zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Marek Vrabec: Naší ambicí je, aby festival byl český a světový zároveň

Marek Vrabec

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Už osmým rokem se na podzim pořádá hudební festival Dvořákova Praha, který symbolicky začíná v den narozenin Antonína Dvořáka. Festival se letos odehraje ve dnech 6. - 19. září 2015. Program festivalu představuje Marek Vrabec, který je už třetím rokem ředitelem Dvořákovy Prahy.

  • Proč festival letos začíná dřívějším datem?
    Dvořákova Praha se samozřejmě točí kolem data narození našeho největšího skladatele Antonína Dvořáka, které je osmého září. Ale před třemi lety jsme zahájili takovou příjemnou tradici, že se vypravujeme vždy poslední neděli před festivalem po stopách Antonína Dvořáka, začne tedy festival už tímto výletem dne 6. září.


  • Jaké jsou základní programové linie festivalu?
    Už od momentu, kdy jsem měl tu čest stát se uměleckým ředitelem Dvořákovy Prahy, jsem si uvědomoval, že chceme, aby Dvořákova Praha byla více než krásným obalem s dvořákovským obsahem. Proto jsme loni představili základy naší festivalové architektury, programové linie festivalu, které mu dávají vnitřní strukturu, řád a formu. Na náš festival přijíždějí velké hvězdy, velmi prominentní postavení na něm má Česká filharmonie, a to nejen s Jiřím Bělohlávkem (i když letos diriguje hned dva koncerty), ale i dirigentské osobnosti, světové orchestry a komorní ansámbly. Jak sami uvidíte, Dvořákova Praha by nebyla v roce 2015 kompletní, nebýt těch našich stavebních prvků, těch typických a charakteristických programových řad, které činí z festivalu DP celistvý, homogenní celek. Festival, který si neklade menší ambice, než být českým a světovým zároveň.
    Dovolím si vás krátce provést programovými řadami festivalu.
    Dvořák Collection je exkluzivní série velkých symfonických dvořákovských celků. Zahájili jsme tuto sérii loni provedením všech lichých symfonií A. Dvořáka v chronologickém pořadí. Letos logicky pokračujeme těmi sudými, a právě druhá symfonie připadá na zahajovací koncert, která proběhne 7. září v pražském Rudolfinu. Sólistou bude fenomenální Yo-Yo Ma.

    Festivalem uvnitř festivalu se svébytnou atmosférou, a vlastním uměleckým kurátorem, je Komorní řada, která přivítá velké mezinárodní hvězdy v čele s Emerson String Quartet. Dvořákova Praha patří k festivalům, které si mohou dovolit hostit i velké světové orchestry, sólisty a dirigenty, za všechny bych jmenoval a pozval na legendárního Christopha von Dohnányiho. Ten se představí krátce po svých osmaosmdesátých narozeninách, které oslaví 8. září. Což je datum, které je nám povědomé, protože jsou to rovněž Dvořákovy narozeniny. Takže numerologové se zde mohou vyřádit… Vystoupí se svým oblíbeným Philharmonia Orchestra a sólisty.

    Dvořákova Praha také v loňském roce přišla s linií Opera koncertě, čili koncertní provedení opery. Nadechli jsme se k mimořádnému počinu, k provedení do té doby prakticky neznámé opery Alfred, která byla realizována živě a nahrána na CD. Rozhodli jsme vytvořit pravidlo, že v každém lichém roce budeme koncertně uvádět světovou operu, a v každém sudém roce českou, ideálně dvořákovskou. Letos přišla řada na světovou operu, která zazní v podání René Jacobse a Freiburger Barockorchester, která má ze všech oper ten neužší vztah k Praze, tedy Mozartův Don Giovanni.
  • Uznávané světové hvězdy jsou atrakcemi festivalu, a co mladí dosud ne tak známí umělci?
    Dvořákova Praha ovšem myslí i na mladé talenty. Jsem přesvědčen, že festival významu Dvořákovy Prahy musí dávat šanci mladým umělcům, protože právě takové příležitosti mohou významně ovlivnit jejich další vývoj a kariéru. A my tak činíme rádi. Vždy ten druhý festivalový pátek. Mimochodem to, že je to pátek, není náhoda, protože ve světě korporátním je pátek dnem, kterému se říká „casual Friday“. Je to den, kdy je možné se obléci do práce neformálně. V případě Dvořákovy Prahy je to Den D, kdy je možné přijít na festival neformálně oblečen a užít si dvě mimořádné mladé hvězdy. Naši letošní debutanti ovšem nejsou žádnými začátečníky a mají za sebou mnohé úspěchy v mezinárodních soutěžích, hráli na velkých pódiích, ale v Praze, v České republice se jim ještě nedostalo tak velké příležitosti, aby vystoupil na hlavní scéně festivalu, jako je Dvořákova Praha. Našimi debutanty jsou pianista Federico Colli je italský vítěz soutěže v Leedsu, houslista Jan Mráček zase vítěz soutěže Fritze Kreislera ve Vídni.

