zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 49. týden

Radek Baborák (Zdroj: David Port)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Koncert z Pražské konzervatoře
Komorní hudba byla vždy tak trochu aristokratickou záležitostí. V 15. století se provozovala v opravdu luxusních „komorách“ šlechtických sídel. V době hospodářských krizí je to naopak ta dostupnější část vážné hudby, která může žít i v malých městech, kde se o ni starají malí pořadatelé a Kluby přátel hudby, ono životně důležité podhoubí hudebního života této země. Kus aristokracie v komorní hudbě ale zůstal. Je to hudba postavená na niterné komunikaci mezi hráči a také komunikaci s publikem.
Na Konzervatoři už od samého začátku spontánně vznikala komorní tělesa, v nichž zasedali žáci společně s profesory. Už první pedagog houslí Bedřich Vilém Pixis si založil kvarteto. A další profesor Mořic Mildner hrál v klavírním triu s Bedřichem Smetanou. Ředitel Antonín Bennewitz pak v roce 1888 povýšil komorní hru na plnohodnotný předmět, který se začal na škole vyučovat a do čela oddělení postavil Hanuše Wihana. Vznik Českého kvarteta pak odstartoval vlnu kvartetních kompozic z dílen nejlepších skladatelů - Dvořáka, Janáčka, Nováka, Suka. Z Česka se stává kvartetní velmoc a této image se kupodivu ve světě těšíme dodnes. Josef Micka se za války zasloužil i o vznik Smetanova kvarteta, které se však na začátku jmenovalo přímo Kvarteto Pražské konzervatoře. Václav Talich tu založil Český komorní orchestr, s nímž na vysoké umělecké, až vědecké rovině propracovával principy dynamiky, rozsazení orchestru na pódiu a tak dále. A další tělesa - České trio nebo Pražské trio. Dechaři pochopitelně nezůstali stranou - založili Pražské dechové kvinteto a rozjeli se s ním do světa. Kvalita hry komorních těles se na Konzervatoři velmi hlídá. Každé pololetí probíhají zkoušky, kde těleso musí prokázat, že jejich souhra je na patřičné hráčské úrovni. S komorní hudbou byla vždy spojena otázka etiky. Vztahy mezi individualitou a kolektivem tu jsou velmi citlivé, nelze je sešněrovat nějakými stanovami. O to cennější tato umělecká činnost je. Zdaleka tu nejde jen o hudbu ale i o klima ve společnosti. Paní profesorka Zuzana Růžičková v této souvislosti vždy moudře mluví o stopových prvcích. Je jich v těle zanedbatelné množství. Ale když je s nimi něco v nepořádku, hrozí nemoc. Vysílání: 07.12., 22.35 hod., ČT2; Opakování: 10.12., ČT2.

Giuseppe Verdi: Síla osudu (La Forza del Destino)
Tragická opera o čtyřech dějstvích na libreto Francesca Marii Piaveho podle dramatu Don Álvaro, o la fuerza del sino Ángela de Saavedry v historickém záznamu z roku 1956. Osoby a obsazení: Donna Leonora di Vargas, dcera markýze z Calatravy (Zinka Milanov), Don Alvaro (Richard Tucker), Don Carlo di Vargas, syn markýze z Calatravy (Leonard Warren), Otec Guardiano (Cesare Siepi), Preziosilla, cikánka (Rosalind Elias), Bratr Melitone (Fernando Corena), Markýz z Calatravy (Louis Sgarro), Curra, Leonořina služebná (Thelma Votipka), Trabuco (Alessio De Paolis), Chirurg (George Cehanovsky). Sbor a orchestr Metropolitní opery řídí Fritz Stiedry. Připravil a uvádí Ivan Ruml.
Vysílání: 8. 12., 20.00 hod., Operní večer, 3x z archivu MET, ČRo 3 – Vltava.

Baborák Ensemble
Fenomenální český hornista Radek Baborák je žákem Zdeňka Tylšara a vítězem mnoha mezinárodních interpretačních soutěží. Jako sólista prošel Českými, Mnichovskými a Berlínskými filharmoniky. Jako jeden z nejlepších světových hornistů dneška uvedl Radek Baborák a jeho kolegové na svém holešovském koncertě v rámci XVI. MHF Concentus Moraviae slavnou Mozartovu serenádu i díla velmi rozdílných skladatelů 20. století - Bohuslava Martinů, Charlese Koechlina a Carla Nielsena. Na závěr zaznělo slavné Ravelovo Bolero v neobvyklém aranžmá Radka Baboráka. Vysílání: 10.12., 20.50 hod., ČT2; Opakování: 11.12., ČT2.

Adventní koncert (3/4)
Třetí Adventní koncert vysílaný přímým přenosem z Pražské Lorety je věnován občanskému sdružení Společnost DUHA, které se zabývá integrací osob s mentálním postižením. V příštím roce oslaví už 20 let své existence. Poskytují chráněné bydlení dospělým mentálně a kombinovaně postiženým klientům v 15 chráněných bytech, které jsou rozmístněny po celé Praze. Dále provozují Centrum denních služeb pro mentálně znevýhodněné klienty, kde rozvíjí a udržují jejich dovednosti, sociální kontakty, návyky a zájmy tak, aby se mohli co nejlépe zapojit do běžného života. Dary našich diváků, opět po dramatickém zkrácení dotací od MPSV, potřebují na provoz. Jinak by museli v příštím roce významně omezit své služby. V pořadu účinkují: T. Fischerová, M. Kubišová, J. Kačer, J. Hošek, J. Hošková, I. Ženatý, E. Urbanová, J. Tůma, Pěvecké trio Makabara, J. Hosprová, K. Englichová, Pražský komorní sbor, Pražské dechové okteto. Režie A. Rezek. Vysílání: 11.12., 17.40 hod., ČT1; Opakování: 13.12., ČT1.

5.12.2011 08:12:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...