zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy ČT na 8. týden

Skupina Cream

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Cream: Živě v Royal Albert Hall (Vysílání: 21.02., 14.15 hod., ČT2)
Bájná skupina Cream vznikla v roce 1966, kdy se kytarista Eric Clapton spojil se členy skupiny Graham Bond Organization baskytaristou Jackem Brucem a bubeníkem Gingerem Bakerem. Jejich cílem bylo vytvořit bluesovou superskupinu. První vystoupení odehráli na festivale ve Winsdoru a u posluchačů vyvolali nadšenou reakci.
První album Fresh Cream přineslo zajímavou směs bluesově laděných písní s rozsáhlými improvizovanými sóly. Skupina po dobu svého nepříliš dlouhého trvání bodovala nezvyklými nahrávkami, které zvýraznilo Claptonovo kytarové umění.
V nahrávacím studiu hudebníci experimentovali se zvuky, ale na koncertních pódiích se Cream proslavili hlučnými a divokými výstupy, kdy prokazovali svou muzikantskou obratnost v dlouhých variacích. O Cream se hovoří jako o předchůdcích hard rocku, jejich styl hudby ovlivnil např. Jimiho Hendrixe nebo Led Zeppelin.
V roce 1968 se skupina Cream začala rozpadat, uspořádala koncert na rozloučenou a vydala poslední album Goodbye.
Přestože Cream fungovali zhruba dva roky, získali si značnou popularitu. Po jejím rozpadu se členové vydali na sólovou dráhu.
Záznam vystoupení příležitostně znovu obnovené skupiny Cream je z 6.května 2005.

Abbey Road: Live (Vysílání: 21.02., 01.05 hod., ČT2)
"Vesmírný kovboj" Jay Kay a jeho Jamiroquai se pohybuje ve třech nejvýraznějších polohách - hravá s výraznou rytmikou, jako je třeba Alright, zasněnou polohu asi nejlépe reprezentuje Corner of The Earth, třetí proměnu „naštvaného“ Jamiroquaie s rockovým nebo tvrdším elektronickým backgroundem můžeme slyšet v Deeper Underground nebo Feels Just Like It Should. Naším cílem ale není napasovat jeho songy do jedné z těchto tří skupin, často se totiž zmíněné vlivy velice úspěšně prolínají. Charakterizujícím rysem hudby Jamiroquai je kromě prolínání vlivů funku, jazzu a disca také specifická instrumentace. Vlnící se lesy houslí, etnické nástroje typu didgeridoo, rozmanité efekty, evokující ryzí osmdesátky - to je prostě Jamiroquai.

Generace "0"/ Rapující rebel (Vysílání: 22.02., 16.40 hod., ČT1)
V Generaci "0" představíme Radoslava Bangu. S kapelou Gipsy.cz rozhýbává těla romských i bílých fanoušků, stejně jako debatu na téma xenofobie a rasismus v české společnosti. Radoslav zdaleka není pouze populární zpěvák, stal se ambasadorem kampaně Evropského roku rovných příležitostí a neoficiálním mluvčím mnoha českých Romů.

Bet.E & Carlos Placeres (Vysílání: 22.02., 01.15 hod., ČT2)
Brazilská samba a její novodobá forma bossa nova prochází i dnes zajímavými proměnami. Bossa nova vznikla na přelomu padesátých a šedesátých let nedávno minulého století. U křtu této lehkonohé, taneční hudby byli američtí saxofonisté Stan Getz, Bud Shank a Paul Winter Ale hlavní zásluhu má komponující písničkář Joao Gilberto a skladatel Antonio Carlos Jobim. Vtip této inspirativní hudby, která má hořkosladký nádech a propojuje radost ze života, a smyslnost s nostalgií, spočívá v takzvaném off beatu. Akcenty jsou zde kladeny na liché, lehké doby. Polyrytmický doprovod je hlasitější než melodie, která se napínavě šeptá.

15.2.2009 17:02:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 30. týden

Elvis Presley: Léto 1956

Karel je Gott (3/3)
Letos v červenci jeden z našich nejlepších zpěváků oslavil 80. narozeniny. Bilanční tří ...celý článekČasopis 29 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 30. týden

Rychlé šípy

Rychlé šípy (4/9)
Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech. Legendární seriál na motivy románů pr celý článek

další články...