zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 47. týden

80. výročí FOK

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galakoncert k 80. výročí Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK
Ondřej Havelka jako průvodce, ale i zpěvák v jedinečném koncertu s řadou předních českých sólistů – Dagmar Peckovou, Jiřím Bártou, Pavlem Šporclem a Jiřím Stivínem. Dirigent Jan Kučera (Premiéra).
Ví se kde – Kmochova restaurace u Divadla na Vinohradech. Ale popravdě se úplně přesně neví kdy. Časem se datum ustálilo na neurčitém – „ke konci roku 1934“ – a proto se také koncert k výročí založení koná na konci listopadu. Věděli bychom více, ale veškeré dokumenty shořely za 2. světové války při bombardování Prahy. Cesta od soukromého komorního tělesa k metropolitnímu orchestru nebyla vždy jednoduchá, i když na počátku souboru pomáhaly výrazné dirigentské osobnosti – Rudolf Pekárek a dlouholetý šéfdirigent FOKu dr. Václav Smetáček. Na počátku své existence si také orchestr vymezil pole svého působení zkratkou F.O.K., tedy „Film – Opera – Koncert“.

Výrazně se věnoval filmové hudbě, od roku 1935 do založení samostatného filmového orchestru v roce 1943 nahrál Orchestr F.O.K. hudbu k téměř všem českým filmům. Řadí se k nim např. Kristián, Baron Prášil, Cesta do hlubin študákovy duše, Tři vejce do skla – celkový počet filmů dosahuje čísla 212.
Hlavním zájmem a cílem orchestru však bylo pořádání vlastních koncertů. Od roku 1952 funguje orchestr již jako reprezentační těleso hlavního města Prahy a název mění na Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Zájezdová činnost, abonentní řady, skvělí světoví sólisté i dirigenti, to vše formuje orchestr do dnešních dní.
Vysílání: 20.11., 20.20 hod., ČT art.

Devět symfonií Antonína Dvořáka / Symfonie č. 5 F dur, op. 76
Unikátní projekt, ve kterém poprvé zazní kompletní symfonická hudba Antonína Dvořáka. J. Bělohlávek s Českou filharmonií a M. Ebenem tentokrát představí hudbu 5. symfonie. A také to, jak je to vlastně s pořadím a číslováním Dvořákových symfonií a kdo v tom nakonec udělal pořádek (Premiéra).
Natočení všech devíti symfonií Antonína Dvořáka s jasným a skvělým rukopisem šéfdirigenta Bělohlávka a nezaměnitelnou interpretací orchestru České filharmonie je pro českého diváka skvělou příležitostí, jak atraktivní formou poznat celou Dvořákovu symfonickou tvorbu. Ve vysílání půjde o devět strhujících pořadů, kde se divák dostane až na dřeň Dvořákovy tvorby, a to díky dokonale natočené a skvěle vizualizované hudbě. Tu atraktivně a vtipně přiblíží i dialogy Marka Ebena s Jiřím Bělohlávkem. Dnešní díl je věnován Symfonii č. 5.
Vysílání: 22.11., 20.20 hod., ČT art.

Sólista Radek Baborák
Portrét světového hornisty číslo jedna. Natáčeno během tří let v Berlíně, Mnichově, Praze, Mostě a v Srbské Kamenici. Režie Přemysl Havlík (Premiéra).
Dokument o současném předním světovém hráči na lesní roh Radku Baborákovi a o tom, jak se žije na "Olympu slávy". Film zachycuje tohoto hudebního velikána v angažmá jednoho z nejprestižnějších orchestrů světa, Berlínské filharmonii, a v intimních rozhovorech odhaluje jeho vnitřní postoje a pochyby o smyslu upřednostňování takové práce nad osobním životem a uměleckým rozvojem. Kromě našeho hornového hrdiny, jehož umělecká dráha nabírá během filmu nečekaný vývoj, zde máme unikátní možnost vidět vedle sebe hned několik hudebních hvězd, z nichž většina patří k vrcholným interpretům a žijícím legendám v oblasti světové hudební klasiky. Dirigenti Sejdži Ozawa, Daniel Barenboim, Sir Simon Rattle či hráči jako flétnista Emmanul Pahud nebo hornista Gerd Seifert, nám zde přibližují své názory na úskalí orchestrální i sólové hry. Film je obecnou výpovědí o tématu vztahu mimořádně talentovaného jednotlivce vůči mocné společnosti, která mu poskytuje pracovní zázemí a svým jménem a prestiží "chrání" jeho kariéru. Natáčení probíhalo tři roky v prostředí Berlína, Mnichova, Prahy, Mostu a Srbské Kamenice.
Vysílání: 22.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 26.11., ČT art.

16.11.2014 15:11:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...