zvláštní poděkování
Quantcom.cz

3 české kvartety – 3 choreografové – 3 otázky

Šmok  - Polanská Turečková - Radačovský

autor: archiv   

zvětšit obrázek

3 české kvartety, to je název nové premiéry Pražského komorního baletu, která se koná 5. října 2014 ve Stavovském divadle. Tři hudební díla třech skladatelů, tři choreografie třech autorů. Polanská TurečkováŠmokRadačovský. U číslovky, která se prolíná celým večerem, jsme se rozhodli zůstat a položili jsme každému z choreografů tři otázky.

Hana Polanská Turečková

  • Tvoříte ráda na hudbu českých skladatelů? Proč jste si vybrala pro svou novou choreografii právě hudbu Vladimíra Sommera?
    Na českou hudbu tvořím nějakou choreografii potřetí, dvakrát jsem využila hudbu Bohuslava Martinů, kterého mám moc ráda, a tentokrát je to první kvartet Vladimíra Sommera. Jeho hudba mě velmi oslovila svou existencionální a intelektuální hloubkou. Musím říci, že hudba těchto skladatelů je na neuvěřitelně vysoké úrovni. Tvořit na ni je skutečná výzva a tvrdý oříšek.
  • Jak byste choreografii Černé zrcadlo v krátkosti popsala?
    Má choreografie Černé zrcadlo vznikla za spolupráce s malířem Vladimírem Houdkem, jehož abstraktní, geometrickou malbou s metaforickými názvy se inspiruji. Naše práce by se dala popsat jako jevištní či filmové koláže tance a malby hledající definici vztahu mezi jazykem těla a obrazovým ztvárněním. Impulsem pro vytvoření choreografie pro mě tedy bylo dílo tohoto malíře, Sommerova hudba a také život sám.
  • Kdo Vás nejvíce ovlivnil v profesním životě?
    Nejvíce mě ovlivnil můj muž Filip Polanský, který se pohybuje ve světě kvalitního aktuálního současného umění. Změnil můj pohled a chápání toho, co umělecké dílo je a otevřel mi tak cestu do širšího kontextu světa umění a ke vnímání choreografie jako uměleckého média. Další osobou, kterou bych ráda zmínila, je vynikající tanečník, choreograf a režisér Petr Tyc, se kterým analyzujeme možnosti choreografické tvorby.



  • Pavel Šmok
  • Stojí za Vámi úctyhodný počet choreografií. Celý život jste rád tvořil na hudbu vrcholných českých klasiků… Proč Vás pro Vaši práci inspirovala v takovém měřítku právě česká hudba?
    Odpověď je obsažena v otázce. Právě proto, že mě nesmírně inspirovala a proč? Proč milujete někoho a ne jiného?
  • Co pro Vás bylo hlavním podnětem k vytvoření choreografie Z mého života? Dílo i po mnoha letech od svého prvního uvedení prokazuje naprostou nadčasovost a v jednadvacátém století obstojí i ve srovnání s novými choreografiemi…
    Co mě inspirovalo? Inspirace je málo. Co mě nutilo, proč jsem to musel! Osud Smetany a jeho nesmírná síla tomu osudu vzdorovat. Komponovat, i když mohl napsat jen několik taktů za den.
  • Kdo Vás ve Vašem profesním životě nejvíce ovlivnil?
    Byla to určitě prof. Zora Šemberová, režisér E. F. Burian a moje žena Marie.


  • Mário Radačovský
  • Co Vás pro vytvoření díla inspirovalo a jak byste svou choreografii nazvanou Slovanský kvartet ve stručnosti popsal?
    Inspirací pro mě bylo oslovení a přesné zadání, které vzniklo po setkání s mistrem Pavlem Šmokem. Rád bych za tuhle možnost poděkoval. Vážím si jí, protože tanečníci jsou skvělí a mít svou choreografii v jednom večeru zároveň s panem Šmokem byl vždycky můj sen. Jde o příběh jedné, možná i více žen. Procházejí různými fázemi ve svých vztazích, hledají samy sebe, hledají určitou vnitřní rovnováhu. Někdy se neumějí rozhodnout, někdy nevědí, co chtějí, někdy se cítí být na obtíž. Šlo mi spíš o jakési vytvoření a evokování nálad, kterými může každá z žen na jevišti projít.
  • Proč jste vybral pro své nové dílo zrovna Antonína Dvořáka? A tvoříte rád na českou hudbu?
    Ano, na českou hudbu tvořím velmi rád. Skladbu Antonína Dvořáka jsem zvolil na základě dohody a výběru, který jsem popsal v předchozí odpovědi.
  • Kdo na Vás měl v profesním životě největší vliv?
    Profesně mě ovlivnilo více lidí, počínaje mou profesorkou Danicou Pilzovou, profesorem Janem Halamou přes Libora Vaculíka až po Jiřího Kyliána, který mi dal zřejmě nejvíc. Hodně mě formovalo mé působení v NDT, kde jsem mohl spolupracovat nejen s ním, ale také s Williamem Forsythem, Nacho Duatem, Matsem Ekem, Paulem Lighfootem, zkrátka s nejvýznačnějšími osobnostmi choreografie na této planetě.
  • 29.9.2014 21:09:08 Redakce | rubrika - Rozhovory