zvláštní poděkování
Quantcom.cz

PKF – Prague Philharmonia - sezóna 2015/16 v nových koncertních sálech

PKF – Prague Philharmonia

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Jednou z výrazných novinek bude pro stabilní posluchače PKF – Prague Philharmonia objevení dvou nových koncertních sálů, do kterých zamíří v rámci orchestrálního cyklu. Už na začátku prosince mohou zažít neopakovatelnou atmosféru Hraběcího večírku v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, který jim kromě hudebního programu s prvním hornistou Berlínských filharmoniků Stefanem Dohrem nabídne další mimořádné zážitky, které nekončí pouze nádherným výhledem na hlavní město. Druhý hraběcí večírek pro všechny, které genius loci výjimečného místa osloví natolik, že budou toužit na něj zamířit opakovaně, se uskuteční v dubnu za přítomnosti hobojového virtuosa Ramóna Ortegy.

Zatímco první z nových sálů sází především na luxusní vzhled a atmosféru šlechtického sídla, dvojice koncertů, nachystaných na listopad a v červen do Fora Karlín, přitahuje posluchačovu pozornost vynikající akustikou, v níž dokonale může vyniknout hudební preciznost všech interpretů. Společně s PKF – Prague Philharmonia se v něm představí například zpěvačka Iva Bittová nebo Pražský filharmonicky sbor.
Orchestrální cyklus je tradičně pro PKF – Prague Phiharmonia výstavní skříní technické preciznosti a umělecké vyspělosti, přičemž v nadcházející sezoně k těmto věcem navíc přibude výrazný vliv francouzského šarmu nového hudebního ředitele.
„Očekává se ode mě, že jako Francouz vytvořím dramaturgicky ryze francouzskou sezonu a z velké části to bude také pravda. Nicméně pokud si chcete vychutnat francouzský repertoár, musíte znát třeba i repertoár německý, takže naším hlavním záměrem bylo vytvořit žánrově pestrou sezonu s vývojem, ve které se například objeví francouzská hudba první poloviny dvacátého století i premiéra současného českého autora,“ přibližuje dramaturgický záměr hudební ředitel Emmanuel Villaume. Jako sólisté se v Orchestrálním cyklu představí mimo jiných Julian Rachlin, Matthias Pintscher, Ivo Kahánek, Dagmar Pecková, László Fenyő nebo Iva Bittová.
Komorní cyklus, který v prostorách Českého muzea hudby získává stále větší pravidelnou diváckou základnu a oblibu, se tematicky nechal také strhnout osobností Emmanuela Villauma, když pro posluchače bude hrát S kapkou francouzského šarmu. Komorní hudba v mistrovském podání členů PKF – Prague Philharmonia se v deseti večerech zaměří na díla skladatelů, majících ve svojí autorské historii vazbu na rodnou šéfdirigentovu zemi.

Výraznou obměnou, spojenou s přílivem nové invence a energie, projde pro sezonu 2015/2016 cyklus soudobé hudby Krása dneška. Ten po třech letech opouští dramaturg a moderátor Petr Kofroň, který cyklu vtiskl jeho současnou podobu monotematických pořadů s přizvanými odborníky, tvořícími průsečík mezi hudbou a některým ze společenskovědních nebo exaktních oborů. Za svého nástupce, zaručujícího pokračování a rozvoj daného a u veřejnosti oblíbeného stylu, zvolil muzikoložku Hanu Dohnálkovou. Ta se pro chystanou sezonu rozhodla vybrat šest významných českých hudebních osobností komponujících od počátku dvacátého století až do současnosti a celý program cyklu nazvat příhodně České 20. století. Součástí večerů budou také ukázky projekcí, autentické záznamy a tematické debaty. Domovským sálem i nadále zůstává Experimentální prostor NoD v Dlouhé ulici na Praze 1.
Jediným z pravidelných cyklů, neprocházejícím pro nadcházející sezonu velkými změnami, budou edukativní Koncerty pro děti, u kterých zůstává populární dramaturgie postavená na postavách skřítků Šímy a Lupi. Koncerty se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina v režii Vladimíra Jopka, s představiteli skřítků Nikolou Pádivou a Filipem Sychrou. Jejich náplní budou tentokrát hudební cesty po celé Evropě s názvem Čtyři cesty do Evropy – půjdou s vámi Šíma, Lupi, ve kterých děti poznají zábavnou formou dílo Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchina Rossiniho a pochopitelně také francouzského klasika Georgese Bizeta. Program dětských pořadů bude dále uváděn v rámci Koncertů pro školy v českém, stejně jako v anglickém jazyce.

Vedle vlastních koncertních řad je orchestr PKF – Prague Philharmonia rovněž pravidelným hostem koncertů pro jiné pořadatele a zahraničních turné. V sezoně 2015/2016 jej budou hostit například Royal Opera House Muscat, Théâtre des Champs Elysées, Mezinárodní Gluckův operní festival v Norimberku, Mezinárodní hudební festival Pražské jaro nebo Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.
I pro sezonu 2015/2016 zachovává PKF – Prague Philharmonia svoje projekty pro rozvoj hudebního talentu u mladých a nejmladších, u nichž byla v domácím prostředí průkopníkem. Orchestrální akademie, která v předchozích letech vyprodukovala řadu výrazných jmen a stala se zásobárnou mnoha hudebních těles v České republice, Dětský klub Notička, snažící se svými nejen hudebními setkáními o vytvoření mimořádného zážitku, díky kterému si děti snáz zapamatují věci, jež jim při běžném vzdělávání nejsou vyzdvihovány. I soutěž Talent Prahy 5, která dává mladým hudebníkům šanci zahrát si s profesionálním tělesem a získat zkušenosti i motivaci do budoucnosti.

www.pkf.cz

18.5.2015 13:05:06 Redakce | rubrika - Zprávy