zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mezinárodní festival Nultý bod v Celetné

Eifo Efi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nahota, emoce a zkoumání limitů lidského těla budou dominovat festivalu Nultý bod. Letní Praha ožije v červenci již posedmé festivalem tanečního a fyzického umění Nultý bod. Ten letos představí umělce, kteří patří k evropské špičce ve svém oboru. Hvězdou festivalu bude Dánka Kitt Johnson, kterou na jevišti vystřídají umělci z Chorvatska, Řecka, Švýcarska, Slovenska a České republiky. Součástí festivalu bude i originální přátelská atmosféra, kdy budou mít diváci možnost jít s umělci na pivo.

Sedmý ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod, který je zaměřen na nové podoby evropského vizuálního a fyzického divadla, proběhne od 13. do 18. července v Divadle v Celetné v Praze. „Díky dvorku a kavárně má festival skvělou domácí atmosféru, umělci po představení sejdou mezi diváky, kteří je tak budou moci poznat i osobně a užívat si společně příjemných letních večerů přímo v srdci Prahy,“ říká dramaturg festivalu Petr Boháč.
Na scéně v Celetné se objeví již podruhé vycházející hvězda světového performing artu Matija Ferlin, severská legenda Kitt Johnson, choreograf a tanečník Forsythe Company Fabrice Mazliah, držitel Award Bessie, amerického tanečního Oscaru Jaro Viňarský nebo například Miřenka Čechová, držitelka The Herald Angel Award a Best of dance Washington Post.

Festival otevře v pondělí 13. července chorvatský performer a choreograf Matija Ferlin, který v posledních dvou letech zazářil na evropském performativním nebi. Naposledy uspěl na jednom z nejlepších evropských festivalů Kunstenfestivaldesart v Bruselu, kde byla představena jeho premiéra nastudována Chorvatským národním divadlem a kde byl vybrán mezinárodní porotou a označen jako „ten, jehož práci bychom měli sledovat“. Matija Ferlin v Praze zahraje své sólové představení Sad Sam Almost 6, o jehož kvalitě svědčí i nedávné zařazení do programu Centre Pompidou v Paříži. Umělecká kritika a diváci si nejvíce cení jeho promyšleného konceptu a jednoduchých gest , které odkazují na archetypální lidské chování.

Úterní večer bude patřit provokativní ženské umělkyní a severské legendě Kitt Johnson. Ta patří už 20 let mezi ikonické tváře dánské taneční a performativní scény. V Praze ji uvidíme zcela poprvé a to v „one woman show“ Rankefod, které odehraje téměř nahá a diváci tak budou moci naplno vychutnat, co tato žena dokáže se svým tělem. „Kitt posouvá hranice tohoto žánru. Je ceněna především pro její inovativní performativní přístupy, které do tance a divadla vnášejí nádech syrovosti a pravdivosti vyjádření a také pro její do detailů propracovaný tělesný jazyk,“ říká Boháč.
Ze sousedního Slovenska zavítají do Prahy choreografové a tanečníci - Peter Šavel a Jaro Viňarský. Oba dva patří k silné generaci třicátníků, kteří vystupují častěji v Belgii, Švýcarsku, USA než na domácích slovenských scénách. Pro oba je charakteristické prolínání současného tance a postupů fyzického divadla. Díla těchto dvou umělců představí festival v jeden večer, což je zcela ojedinělé. Dívák si tak bude moci porovnat práci a přístupy každého z nich.
Ve čtvrtek v Divadle v Celetné vystoupí německé uskupení MAMAZA. Vzniklo díky spolupráci Fabrice Mazliaha (CH), Ioannise Mandafounise (GR), kteří se setkali díky svému působení ve věhlasné baletní skupině Forsythe Company. Podobně jako Forsythe inovuje žánr baletu, tak skupina MAMAZA se pokouší naleznout zcela nové přístupy k současnému tanci. Jejich představení Eifo Efi je složeno ze dvou výrazných vrstev, z pohybového jazyka a řečového vyprávění obyčejného každodenního příběhu. Obě vrstvy se přitom prolínají. „Mluvit a tančit zároveň je extrémně náročné a oni to zvládají opravdu dokonale,“ míní Boháč.
Předposlední večer bude patřit Miřence Čechové, která po dlouhé době domů zavítá z New Yorku, kde nyní žije a pracuje. Diváci budou moci zhlédnout její poslední představení Faith uskupení Tantehorse, které vypráví o bezmoci a kráse baletního drilu i o osamocení a absurditě, jež takový devastující dril způsobuje.

Festival vyvrcholí v sobotu 18. července vystoupením účastníků master class workshopového týdne Performing Arts for the Future, jež je edukativní „součástí“ festivalu. Tento originální večer vznikne pod vedením indického choreografa a tanečníka spolupracujícího s Akram Khan Company - Saju Hari.
Mezinárodní festival Nultý bod je kurátorsky zaštítěn uměleckým šéfem Spitfire Company Petrem Boháčem, který se snaží přivážet do Prahy umělce, jež v současné době určují trendy performing arts a jež viditelnou měrou usilují o inovativní postupy žánrů současného tance a fyzického divadla.

5.7.2015 18:07:42 JoMe | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

další články...