zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klasická hudba 40. týden

Dirigent Jiří Bělohlávek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Rok české hudby 2014 Ti nejlepší z klasiky
Komorní koncert z kláštera sv. Anežky České v Praze na Františku (1998). V kompozicích z Franusova kancionálu, skladbách A. Dvořáka a F. Schuberta účinkují Rožmberská kapela, umělecký vedoucí F. Pok, M. Keiko - soprán, J. Šaroun - klavír a Adamusovo trio. Kamera J. Kadaňka. Režie A. Rezek
Franusův kancionál (Codex Franus) je pergamenový, bohatě vyzdobený rukopis, který byl zhotoven roku 1505 a věnován Janem Franusem kostelu svatého Ducha v Hradci Králové. Dnes je uložen v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Franusův kancionál je vlastně základní soubor mešního bohoslužebného zpěvu českých utrakvistů, kteří pro jeho pěstování od sklonku 15. století ve větších městech ustavovali a řídili měšťanská „literátská bratrstva“. Codex Franus representuje typ zpěvníku, který kromě latinského chorálu obsahoval také písně a vícehlasé skladby.
Dvořákův cyklus "Písně milostné" vznikl přepracováním některých písní z cyklu Cypřiše z roku 1865. Náladu i harmonickou a melodickou podstatu skladatel zachoval a zaměřil se zejména na vylepšení deklamace zpívaného slova. Tyto úpravy vedly k některým podstatným změnám v rytmické struktuře. Klavírní doprovod byl zjasněn a zpřehledněn. "Písně milostné" vyšly poprvé roku 1889 u nakladatelství Simrock v českém originálu, v německém a anglickém překladu.
Franz Schubert (1797–1828) patří k raným vídeňským romantikům, třebaže byl Beethovenův současník. Vynikal zejména v kompozicích písní, jeho rozsáhlá tvorba však zahrnuje osm symfonií a bohatý repertoár pro komorní obsazení, kam spadá i Nocturno opus 83, tedy skladba určená k nočnímu provozování.
Vysílání: 30.9., 01.05 hod., ČT art

Česká filharmonie – zahajovací koncert 119. sezony
Slavnostní koncert prvního českého orchestru u příležitosti zahájení nové sezony. Účinkují: Jiří Bělohlávek, Behzod Abduraimov a další. Režie A. Rezek (Premiéra)
Zahajovací koncert České filharmonie je vždy velkou uměleckou a společenskou událostí celé koncertní sezony. V tom letošním, v Roce české hudby, nabídne tento koncert skvělý repertoár, a to skladby dvou vynikajících českých skladatelů 20. století L. Fišera a J. Suka a jednoho z největších ruských skladatelů S. Prokofjeva. Vše samozřejmě v nejkvalitnějším podání České filharmonie, pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, a s uzbeckým fenomenálním klavíristou Behzodem Abduraimovem.
Behzodu Abduraimovovi bylo pouhých osmnáct let, když zvítězil v London International Piano Competition. Vítězství mu přinesla interpretace Prokofjevova Třetího klavírního koncertu, kterým zahájí i sezonu České filharmonie. Tomuto fenomenálnímu talentu z Uzbekistánu je nyní třiadvacet let a má za sebou vystoupení s Boston Symphony Orchestra, London Philharmonic nebo Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Spolupracoval s Vladimirem Ashkenazym, Charlesem Dutoitem, Davidem Zinmanem nebo Vladimirem Jurowskim.
Vysílání: 02.10., 20.20 hod., ČT art

28.9.2014 11:09:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři klasika v komediálním hávu

Tři mušketýři (plakát)

Poslední premiérou v rámci sezóny 2023/2024 Městského divadla Zlín bude světová klasika z pera Alexandera Duma celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...