zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Il divino Boemo - Josef Mysliveček

Josef Mysliveček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Malou výstavou si připomíná České muzeum hudby 280 let od narození nejvýznamnějšího českého hudebního skladatele 18. století Josefa Myslivečka.
Josef Mysliveček "il divino Boemo" jak jej přezdil ve svém romanetu Jakub Arbes, spatřil světlo světa 1. března 1737 v Sovových mlýnech na Kampě, kde byl jeho otec mlynářem. Své dětství a mládí prožil se svým bratrem- dvojčetem Jáchymem a matkou, která se po smrti manžela provdala za mlynáře Čermáka, v domě U Modrého šífu na Starém Městě. Nedochovaly se žádné záznamy, že by navštěvoval jezuitské gymnázium v Klementinu, jak se předpokládalo, existují ale zápisy o tom, že studoval na univerzitě v Klementinu filozofii, kterou ale ukončil předčasně.

Byl velmi všestranně nadaný, stačil se vyučit mlynářem a byl přijat v roce 1761 se svým bratrem do mlynářského cechu. Mlynářské povolání ale neprovozoval, protože jej přitahovala hudba. Učil se hrát na housle možná u Franze Habermanna, na varhany u týnského varhaníka Josefa Segera a také kompozici. Již v této době složil a uvedl 6 skladeb z cyklu „Měsíce“. Komponoval kantáty pro opata cisterciáckého kláštera v Oseku a pro benediktýny v Břevnově. Břevnovský opat mu také zapůjčil peníze, aby mohl zdokonalit své umění v Itálii, kam mladý hudebník odešel v roce 1763.
V Itálii se pilně věnoval jak studiu, tak hraní a skládání. Učil se v Benátkách u Pescettiho, znalce hudební deklamace a operního recitativu, a složil zde patrně svou první operu "Semiramis", někdy se považuje za jeho prvotinu „Zmatek na Parnasu“. Slávu a úspěch mu zajistila opera „Bellerofontes“ složená na přání španělského krále Karla III. pro jeho syna neapolského panovníka Ferdinanda IV.. Myslivečkovi přinesla nejen popularitu ale i zakázky na další opusy jak v Neapoli např. (Demetrio, Farnace) tak v Turíně (Antigona), v Benátkách, Bologni a jiných italských městech. Uznání získávala rovněž jeho oratoria a instrumentální skl adby, např. oratorium "Isacco Figura del Redentore" z roku 1776 je považováno za jeho vrcholné dílo. Snad aby si ještě upevnil svou pozici, složil Mysliveček zkoušky na Boloňské hudební akademii a stal se - jak se pak i podepisoval - Accademico filharmonico. Pro komplikované jméno byl Italy zván "il Boemo" avšak nikoliv divino jak doplnil Arbes.
Mysliveček se stýkal se s významnými osobnostmi, mezi ni nimi i s oběma Mozarty a pro Wolfganga Amadea se stal vzorem. Během italského pobytu se Mysliveček několikrát vrátil do Čech, kde uvedl Bellerafontea, Semiramis a Farnacea. V roce 1777 odjel na pozvání bavorského kurfiřta Josefa Maxmiliána do Mnichova. To už byl nemocný a vyskytly se spekulace, že se tam uchýlil, aby se léčil z venerické choroby. I v Mnichově představil s úspěchem svá díla - operu "Ezio" a oratorium "Isacco". Když se po kurfiřtově smrti vrátil do Itálie, počala jeho kariéra pozbývat lesku. Nad vážnou operou pomalu vítězila opera buffa. V roce 1780 zažil neúspěch oper "Armida" a "Medonte" , k tomu se přidružily dluhy a nemoci. Žil pak v Římě v ústraní, v chudých poměrech a zemřel 4. února 1781. Pohřben byl v římském kostele San Lorenzo in Lucia. Pražský nekrolog napsal František Martin Pelcl, který sestavil o rok později i první Myslivečkův životopis.
Výstava představuje především Myslivečkovy partitury, které jsou v Českém muzeu hudby zastoupeny řadou opisů od dobových po nedávné, dokazujících neutuchající oblibu jeho duchaplné tvorby. Návštěvníci Českého muzea hudby je najdou umístěné ve vitrínách v permanentní expozici do 29. března.

27.2.2017 14:02:38 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper

ZObnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper

K 200. výročí narození geniálního hudebního skladatele Bedřicha Smetany otevřelo Národní muzeum ve svém Muzeu ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické celý článek

další články...