zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dechové kvinteto Národního divadla na Vltavě

Dechové kvinteto ND  (Foto archív)

  

Studio 1 Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech bývá téměř každou středu vyhrazeno koncertům nejlepších mladých hudebníků. Pravidelně tam však vystupují i renomovaní profesionální interpreti mnoha nástrojových oborů a seskupení. Známým souborem u nás a v za-hraničí je Dechové kvinteto Národního divadla v Praze, které hrálo po-sluchačům Vltavy ve středu 21. 11. v přímém přenosu. V programu koncertu, který poutavě uváděla Eva Ocisková (a který zazněl i předcházející den na koncertě pro Benediktýnské opatství v Břevnově), zazněly skladby Vincenta D´Indyho, Alberta Roussela, Viktora Kalabise, Jiřího Koukla, Franka Margoly a Alexandra Tansmana. Z pou-hého výčtu autorů je zřejmé, že dramaturgie souboru je vynalézavá a sna-ží se publikum získat i pečlivým výběrem skladeb. Kvalita výkonů je samozřejmostí. Hobojista Josef Vacek, který je uměleckým vedoucím ansámblu, přichází neustále s novými nápady a obměnami reper-toáru, přinášejícími vždy něco zajímavého. Tentokrát přivedl do rozhlasového studia ke společné produkci klavíristu a skladatele Jiřího Koukla, jenž od roku 1968 působí ve Švýcarsku.

V podání šestice hudebníků vyzněly na úvod koncertu velmi příjemně skladby francouzských skladatelů (D´Indy: Sarabanda a Menuet, Roussel: Divertissement op. 6) a posluchači zapomněli na všední starosti – to je také funkce hudby. Kalabisovo Divertimento pro dechový kvintet z roku 1952 pak v pěti částech připomnělo skladatelovy začátky; vtipné dílko zpracovávající lidová hudební témata vyznělo i po téměř padesáti letech svěže a in-spi-ra-tivně. Následující Kouklova skladbička Čtyři věty pro klavír sólo byla invenční a rytmicky svěží. Ve skladbách italského autora Franka Margoly a tvůrce polského původu Alexandra Tansmana, určených už sextetu nástrojů, ukázali interpreti opět na klady hudby radostné a upokojující.
Přínosem koncertů ze studia 1 Českého rozhlasu v Praze je zanícené publikum, které tvoří jak starší generace, tak studenti převážně pražské konzervatoře. Zájem o koncert Dechového kvinteta Národního divadla v Praze a klavíristy Jiřího Koukla byl značný; dojem hudebníci zanechali ten nejlepší.

6.2.2002 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy

Křesťanský magazín
Poutní magazín Jana Vávry zavede diváky do Jablonného v Podještědí, saské Žitavy a nedal celý článek

další články...