zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 29. týden

Z filmu Glenn Gould

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Koncert z Paříže 2015
Lang Lang, S. Yoncheva, B. Terfel a dalších více než dvě stě hudebníků v přímém přenosu oslav francouzského státního svátku u Eiffelovy věže, zakončených velkolepým ohňostrojem nad střechami Paříže
Sopranistky Sonia Yoncheva a Julie Fuchs, mezzosopranistka Joyce DiDonato, basista Bryn Terfel, houslista Ray Chen, violoncellista Gautier Capucon, klavírista Lang Lang a Francouzský národní orchestr pod vedením Daniela Gattiho – ti všichni vystoupí v programu velkolepého koncertu u paty Eiffelovy věže, aby opět po roce společně oslavili francouzský státní svátek za přítomnosti až šesti set tisíc diváků. Na programu jsou nejslavnější díla světového operního a koncertního repertoáru. Velkolepou hudební podívanou opět zakončí slavnostní, téměř čtyřicetiminutový ohňostroj, který se po skončení koncertu rozzáří nad francouzskou metropolí.
Vysílání: 14.7., 21.15 hod., ČT art

Josef Vejvoda – 70 let
Hořice Jazz Night`96
Letošní jubilant Josef Vejvoda s Big Bandem G. Broma (1996). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka
Jubilující český hudební skladatel, bubeník, hudební aranžér, kapelník a dirigent Josef Vejvoda se narodil 13. července 1945 v Praze jako nejmladší ze tří synů kapelníka a hudebního skladatele Jaromíra Vejvody (1902–1988). Pod vlivem svého otce hrával od dětství na klavír a housle, pak i vibrafon, do hudební školy začal chodit ve Zbraslavi nad Vltavou. Později přibral bicí nástroje, které začal studovat na Pražské konzervatoři na počátku 60. let, v té době se začal věnovat plně jazzu. Protože byl vyhledávaným spoluhráčem, vystupoval jako hráč na bicí nástroje s mnoha hudebními skupinami. K těm nejznámějším patří Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) alias Jazzový orchestr Československého rozhlasu (JOČR), Orchestr Gustava Broma, S+HQ vedený multiinstrumentalistou Karlem Velebným, Jazz Cellula trumpetisty Laca Décziho, různá uskupení klavíristy Karla Růžičky, trio klavíristy Emila Viklického, Super Quartet s multiinstrumentalistou Jiřím Stivínem a Emilem Viklickým atd. Komponoval také písničky pro Evu Pilarovou, Karla Černocha nebo Michaela Kocába.
Hořice Jazz Night je festival, který vznikl v polovině devadesátých let v Podkrkonoší. Ve druhém ročníku vystoupil letošní jubilant jazzový bubeník a skladatel Josef Vejvoda, který dirigoval Big band G. Broma a s nímž nastudoval svoje skladby jak starší, tak i některé nové. Josef Vejvoda se rovněž představil v rozhovoru s Alešem Bendou i jako velmi zajímavá muzikantská osobnost.
Vysílání: 15.7., 22.45 hod., ČT art; Opakování: 17.7., ČT art

Glenn Gould (2/2)
Kontroverzní pianista považovaný za ztroskotance a uznávaný hudebníky jako génius (V anglickém znění s titulky)
Již ve třech letech jeho rodiče rozpoznali, že má absolutní sluch a výjimečnou hudební paměť. O devět let později, v roce 1941 začal Glenn Gould veřejně vystupovat. Po studiích na konzervatoři v Torontu debutoval v New Yorku, kde poprvé nahrál Goldbergovské variace J. S. Bacha, jež se staly v jeho podání legendou. Paula Newmana tato nahrávka natolik fascinovala, že svého času přesvědčoval automobilové závodníky, aby si Gouldovu desku zakoupili. Roku 1964 se Gould rozhodl definitivně přestat s veřejnými vystoupeními. Toto překvapivé rozhodnutí je vysvětlováno jeho povahovými rysy, neboť byl velmi excentrický, trpěl fobií z lidí a letadel. ČT před několika lety odvysílala hraný dokument Françoise Girarda "32 krátkých příběhů o Glennu Gouldovi". Byl to unikátní impresionistický pohled na život tohoto klavíristy. Místo tradičního chronologického schématu zvolil Girard formu mozaiky dvaatřiceti epizod, z nichž každá zachycuje nějaký aspekt umělcova života. Glenna Goulda v citovaném díle mistrně ztvárnil Colm Feore. V závěrečné části tohoto, dosud nejkompletnějšího Gouldova portrétu umělec promluví sám se sebou, ale hlavně úžasným způsobem zahraje sám i s jinými hudebními velikány.
Vysílání: 16.7., 00.25 hod., ČT art; Opakování: 21.7., ČT art

Last Night of Proms 2013
První část tradičního a velkolepého závěrečného koncertu z festivalu BBC Proms 2013. Skladby A. Clyne, R. Wagnera, L. Bernsteina, B. Brittena a dalších hraje BBC Symfonický orchestr. Spoluúčinkuje BBC Symfonický sbor. Sólisté Joyce DiDonato – mezzosoprán, Nigel Kennedy – housle a Iestyn Davies – kontratenor. Diriguje Marin Alsop. Režie Oliver Macfarlane (Premiéra)
BBC Proms jsou všeobecně považovány za světově největší hudební festival s více než 70 koncerty a událostmi, které se odehrávají v srdci Londýna od července do září každý rok. Od té doby co byly založeny Sirem Henrym Woodem v roce 1895 se Proms (promenádní koncerty) rozrostly a rozvinuly v duchu Woodových původních myšlenek, totiž aby vynikající hudba byla dostupná co největšímu počtu lidí.
V prvních sezónách se stalo tradicí uvádět Wagnerovské večery v pondělí a Beethovenské v pátek. Wood také podporoval mladé, talentované umělce a usiloval o zvýšení orchestrální úrovně. Stal se i trochu nepopulární, když v roce 1904 prohlásil, že vyhodí všechny hudebníky, kteří na zkoušky posílají zástupce a teprve na koncertě se objeví osobně. Do roku 1920 uvedl Wood na Proms díla předních soudobých skladatelů, mj. Richarda Strausse, Debussyho, Rachmaninova a Vaughana Williamse.
V roce 1927 byl schválen statut BBC, podle něhož měla tato společnost oprávnění informovat, vzdělávat a vytvářet zábavu. Přesně tuto vizi měl Henry Wood, když zakládal svoje promenádní koncerty. BBC převzala Proms do svého programu a další tři roky vysílala koncerty, na nichž účinkoval "Sir Henry Wood se svým orchestrem". Teprve v roce 1930 byl založen symfonický orchestr BBC. Proms nyní zasáhly mnohem širší obecenstvo, ačkoliv se někteří zpočátku obávali, že vysílání odebere přítomné posluchače v sále. Pravý opak byl pravdou. Wood totiž vždy zdůrazňoval cíl svých Proms. Chtěl dosáhnout skutečné demokratizace hudby a její humánní poselství zpřístupnit všem.
Televizní vysílání Proms začalo na konci padesátých let 20. století a nyní jsou Proms přístupné prostřednictvím rozhlasu, televize, via streaming a na webu jak pro obecenstvo ve Velké Británii, tak i po celém světě.
Vysílání: 19.7., 22.20 hod., ČT art

5.7.2015 19:07:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

QUEENIE připravila na narozeninové koncerty i nové písně

QUEENIE

Kapela QUEENIE, která se stará o repertoár Freddie Mercuryho a Queen, je jednou z nejžádanějších kapel v České celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

další články...