zvláštní poděkování
Volný.cz

Baletní novinky v druhém pololetí

Shakespeare & Stravinskij  (Foto: Michal Siroň)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Také divadla - o trochu dříve než školy - vstupují s programovými novinkami do druhého pololetí. V Divadle J. K. Tyla v Plzni si pospíšili a hned po Novém roce – 7. ledna zařadili na Malé scéně premiéru Slečny Julie. Autorem baletu podle literární předlohy Augusta Strinberga je Peteris Vasks, choreografie se chopil Ludvík Vaculík.
Další literární dílo v taneční podobě se objeví na plzeňské scéně 18. března. Bude to Dickensův Oliwer Twist, kterého pražští diváci znají již z produkce Bohemia Baletu a franouzské choregrafky Bérangére Andreo. Choregrafii baletu na hudbu Rahel Portman vytvořil pro plzeňské divadlo nositel Ceny Thálie za hlavní roli v baletu Spartakus tanečník a choreograf Richard Ševčík.

V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde nyní šéfuje baletu Lukáš Slavický, se rovněž věnovali literatuře velkého formátu a sice samotnému Shakespearovi v návaznosti na jeho loňské výročí. Premiéra Shakespeare & Stravinskij večera složeného ze dvou částí – ta první zahrnovala komický balet v choreografii Mageda Mohameda pod titulem A ona ho miluje na motivy Shakespearovýh děl, ve druhé doplnil anglického dramatika Stravinskij a jeho balet Svěcení jara v choreografii Paula Juliuse - se však konala již 2. prosince v minulém roce.
V roce 2017 to nebude vlastní premiéra ale návštěva - na koni března zavítají do Českých Budějovic Dekkadancer s díly Ondřeje Vinkláta, Marka Svobodníka, Viktora Konvalinky a Štěpána Pechara.
V Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem mají od prosince novou Sněhovou královnu v choreografii a režii Mariky Hanouskové a Petra Čermáka, ve druhém pololetí 7. dubna budou uvedeny Baletní miniatury.
Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zvolilo pro druhou polovinu sezóny Spící krasavici v úpravě a choreografii Daniela Záboje. Premiéra baletu, kde Čajkovského hudbu přednese živý orchestr, je určena na 24. února. Členové libereckého baletu se sami ujali choreografie a režie druhého dílu „popularizačního“ pořadu o tanci Posedlost baletem. Veřejnost jej poprvé uvidí 26. května v Malém divadle.
Národní divadlo v Brně již disponuje od listopadu 2016 novým Zuskovým baletem Chvění, který bude moci pražské publikum shlédnout až počátkem března. Pro svůj nový kus využil odcházející šéf baletu ND v Praze hudbu Henryka Górekého a Jiřího Pavlicy.
Národní divadlo v Brně hodlá oslavit sedmdesátiny Jiřího Kyliána, které připadnou na první jarní den 21. března, a zařazuje do svého programu – i když nikoliv přesně na toto datum ale už 22. února - pásmo jeho choreografií nazvané podle jedné z nich Falling Angels.
V Moravském divadle v Olomouci zinscenují shakespearovský balet Othello, jehož autorem je Gruzínec Alexeje Davidovič Macavarlam. Premiéra Othella v choregrafii a režii Roberta Balogha je plánována na 7. dubna.
V ostravském Divadle Antonína Dvořáka vtrhnou 23. března na scénu Tři mušketýři. Choreografií ale i výpravou byl pověřen Paul Chaimer z Kanady, originální hudbu vytvořil Jan Kučera. Ještě před tím - 25. února - vystoupí v Ostravě na mezinárodním gala umělci z Polska, Německa, Národního divadla v Praze a mezi nimi i rodačka z Ostravy Nataša Novotná ve vlastní choregrafii Glass.
Slezské divadlo v Opavě připravuje na 19. února večer Carla Orffa, kde bude zároveň s jeho operou Chytračka uveden balet Carmina Burana v choreografii Valerije Globa.

V Praze bude vládnout suverénně Petr Zuska. Národní divadlo představí dvě jeho novinky a doplní tak obligátní premiérovou trojici, kterou na podzim zahájila Malá mořská víla. Nejprve - 2. března - to bude již zmíněný balet Chvění a poté na závěr sezóny - 15. června dílo Solo pro nás dva na hudbu folkařů Jaromíra Nohavicy od a Polky Beaty Bocek. K různým metaforám pojícím se s číslovkou dvě v titulu připojuje Petr Zuska nárážku na výměnu funkcí, kdy jeho šéfovský post zaujme od sezóny 2017/18 Filip Barankiewicz. Osvěžením stálého repertoáru Národního divadla bývá už tradičně hostování mimopražských souborů. V nejbližší době přijede do Prahy Národní divadlo moravskoslezské s baletem Maria Schoedera Chaplin, jehož představení se koná 11. února ve Stavovském divadle.

6.2.2017 14:02:02 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pan Biedermann a Žháři (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Zprávy

Pražští symfonikové jsou na turné v Japonsku

FOK v Suntory Hall (Foto: Kurt Neubauer)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem odletěl 3. ledna 2019 do Japonska ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Ztracená revue

Ztracená revue
Hudební groteska oceněná na MTF v Montreux (1961). Účinkují: M. Kopecký, J. Brejchová, W. Ma celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Dokument Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

Arnošt Lustig (Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky)

Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky
Spisovatel Arnošt Lustig absolvuje se svým synem a jedním z vnuk celý článek

další články...