zvláštní poděkování
Volný.cz

Souborné kritické vydání díla Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů (vlevo)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Institut a Nadace Bohuslava Martinů s radostí představují nový svazek Souborného kritického vydání díla Bohuslava Martinů, který obsahuje komorní hudbu pro 6 - 9 nástrojů. Jeho slavnostní křest proběhnul 17. října 2016 v Českém muzeu hudby v rámci cyklu Komorní dialogy napříč staletími orchestru PKF - Prague Philharmonia.
„Skladby jsou psány pro neobvyklá nástrojová obsazení, společná je jim zvuková originalita a vysoká umělecká kvalita. Vůbec poprvé zazní tyto skladby v rámci jednoho koncertu, navíc z nového kritického vydání, nahrazujícího nevyhovující edice staré 50 a více let,“ říká Jitka Zichová, editorka svazku a zároveň koordinátorka projektu Souborného kritického vydání díla B. Martinů.

Rozsáhlý projekt, stvrzující pozici skladatele jako klasika hudby 20. století, byl zahájen v roce 2015 a již na loňském festivalu Smetanova Litomyšl pokřtili první dva svazky (Epos o Gilgamešovi a Symfonie č. 4) ministr kultury ČR Mgr. Daniel Herman spolu s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem. Souborné vydání má dohromady obsahovat více než sto svazků a vycházet bude přes půl století. Mezi jeho subskribenty se nacházejí významné evropské a americké univerzity, hudební archivy a další prestižní hudební instituce po celém světě. Kritická verze Eposu o Gilgamešovi také nedávno obdržela prestižní ocenění „Best Edition 2016“ od Německé asociace hudebních vydavatelů.

„Toto nové souborné vydání - které vřele doporučuji jak hudebním knihovnám, tak skutečným fanouškům Martinů - by mělo výrazně napomoct pozvednutí jeho hudby z okraje zájmu. První dva svazky představují velice slibný začátek celého projektu,“ píše v zářijovém čísle prestižního vědeckého časopisu NOTES expert na hudbu 20. století muzikolog Nigel Simeone.
Kromě těchto ocenění a pozitivního ohlasu z odborných řad se kritické verze děl objevují také v koncertních síních a dlouholetá práce muzikologů tak získává praktické uplatnění. V této sezóně půjde například o Svatební košile, H 214 I A s Filharmonií Brno pod vedením talentovaného Jiřího Rožně nebo Epos o Gilgamešovi, H 351 provedený Českou filharmonií s dirigentem Jiřím Bělohlávkem.

24.10.2016 12:10:57 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Časopis 34 - sekce

DIVADLO

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi

Režisér Matyáš Řezníček při zkoušce

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama J celý článek

další články...

HUDBA

Paul Kalkbrenner zve na roztančenou party

Paul Kalkbrenner

Ve čtvrtek 22. Srpna 2019 zaplaví pražské Žluté lázně od 17:00 hod euforická atmosféra pravého berlínského tec celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Walt Disney – od myšáka k Disneylandu

Walt Disney – od myšáka k Disneylandu

Walt Disney – od myšáka k Disneylandu (4/4)
Splněný sen. 1954–1966. Závěrečná část amerického d celý článek

další články...