zvláštní poděkování
Volný.cz

Verdiho Trubadúr v Českých Budějovicích

Trubadúr - plakát k inscenaci

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První premiérou v novém roce 2017 bude inscenace jedné z nejznámějších a nejhranějších oper G. Verdiho TRUBADÚR pod taktovkou Maria De Rose a v režii Tomáše Studeného.
Premiérová uvedení 20. a 23. ledna 2017 od 19.00 hodin DK Metropol.

Verdiho v pořadí sedmnáctá opera Il trovatore patří k jeho nejpopulárnějším, operní soubor Jihočeského divadla se k tomuto titulu vrací už počtvrté. Byla zkomponovaná podle Gutiérrezova dramatu El trovador a je zasazena do severního Španělska na počátku 15. století. Pojednává o milostném trojúhelníku Leonory, hraběte Luny a Manrica. Ti se stávají předmětem kruté hry a pomsty Azuceny. Právem je to dokonalé hudební „melodrama“ s elegantní strukturou, vyváženou instrumentací, kde v ději rafinovaně prostupuje násilí s něhou.

Režisér Tomáš Studený spolu s choreografkou Veronikou Poldauf Riedlbauchovou vytvořili svérázný „antický“ rámec: „Snahou bylo zprostředkovat emočně uvěřitelným scénickým jazykem syrovou brutalitu středověké látky v kontrastu s truvérskou lyrikou i romantickou exaltovaností opery. Můj vnitřní předobraz se podobal Vláčilově Marketě Lazarové, nebo Bergmanově Sedmé pečeti. Tam je ona potřebná syrovost, jenže v operní inscenaci by užití identického rukopisu patrně selhalo. Hledáme tedy vlastní způsob, jak zachytit tento obrys Trubadúra. Inspirovali jsme se jednak divadlem středověku, které dokázalo být velmi působivé a přitom ve vyjadřování symbolické, nepopisné, a jednak divadlem antickým, zejména ve využití sboru. Antiiluzivní princip je vhodná platforma pro příběh, který není v libretu úplně celistvý, protože dopředu víte, že nesledujete souvislé zobrazení děje v reálném čase. Máme velmi jevištně disponovaný sbor, nabídlo se tedy vzít ho do hry jako neustále přítomného prostředníka, který na sebe bere různé role a dotváří svou fyzickou přítomností scénografii.“ říká Tomáš Studený.

Tomuto konceptu odpovídají i kostýmy Zuzany Přidalové, v nichž je patrná znalost doby i osobitá imaginace. Kostýmy v sobě nesou ducha doby, v němž se příběh odehrává, nejde tedy o posun v čase, zároveň ale také nejde o historickou kopii dobového oděvu.

Scénografie Aleše Valáška pracuje s funkčním členěním prostoru, k němuž je užito několik dřevěných vozů evokujících středověké mansiony, s jejichž pomocí lze scénu dynamicky průběžně proměňovat. Hlavním prvkem je dřevo se zašlým povrchem uspořádané ve strohých pravoúhlých kompozicích. Dalším podstatným prvkem je oheň v různých symbolických podobách. „V našem příběhu je zmařená láska Manrica a Leonory jen vedlejším motivem tragédie mnohem dalekosáhlejší a její obětí je i Manricův protivník, hrabě z Luny. Stejně jako pro Verdiho, zůstává pro nás hnacím motorem celého dramatu postava Azuceny a její nesmírně bolestný vnitřní konflikt mezi neodbytnou potřebou pomsty a mateřskou láskou k Manricovi. Právě on se ale nakonec stává nástrojem i obětí její pomsty, čímž se tragédie ,anticky´ završí,“ doplňuje dramaturg František Řihout.

Operu uvádíme v mezinárodním obsazení – jako Leonora se představí Yukiko Kinjo nebo Jana Šafářová Doležílková (v JD vystoupí poprvé), v roli Manrica se střídají Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone, jako hrabě Luna se představí sólista opery JD Alexandr Beň a sólista ND Praha Miguelangelo Cavalcanti (v JD poprvé). Cikánku Azucenu zpívají dvě mezzosopranistky – v JD dobře známá Šárka Hrbáčková a nová tvář Eliška Weissová.

Více o inscenaci zde

17.1.2017 00:01:19 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

HDK

Články v rubrice - Zveme ...

Lenka Vagnerova & Company v Komedii

Než vše začalo…  (Lenka Vagnerová & Company)

Divadlo Komedie, jedno ze tří divadel Městských divadel pražských, je od října domovskou scénou pohybového div ...celý článek


Studenti HF JAMU složili pro festival JB dvě nové opery

Falstaff  (Hudební fakulta JAMU)

Dva studenti Hudební fakulty JAMU zkomponovali původní díla, jejichž premiéra se uskuteční nadcházející neděli ...celý článekČasopis 47 - sekce

HUDBA

Jura Pavlica 65. narozeniny

Jura Pavlica

Jura Pavlica
Známý moravský hudebník, který v těchto dnech slaví 65. narozeniny, hovoří o sobě, hudbě a živ celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Agnieszka Hollandová 70. narozeniny

Agnieszka Hollandová (Návrat Agnieszky H)

Uvolněte se, prosím
Významná filmová režisérka Agnieszka Hollandová, která slaví 70. narozeniny, v talkshow celý článek

další články...