zvláštní poděkování
Volný.cz

Baletní novinky v druhém pololetí

Shakespeare & Stravinskij  (Foto: Michal Siroň)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Také divadla - o trochu dříve než školy - vstupují s programovými novinkami do druhého pololetí. V Divadle J. K. Tyla v Plzni si pospíšili a hned po Novém roce – 7. ledna zařadili na Malé scéně premiéru Slečny Julie. Autorem baletu podle literární předlohy Augusta Strinberga je Peteris Vasks, choreografie se chopil Ludvík Vaculík.
Další literární dílo v taneční podobě se objeví na plzeňské scéně 18. března. Bude to Dickensův Oliwer Twist, kterého pražští diváci znají již z produkce Bohemia Baletu a franouzské choregrafky Bérangére Andreo. Choregrafii baletu na hudbu Rahel Portman vytvořil pro plzeňské divadlo nositel Ceny Thálie za hlavní roli v baletu Spartakus tanečník a choreograf Richard Ševčík.

V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde nyní šéfuje baletu Lukáš Slavický, se rovněž věnovali literatuře velkého formátu a sice samotnému Shakespearovi v návaznosti na jeho loňské výročí. Premiéra Shakespeare & Stravinskij večera složeného ze dvou částí – ta první zahrnovala komický balet v choreografii Mageda Mohameda pod titulem A ona ho miluje na motivy Shakespearovýh děl, ve druhé doplnil anglického dramatika Stravinskij a jeho balet Svěcení jara v choreografii Paula Juliuse - se však konala již 2. prosince v minulém roce.
V roce 2017 to nebude vlastní premiéra ale návštěva - na koni března zavítají do Českých Budějovic Dekkadancer s díly Ondřeje Vinkláta, Marka Svobodníka, Viktora Konvalinky a Štěpána Pechara.
V Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem mají od prosince novou Sněhovou královnu v choreografii a režii Mariky Hanouskové a Petra Čermáka, ve druhém pololetí 7. dubna budou uvedeny Baletní miniatury.
Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zvolilo pro druhou polovinu sezóny Spící krasavici v úpravě a choreografii Daniela Záboje. Premiéra baletu, kde Čajkovského hudbu přednese živý orchestr, je určena na 24. února. Členové libereckého baletu se sami ujali choreografie a režie druhého dílu „popularizačního“ pořadu o tanci Posedlost baletem. Veřejnost jej poprvé uvidí 26. května v Malém divadle.
Národní divadlo v Brně již disponuje od listopadu 2016 novým Zuskovým baletem Chvění, který bude moci pražské publikum shlédnout až počátkem března. Pro svůj nový kus využil odcházející šéf baletu ND v Praze hudbu Henryka Górekého a Jiřího Pavlicy.
Národní divadlo v Brně hodlá oslavit sedmdesátiny Jiřího Kyliána, které připadnou na první jarní den 21. března, a zařazuje do svého programu – i když nikoliv přesně na toto datum ale už 22. února - pásmo jeho choreografií nazvané podle jedné z nich Falling Angels.
V Moravském divadle v Olomouci zinscenují shakespearovský balet Othello, jehož autorem je Gruzínec Alexeje Davidovič Macavarlam. Premiéra Othella v choregrafii a režii Roberta Balogha je plánována na 7. dubna.
V ostravském Divadle Antonína Dvořáka vtrhnou 23. března na scénu Tři mušketýři. Choreografií ale i výpravou byl pověřen Paul Chaimer z Kanady, originální hudbu vytvořil Jan Kučera. Ještě před tím - 25. února - vystoupí v Ostravě na mezinárodním gala umělci z Polska, Německa, Národního divadla v Praze a mezi nimi i rodačka z Ostravy Nataša Novotná ve vlastní choregrafii Glass.
Slezské divadlo v Opavě připravuje na 19. února večer Carla Orffa, kde bude zároveň s jeho operou Chytračka uveden balet Carmina Burana v choreografii Valerije Globa.

V Praze bude vládnout suverénně Petr Zuska. Národní divadlo představí dvě jeho novinky a doplní tak obligátní premiérovou trojici, kterou na podzim zahájila Malá mořská víla. Nejprve - 2. března - to bude již zmíněný balet Chvění a poté na závěr sezóny - 15. června dílo Solo pro nás dva na hudbu folkařů Jaromíra Nohavicy od a Polky Beaty Bocek. K různým metaforám pojícím se s číslovkou dvě v titulu připojuje Petr Zuska nárážku na výměnu funkcí, kdy jeho šéfovský post zaujme od sezóny 2017/18 Filip Barankiewicz. Osvěžením stálého repertoáru Národního divadla bývá už tradičně hostování mimopražských souborů. V nejbližší době přijede do Prahy Národní divadlo moravskoslezské s baletem Maria Schoedera Chaplin, jehož představení se koná 11. února ve Stavovském divadle.

6.2.2017 14:02:02 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Moře (MDP)

Články v rubrice - Zprávy

Prodaná nevěsta se vrátila do Jihočeského divadla

Jana Šrejma Kačírková a Amir Khan (Prodaná nevěsta)

Smetanova anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, patří mezi nejúspěšnější komické opery. Byla zkomp ...celý článek


Vojtěch Dyk zazpívá ve Vídeňském koncertním domě

Vojtěch Dyk

Vídeň oslaví 100. výročí narození Leonarda Bernsteina unikátním uvedením původní verze jeho muzikálového orato ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Palm Off Fest 2018 začne estonskou Revolucí

Teatr NO99 - Revoluce (Foto: Ojasoo)

Třetí ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest zahájí 19. října 2018 autorská inscena celý článek

další články...

HUDBA

Pocta Karlu Hašlerovi

Patrola Šlapeto

Pocta Karlu Hašlerovi
Hradčanské náměstí v Praze ožilo známými písněmi legendárního českého herce a písničk celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Saoirse Ronanová září ve filmové adaptaci

Saoirse Ronanová (Na Chesilské pláži)

Ve čtvrtek 18. října vstupuje do českých kin film Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou (Lady Bird, Pokání) celý článek

další články...