zvláštní poděkování
Volný.cz

Händelův Xerxes v Praze

Johnny Maldonado (Foto z webu)

  

Horkou novinku představí v rámci volného cyklu „Opera žije!“ Městské divadlo Ústí nad Labem. V neděli 9. února 2003 od 19.00 h uvede na scéně Stavovského divadla v Praze slavnou Händelovu operu XERXES. Inscenace tohoto díla bude mít v Ústí nad Labem premiéru v pátek 7. února 2003. Opera Xerxes je připravována v koprodukci s Komorní operou Praha a Alber Concert Theater München. V roli Xerxova bratra Arsamena vystoupí slavný americký kontratenorista Johnny Maldonado. Společně s ním na scéně Stavovského divadla vystoupí Denisa Hamarová (Xerxes), Andrea Kalivodová (Xerxova snoubenka Amastris), Ludmila Vernerová (Romilda), Anna Klamo (Atalanta), Alexander Proklov (Ariodates) a Pavel Klečka (Arsamenův sluha Elviro). Inscenaci připravil režisér Martin Otava ve spolupráci se scénografem Jánem Zavarským a kostýmní výtvarnicí Bettinou Kirste. Orchestr Městského divadla Ústí nad Labem řídí Norbert Baxa.

Johnny Maldonado patří mezi mezinárodně uznávané pěvce. Původně zahájil svoji uměleckou kariéru jako tenorista, později se ale přeškolil pro kontratenorový obor. Zpíval již na mnoha evropských a amerických scénách, kde zaujal jako vynikající interpret řady rolí právě händelovského repertoáru. Je držitelem řady ocenění z významných pěveckých soutěží, z nichž jmenujme například vítězství v McAllister Competition a v Mezinárodní pěvecké soutěži Luciana Pavarottiho v roce 1995; dále pak první cenu pro nejlepšího interpreta v oblasti písně, opery a oratoria v holandské mezinárodní soutěži v Hertogenbosh roku 1996 a zvláštní cenu pro kontratenor ve vídeňské soutěži Hans-Gabor-Belvedere-Wettbewerb.

Händelúv Xerxés se v poslední době opětovně zařadil na repertoár řady světových operních scén.V Čechách se ale s tímto dílem (a s barokní operou vůbec) na jevišti setkáváme pouze vzácně, proto by si žádný z příznivců barokní opery neměl tuto mimořádnou příležitost nechat ujít.

3.2.2003 Daniel Jäger | rubrika - Zprávy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Romeo a Julie (Mdp)

Časopis 24 - sekce

HUDBA

Zuzana Navarová 60

Zuzana Navarová

Zuzana Navarová, Iván Gutiérrez & Koa
Česko-hispánský hudební mix v brněnském Kabinetu múz v záznamu z roku celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Filmové tipy 25. týden

Volba zbraní

Volba zbraní
Za vše zaplatil a chtěl zapomenout na minulost. Yves Montand a Catherine Deneuveová v hlavních celý článek

další články...