zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Štěpán Rak – 70 let

Štěpán Rak – 70 let

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Štěpána Raka
Významný hudební skladatel a kytarista přijel do Prahy jako miminko v květnu 1945 na tanku Rudé armády a celá léta nevěděl, že byl adoptován českou rodinou (2009). Režie S. Oktábcová. Štěpán Rak patří v současnosti k nejvýznamnějším kytaristům a skladatelům světa. Na svých koncertních turné a mistrovských kurzech na významných univerzitách projel skoro 70 zemí čtyř kontinentů. Ne každý však ví o neuvěřitelných souvislostech, které souvisí s jeho nejranějším dětstvím. Malý Štěpán žil v Radotíně se svými rodiči Marií a Josefem Rakovými a nic nenasvědčovalo tomu, že by měly přijít jakékoliv pochyby o jeho původu.

Pochybnosti přišly až v době školní docházky. Maminka mu poté přiznala, že je adoptovaný, ale podrobnosti mu řekla mnohem později. Jeho matka byla sovětská důstojnice, otec byl Ukrajinec, důstojník Svobodovy armády. Štěpán se narodil na cestě při osvobozování a do Prahy dojel se svou matkou opravdu na tanku. Kojenec byl ale těžce nemocný, měl záškrt a dostal se do Thomayerovy nemocnice. V tom čase obdržela matka společně s celou armádou rozkaz vrátit se zpět na základnu na Zakarpatskou Rus. A tak musela opustit své dítě, které bylo v nemocnici, a při odjezdu prý musela dát souhlas k adopci.
Po propuštění z nemocnice se čtyřměsíční kojenec dostal na Zbraslav do jakéhosi sběrného tábora pro válečné sirotky. Rodiče Rakovi si přišli pro malého chlapce až v květnu 1946.
Rakova biologická matka Vasilina se na konci války vrátila na Ukrajinu, kde našla zdevastovaný rodný dům a neměla nic. Než však sehnala potřebné doklady pro vstup do Československa, aby si své dítě vzala zpět, byly malému Štěpánovi 4 roky. Dítě ale zůstalo v Radotíně. Vasilina se celý další rok vracela prosit Rakovu adoptivní matku, aby jí syna vrátila. Ta na to ale nikdy nepřistoupila. Průvodcem tímto zvláštním příběhem Štěpána Raka je moderátor Aleš Cibulka.
Vysílání: 05.8., 10.20 hod., ČT1
Opakování: 08.8., ČT1., 09.8., ČT1

Terra Australis
Setkání virtuosa Štěpána Raka s nejslavnějším australským stavitelem kytar Gregem Smallmanem a exotickou nádherou pátého kontinentu v dokumentárním filmu Jakuba Sluky (1998). Kamera A. Chundela.
Uprostřed exotického australského kontinentu žije zvláštním klidným životem nejslavnější současný stavitel koncertních kytar Greg Smallman. Uprostřed evropského kontinentu žije hektickým kumštýřským životem kytarových virtuos Štěpán Rak. Setkání dvou kongeniálních tvůrčích osobností v dokumentárním filmu mladého režiséra Jakuba Sluky pak napomáhá objevit neznámou krásu neprobádané přírody, zvyky původního obyvatelstva Austrálie – Aboriginců i folklorní a moderní hudby, která je zastoupena Rakovou skladbou Terra Australis. Ta také dala název celému pořadu. Štěpán Rak narozený 8. srpna 1945 v Duchcově je významný český kytarista, hudební skladatel a pedagog česko-ukrajinského původu. V roce 2015 se dožívá svých sedmdesátin.
Vysílání: 06.8., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

Štěpán Rak
Dokumentární pořad o významném českém kytaristovi a hudebním skladateli, který v těchto dnech oslavil své sedmdesátiny (2004). Režie J. Vondrák. Životní pouť Štěpána Raka, kytarového virtuosa, jedné z nejvýznamnějších osobností naší hudební scény, začala za dramatických okolností posledních dnů druhé světové války. Jeho matka, která přijela do Prahy s Rudou armádou, ho jako několikaměsíční dítě ponechala napospas osudu. Naštěstí se ho ujala česká rodina, která ho vychovala. Zřejmě i tento fakt ovlivňuje jeho bohatou uměleckou tvorbu. Mísí se v ní prvky ruské nostalgie s kosmopolitními vlivy z celého světa. Světoběžník (se svou kytarou projel celý svět) hledající své kořeny. Kdysi nalezené dítě má dnes šedivé vlasy. Ale duše kluka v něm zůstala. Kluka, který má touhu zaznamenávat vše zajímavé kolem sebe. Činí tak nejen svojí hudbou. Kromě mistrovských autorských a interpretačních schopností v hudební oblasti ovládá velmi dobře i umění fotografie. Tato umělecká paralela bude hlavní linkou dokumentu. Štěpán Rak svými skvělými fotografiemi dokumentuje prakticky všechny zajímavé okamžiky svého života. Před několika lety byl jmenován historicky prvním řádným profesorem hry na kytaru v České republice na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.
Vysílání: 09.8., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 13.8., ČT art

Štěpán Rak hraje skladby Štěpána Raka
Koncert předního českého kytaristy u příležitosti životního jubilea (1994). Kamera J. Lebeda. Režie J. Nekvasil. Koncertní kytarista a skladatel Štěpán Rak v rozhovoru s dramaturgem Radimem Smetanou vypráví o svých třech pobytech v Austrálii, které se promítly do uváděných skladeb Pod jižním křížem a Austrálie. V druhé kompozici exponuje dvě témata, která mají symbolizovat střet dvou ras – bílé a Aboriginálů (Aboridžinců), které na tomto pátém kontinentě společně žijí. Svou hru na kytaru doprovází i vokálním projevem. Dále v autobiografické hudební vizitce, natočené při příležitosti umělcových padesátin, uvádí Štěpán Rak své další skladby Tracy (ničivý cyklón), Sulika a Rumunská mora.
Vysílání: 09.8., 22.00 hod., ČT art

27.7.2015 09:07:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce