peter Malý a Aleš Voráček, generálního kata Ko-Ka vytvoří František Brantalík nebo Pavel Klečka.
Ke spolupráci na tvorbě scény a kostýmů přizval režisér Dominik Beneš scénografa Petra Vítka a kostýmní výtvarnici Lenku Poláškovou. Pod světelným designem je podepsán Daniel Tesař, autorem choreografie je Béla Kéri Nagy.
Rezervace vstupenek na www.jihoceskedivadlo.cz.

2.5.2017 19:05:08 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 07 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Úplné zatmění

Články v rubrice - Zveme ...

Kouzelná rodinná opera Kominíček

Dennis Kutý (Kominíček)

Budějovickému publiku se poprvé představila 8. 2. 2019 opera Kominíček v hudebním nastudování Maria De Rose. V ...celý článekČasopis 07 - sekce

DIVADLO

Noc bláznů v Mahenově divadle

Martin Siničák (Noc bláznů)

Inscenace Noc bláznů v Národním divadle Brno je českou premiérou nového překladu Šimona Dominika, který je zár celý článek

další články...

HUDBA

Noc na Karlštejně znovu na hradě Karlštejn

P. Vítek, H. Holišová a D. Bambas (Noc na Karlštejně)

Muzikál Noc na Karlštejně se počtvrté vrátí na nádvoří hradu Karlštejn. Oproti původním předpokladům začne plá celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 8. týden

Karel Jaromír Erben

Karel Jaromír Erben
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny celý článek

další články...