zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Současný tanec - nové projekty

Z projektu Exkurze s Helgou

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Skupina VerTeDance přišla nedlouho za sebou s dvěma novinkami. V listopadu minulého roku uvedla Případy doktora Toureta volně inspirované knihou neurologa Olivera Sackse „Muž, který si spletl svou manželku s kloboukem“, v nichž si choreografky a zároveň interpretky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová pozvaly k režijní spolupráci Annu Polívkovou. Společně se pokouší vyřešit otázku proč lidé tančí, zda se lze prostřednictvím tance osvobodit a uniknout osamělosti, běžné realitě a v radostně a lehce laděném představení s postavami osamělých podivínů se jim daří přiklánět se k pozitivní odpovědi.

Z reálných příběhů dětí uprchlíků, s nimiž choreografky pracují v Ateliéru kreativního pohybu při Divadle Archa, vzešla inspirace k představení Emigranti. Jeho osou jsou sny, vzpomínky a přání malého chlapce Eduarda Manukjana (v podání patnáctiletého Adama Chaloupka), který odchází s rodinou z Arménie. Z ohlasů je patrné, že v představení se podařilo dobře propojit různé umělecké složky, využít hravosti a spontaneity dětí, interakce dospělých a dětských účinkujících a nezanedbatelným prvkem je i živá hudba skupiny DVA (Bára a Honza Kratochvílovi).

Dvojice absolventek konzervatoře Duncan Centre Marta Ttrpišovská a Jana Hudečková pracuje společně jak při interpretaci tak i choreografii. Jako tanečnice např. účinkovaly v roce 2007 v Národním divadle v Dobře placené procházce Miloše Formana a za choreografii představení „S kůží na trh“ získaly v roce 2007 Cenu Sazky za objev v tanci. Jejich třetím společným projektem je Exkurze s Helgou, v níž se zabývají tématem vnímání krásy. Provázeni Helgou s dalšími třemi tanečnicemi a hudbou Fernanda Herranza Solise procházejí diváci světem, kde se krása rodí i umírá a jsou přítomni pátrání po estetických archetypech, ideálech a konvencích, po pomíjivosti a stálosti lidské krásy.

Čerstvá absolventa HAMU jihokorejská tanečnice a choreografka Ji Eun Lee společně s členkami sdružení ME-SA Hanou Kalouskovou, Martinou Lacovou a Karolinou Párovou představila pod názvem Blame me poslední choreografii volné autorské trilogie na téma viny a odpovědnosti jedince vůči společnosti. Ji Eun Lee ovlivněna svým původem a náboženstvím vychází z pocitu bezmocnosti vůči tomuto světu a nutnosti smíření. Nereaguje ale rezignací nýbrž skrze utrpení a boj dochází k poznání a katarzi, která posiluje osobnost. Její původ a náboženské smýšlení ovlivňují nejen obsah ale i pohybové vyjádření, které je založeno na kombinací východních a západních prvků.

Tanečně divadelní představení The Amnesic Days of the Polar Nights, které čeká na svou pražskou premiéru 28. února v Divadle Ponec, bude určitě lákadlem pro všechny obdivovatele díla rumunské choreografky Ioany Mony Popovici. Inscenace, odehrávající se „v zapomenuté vesnici uprostřed odlehlého údolí“, kde je …“naprostý nedostatek zvuků a informací“, vznikla na brněnské JAMU jako součást projektu Nová síť 2010.

1.3.2010 21:02:33 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy