zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Česká filharmonie opět doma

Ilustrační foto z webu

  

Z dlouhého zahraničního turné se koncem minulého týdne vrátila Česká filharmonie. Na cestách byla téměř celé čtyři týdny a navštívila při nich Holandsko, Velkou Británii, Francii a Japonsko. Celý zájezd byl rozdělen na dvě části – evropskou (10.-17.11.) a Japonskou (18.11.-5.12.).
Posledním koncertem České filharmonie na domácí půdě v tomto roce 2002 pak bude již tradiční Silvestrovský koncert, který se bude konat 31. prosince 2002 jako obvykle v 16,30 h. Pod vedením Leoše Svárovského zazní ve Dvořákově síni Rudolfina hudba s pera českých skladatelů: Julia Fučíka, Oskara Nedbala, Josefa Suka, Josefa Labického, Karla Kovařovic, Rudolfa Frimla, Jaroslava Ježka a Jaromíra Weinbergera.

V první části zájezdu – evropské – navštívil náš přední orchestr amsterdamský Het Concertgebouw, kde pod vedením svého šéfdirigenta Vladimira Ashkenazyho přednesl v pondělí 11. listopadu Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, Rachmaninův Klavírní koncert č. 2 (se sólistkou Hélène Grimaud) a Dvořákova Sedmá symfonie.
V následujících dvou dnech vystupovala Česká filharmonie již v londýnském Barbican Centre, kde opět pod vedením svého šéfdirigenta přednesla nejprve v úterý 12. listopadu Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, Ravelův Klavírní koncert G dur (opět se sólistkou Hélène Grimaud), Dvořákův Slovanskou rapsodii č. 3 a Husitskou předehru téhož skladatele. Ve středu 13. listopadu pak v Barbican centru zazněly Fresky Piera della Francesca od Bohuslava Martinů, Dvořákův houslový koncert (se sólistkou Elisabeth Batiashvilli), Debussyho Hry a Ravelova Španělská rapsodie. Po přesunu Eurotunelem pod Lamanšským průlivem čekala Českou filharmonii celkem tři vystoupení v rámci mimořádně úspěšného kulturního projektu Česká sezona ve Francii. V pařížském Cité de la Musique to byly dva koncerty – 15.11. (Janáček, Ravel se sólistkou Hélène Grimaud a Dvořák) a 16.11. (Martinů, Dvořák se sólistkou Elisabeth Batiashvilli, Debussy a Ravel) – a jedno „Matinée“ (17.11.), na kterém zazněl Mozartův klavírní koncert č. 27, K 595 se sólový partem v podání Vladimira Ashkenazyho, který od klavíru dirigoval celý orchestr, a Dvořákova Smyčcová serenáda op. 22.
Z paříského letiště Charlese de Gaulla pak odletěla Česká filharmonie, „posílena“ o hráče, kteří se nezúčastnili evropské části turné, do Japonska, kde v 11 městech (Saga, Nagoja, Sendaj, Akita, Omija, Tokio, Kagošima, Tojama, Kjóto, Sagami-Ono, Šizuoka) absolvovala celkem 13 koncertů, na kterých pod vedením dirigenta Yakova Kreizberga (řídil 11 koncertů) zazněly Karneval a Osmá a Devátá symfonie Antonína Dvořáka, První symfonie D dur Gustava Mahlera, Brahmsova Akademická slavnostní předehra, Schumannův Klavírní koncert a Houslový koncert č. 4 D dur Wolfganga Amadea Mozarta. Jako sólisté se s Českou filharmonií představili jednak mladá talentovaná japonská houslistka Sajaka Šódži a zejména pak mladý český klavírista Martin Kasík, který se tak po dvou abonentních koncertech s ČF pod vedením Yakova Kreizberga (31.10. a 1.11. v pražském Rudolfinu) mohl poprvé představit s tímto naším předním hudebním tělesem i v zahraničí, mimo jiné i ve slavné tokijské Suntory Hall.
Na posledních dvou koncertech tohoto v pořadí již šestnáctého japonského turné pak řídil Českou filharmonii její šéfdirigent Vladimir Ashkenazy. Program obou koncertů byl stejný a zazněl na nich Rachmaninovův Druhý klavírní koncert (se sólistkou Hélène Grimaud) a Druhá symfonie téhož autora.

15.12.2002 Redakce | rubrika - Zprávy