zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Školní dívčí revoluce

Jiřina Marková-Krystlíková a Dětská opera Praha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Nová scéna Národního divadla uvedla světovou premiéru opery ŠKOLNÍ DÍVČÍ REVOLUCE, kterou nastudoval soubor Dětské opery Praha (DOP) a pokračuje tak v divácky oblíbené dramaturgické linii představení zaměřených na děti a celou rodinu.

V roce 2006 byla DOP pozvána k hostování v rámci festivalu ISME do italské Bologne. Jedno z několika uváděných představení zde zhlédl také John Drummond novozélandský skladatel, režisér a operní odborník.

„Po závěrečném velkém představení opery Brundibár v boloňské opeře nám velmi gratuloval a přišel s nápadem, že by pro Dětskou operu napsal nějaké dílo. A tak to vlastně začalo. Česko-Novozélandská spolupráce. Asi po dvou letech náhle přišly poštou noty do Prahy a my jsme se dali do přípravy. Osobně se přiletí podívat na premiéru a tak se s ním podruhé v životě uvidíme zde u nás v Praze,“ uvádí k začátku plodné spolupráce umělecká šéfka DOP Jiřina Marková – Krystlíková.

Na začátku příběhu Školní dívčí revoluce stojí novinový článek z roku 1906, popisující události ze školy v Montenegru, který Drummondovi zaslal přítel historik jako možný námět na operu. Drummond námět nejprve odložil, ale setkání s DOP ho inspirovalo k tomu, aby se k látce vrátil a vznikla tak původní opera určená přímo pro DOP.

Světová premiéra za osobní účasti Johna Drummonda se uskutečnila na Nové scéně ND 13. února 2011 ve 14:00 h. Představení je určené pro děti od devíti let. Autorem libreta je historik a specialista na italskou operu 19. století, Jeremy Commons, který pro Drummonda předtím napsal již šest libret.

„Opera je mladých lidech a jejich lásce. Róza a Marie jsou zamilované do Ivana a Danila. V jejich zemi vládne princ Nicolas, je velmi pokrokový a mimo jiné zakládá i dívčí školu. Během několika let vlády se však vytrácí jeho lidumilný přístup k lidem a začíná mu jít jen o moc. Lidé se začínají bát i vycházet z domu. Dochází i k zatýkání všech, kteří mají jiný názor než princ Nicolas. Rodiče dívek o ně začínají mít strach a jako řešení spolu s ostatními rodiči vymyslí, že dívky kvůli bezpečnosti ukryjí ve škole i když jsou prázdniny. Dívkám se to nelíbí, protože tak budou odtrženi od možnosti setkat se s Ivanem a Danilem, ale poslechnout musí. Školu řídí přísná učitelka madam Milovič, která byly kdysi zamilovaná do prince Nicolase, ale vzhledem k rozdílnosti postavení se nesměli nikdy vzít. Dívky se bouří proti své školní nesvobodě a tu zasahuje šéf policie, jímž je ale převlečený princ Nicolas. Napřed je velmi rozčilen revoltou dívek, ale když se zjistí, že jeho synové milují Rozu a Marii a on pozná i svou bývalou lásku učitelku, ustoupí od svých přísných rozhodnutí a vrátí se ke svým původním způsobům vlády. Díky lásce se vrátí do země klid a mír,“ shrnuje děj opery Jiřina Marková – Krystlíková.

14.2.2011 20:02:59 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

QUEENIE připravila na narozeninové koncerty i nové písně

QUEENIE

Kapela QUEENIE, která se stará o repertoár Freddie Mercuryho a Queen, je jednou z nejžádanějších kapel v České celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...