zvláštní poděkování
Volný.cz

Pražský komorní sbor zahajuje vlastní koncertní cyklus

Pražský komorní sbor

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražský komorní sbor se za dvě desítky let své existence stal proslulejší v cizině, než ve své vlasti. Vzpomeňme dlouholetou účast na operních festivalech ve Wexfordu či Pesaru, desítky nahraných titulů pro prestižní nahrávací společnosti anebo spolupráci s významnými dirigentskými osobnostmi. Po své transformaci na obecně prospěšnou společnost v minulém roce se sbor rozhodl splatit svůj dluh vůči Praze a připravil cyklus koncertů příznačně nazvaný Pražský komorní sbor Pražanům.

Tento cyklus se vyznačuje především jedinečnou tematizovanou dramaturgií sahající po mimořádných, málo provozovaných dílech sborové literatury od renesance až po naši současnost. Pražský komorní sbor tak chce nabídnout pražským milovníkům hudby nevšední menu v nevšedních koncertních prostorách.

První koncert cyklu se uskuteční 23. února 2010 v 19:30 hodin v Českém muzeu hudby (Karmelitská 2, Praha 1) pod názvem ČESKÁ DUCHOVNÍ HUDBA ČTYŘ STALETÍ. Pražský komorní sbor pod vedením svého uměleckého šéfa Jaroslava Brycha představí méně známá díla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Františka Ignáce Tůmy, Leoše Janáčka, Luboše Sluky a Jiřího Strejce. Na varhany bude doprovázet Tomáš Pindór.

Luboš Sluka připravil exkluzivně pro Pražský komorní sbor novou verzi svých dřívějších děl 4 Ave Maria a O Sanctissima. Světová premiéra verze pro smíšený sbor zazní právě na koncertě 23. 2. 2010.
Program koncertu:

 • Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Qui confidunt in Domino
 • František Ignác Tůma: Stabat Mater
 • Leoš Janáček: Graduale in festo Purificationis B. M. V.
 • Leoš Janáček: Veni Sancte
 • Luboš Sluka: 4 Ave Maria a O Sanctissima (premiéra verze pro smíšený sbor a varhany)
 • Jiří Strejc: Missa Lux et origo


 • PKS připravuje následující koncerty: ANGLOAMERICKÝ VEČER (Bernstein, Britten, Barber, Taverner), DUCHOVNÍ MOTETA ČTYŘ STALETÍ (Gallus, Gesualdo, Bach, Spohr, Eben, Tučapský), NĚMECKÁ ROMANTICKÁ SBOROVÁ TVORBA (Spohr, Bruckner, Brahms, Reger), PRAVOSLAVÍ V HUDBĚ (Bortňanskij, Čajkovskij, Penderecki, Schnittke) a dva koncerty z české soudobé sborové tvorby (Tučapský, Eben, K. Slavický, Bořkovec, Fišer, J. Novák, V. Novák, Lukáš). Termíny a místa koncertů budou upřesněna.

  15.2.2010 08:02:03 Redakce | rubrika - Zveme ...

  Časopis 07 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Noc bláznů (NdB)

  Články v rubrice - Zveme ...

  Kouzelná rodinná opera Kominíček

  Dennis Kutý (Kominíček)

  Budějovickému publiku se poprvé představila 8. 2. 2019 opera Kominíček v hudebním nastudování Maria De Rose. V ...celý článek  Časopis 07 - sekce

  HUDBA

  Mladí ladí jazz 2019

  Andreya Triana (Foto: Ellius Grace)

  Mezinárodní festival Mladí ladí jazz již podesáté rozproudí jarní hudební Prahu a představí muzikanty a formac celý článek

  další články...

  LITERATURA/ UM?NÍ

  Velikáni filmu... Walter Matthau

  Walter Matthau a Meg Ryanová (IQ)

  Průvodce ženatého muže
  Jak se stát správným proutníkem a svůdcem žen bez ztráty manželského krbu. Walter Ma celý článek

  další články...