zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební slavnosti Emy Destinnové 2006

Ilustrační foto

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vynikající česká sopranistka Ema Destinnová patřila mezi nejslavnější světové pěvkyně. Úspěchy sklízela na předních divadelních scénách, například ve dvorní opeře v Berlíně, v Bayreuthu, v Londýnské Covent Garden, v Paříži, v Metropolitní opeře v New Yorku, a to především v operách Pucciniho, Wagnera, Verdiho, Richarda Strausse a Smetany. K jejím partnerům na jevišti patřil i slavný italský tenorista Enrico Caruso. Po ukončení své mezinárodní umělecké kariéry žila Ema Destinnová řadu let v ústraní v Jižních Čechách na svém zámečku ve Stráži nad Nežárkou a v roce 1930 zemřela v nemocnici v Českých Budějovicích. V roce 1990 - při vzpomínce 60. výročí úmrtí Emy Destinnové v Českých Budějovicích - byla odhalena její busta před Jihočeským divadlem a byl uspořádán I. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové, kdy v závěrečném operním galakoncertu k poctě Emy Destinnové účinkovali Katia Ricciarelli a Peter Dvorský, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK dirigoval Ondrej Lenárd. Hudební slavnosti Emy Destinnové, mezinárodní hudební festival, který se stal členem Asociace hudebních festivalů České republiky v roce 1997, pořádá každoročně Festivalová kancelář Emy Destinnové, která si dala zásadu, že při závěrečném galakoncertu k poctě Emy Destinnové musí účinkovat vždy jeden umělec, který zpíval v nejslavnějších dómech, jako Destinnová tzn. v Metropolitní opeře a Covent Garden. V uplynulých ročnících České Budějovice přivítaly mimo jiné Sherrila Milnese, Evu Randovou, Giussepe Sabatiniho, Francesca Araizu, Miriam Gauci, Lucii Aliberti, Evu Urbanovou, Petera Dvorského, Katiu Ricciarelli. Součástí Hudebních slavností Emy Destinnové jsou i instrumentální, sborové a varhanní koncerty, na kterých účinkují přední naši i zahraniční sólisté. Hudební slavnosti Emy Destinnové v Českých Budějovicích se konají každoročně na přelomu srpna a září a jejich součástí je Mezinárodní pěvecká soutěž Emy Destinnové. 17. ročník poctili svými výkony dva vynikající interpreti italských oper - čínská sopranistka Hui He a americký tenorista Keith Olsen.

Hvězdná kariéra Keith Olsena je k vidění pravidelně na nejvíce prestižních světových operních scénách. Je možné jmenovat London´s Royal Opera House, Covent Garden (Káťa Kabanová s Haitinkem, Tosca s Domingem, Aida, Butterfly, Bohéme), Opera Bastille-Paříž (Tosca, Boccanegra, Butterfly, Bohéme), La Scala (Fedora), Státní Opera Vídeň (Trovatore, L´Africaine, Aida), Arena di Verona (Aida, Carmen, Butterfly, Bohéme).
Tento tenor má nejblíže k poetickým a romantickým rolím. Olsenův široký repertoár a jevištní výkony se především soustředí na italskou a francouzskou literaturu a dále na vybraná česká, německá a ruská moderní díla.
Čínská sopranistka Hui He se narodila v Šanghaji v roce 1972. Vystudovala zpěv v jejím rodném městě a v roce 1995 absolvovala svůj operní debut původně jako mezzosoprán v roli Dorabelly v Cosi fan tutte, poté zazpívala v Šanghaji Toscu, Butterfly a Santuzzu.
Je nositelkou různých ocenění, vyhrála 2. místo v mezinárodní soutěži Placida Dominga "Operalia", která se konala v Los Angeles roku 2000. V týmu porotců zasedali zastupitelé veškerých prestižních operních domů celého světa v čele s Placidem Domingem. Její hlas a mimořádný styl označili jako nejlepší za posledních několik let v této soutěži a nejvíce vynikající ve Verdiho operách. Rovněž získala první cenu v soutěži "Voci verdiane" v Bussotu v dubnu roku 2002. Během let 2004 až 2006 přijala nabídky ze Státní Vídeňské Opery (Stiffelio), Lidové vídeňské Opery (Butterfly),opery v Bordeaux (Tosca, Aida), Toulonu (Manon Lescaut), Chile (Aida), Parmě (Butterfly), Veronské Arény (Aida a Mimi), Washingtonu (Butterfly), Festivalu Avanches ve Švýcarsku (Trovatore a Don Carlos) a Palermu (Tosca).V roce 2006 mimojiné vystoupila na jevišti Opéra-Bastille v Paříži jako Cio-cio-san z Madamme Butterfly a milánské Opeře La Scala v roli Toscy ze stejnojmenné opery. I nadále spolupracuje se Státní Vídeňskou Operou, La Scalou, Operním domem ve Valencii, Operou de Marseille aj.
Vysílání: 26.3., 20.00 hod., ČT2.

21.3.2011 13:03:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...