    Po dvou týdnech dennodenních koncertů komorních, orchestrálních a sólových nastává ten poslední víkend chvíle pro kontemplaci, usebrání se, mentální přípravu na závěrečný koncert festivalu, který je 23. září, V tomto případě jdeme ven z Rudolfina, na Pražský hrad, do katedrály Sv. Víta, kde jsme letos připravili skutečnou lahůdku, provedení díla Te Deum, od jednoho z nejvýznamnějších žijících skladatelů současnosti Arvo Pärta. Dvořákova Praha samozřejmě věnuje pozornost najmě romantickému repertoáru, předchůdcům a vzorům Antonína Dvořáka, jeho pokračovatelům, a Dvořákovi samotnému, ale ve výjimečných případech také nejvýznamnějším osobnostem žijících skladatelů. Takto jsme před dvěma lety hostili Kryštofa Pendereckého, a teď budou mít možnost posluchači zažít v katedrále sv. Víta koncert, který jistě bude výjimečný.
  • A na jaké hvězdy konkrétně se mohou diváci a posluchači těšit?
    Hvězdu zahajovacího koncertu, asi nejvýznamnější violoncellista současnosti Yo-Yo Ma, jehož provedení Koncertu H moll Antonína Dvořáka zažijeme poprvé s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem na vlastní kůži. 7. září v Rudolfinu. Těšíme se také na violoncellistu Gautiera Capucona a Lisu Batiashvili jakožto sólisty Brahmsova dvojkoncertu. Velká očekávání, zejména u ženského publika pod osmnáct let, vzbuzuje účast houslisty Davida Garetta na festivalu, který nicméně zahraje zcela seriózně a jistě skvěle. Velkou hvězdou je také pianista Piotr Anderszewski, který předvede Szymanowského \koncertní symfonii pro klavír a orchestr a s Českou filharmonií a Jakubem Hrůšou. Zmínil jsem také Christopha von Dohnaného s londýnským Philharmonia Orchestra, a tento koncert vlastně otevírá náš londýnský víkend. Jeho hosty bude rovněž Orchestr Academy of St. Martin in the Fields se sólistkou Sabine Meyer. Samostatnou zmínku zaslouží i Česká filharmonie, která má v té naší Collection naprosto výsostné postavení už z toho titulu, že hudebníci, o dirigentovi nemluvě, mají melodiku a šarm Dvořákovy hudby doslova v krvi. Jiří Bělohlávek dal ovšem příležitost ve vedení České filharmonie také Jakubu Hrůšovi, který si skvěle vede v mezinárodním měřítku, a ten bude dalším dirigentem České filharmonie, která odehraje na festivalu celkem čtyři koncerty. Závěrečný koncert bude velkou událostí, protože už po prvních zkouškách bylo zjevné dokonalá symbióza dirigenta Semyona Bychkova s orchestrem. K hvězdám festivalu ovšem počítám také významné české sólisty, jedním z nich je Ivo Kahánek.
  • A co doprovodný program?
    Já bych vyzdvihl především výlet Po stopách Antonín Dvořáka, který už pořádáme třetím rokem. Ti, kteří zažili atmosféru těchto výletů v Lužanech, kam Dvořák rád a často zajížděl za mecenášem Hlávkou nebo loňské provedení Zlonických zvonů v kostele ve Zlonicích, se letos můžou těšit na návštěvu míst Antonínu Dvořákovi vůbec z nejmilejších, na Vysokou u Příbrami, kde z laskavosti rodiny Antonína Dvořáka můžeme přivítat naše hosty, jak čestné, tak festivalovou veřejnost. Vypravíme se tam, kam Dvořák chodil pravidelně do kostelíčka v Třebsku na mši. V tomto kostelíčku, kam kdysi Antonín Dvořák věnoval nové varhany a poprvé na ně i sám hrál, proběhne koncert. Považujeme tyto výlety do autentických míst za velmi důležité. Bereme je jako součást splácení dluhu tomuto géniovi, a samozřejmě jsme rádi, že s pomocí rodiny můžeme toto učinit.
    K doprovodnému programu Dvořákovy Prahy patří taky nedělní matiné, koncert od 11 hodin, které můžete spojit v celý rodinný dne na festivalu. Ten vyvrcholí koncertem dvojice anglických hudebních mistrů tohoto žánru Classic Buskers, kteří taky vystoupí na schodech Rudolfina a budou bavit děti i rodiče i v průběhu odpoledne.
  • 2.9.2015 15:09:42 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

    Časopis 16 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Hra, která se zvrtla (MdB)

    Časopis 16 - sekce

    DIVADLO

    Nová hudební love story Bestiář

    Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

    Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

    další články...

    HUDBA

    Elizabeth Kopecká nový videoklip

    Elizabeth Kopecká

    Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Křesťanský magazín

    Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy

    Křesťanský magazín
    Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedal celý článek

    další články...